Dwa medale lekkoatletek Agrosu Zamość w pierwszym dniu mistrzostw Polski U-20

W piątek na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie, rozpoczęły się 75. PZLA Mistrzostwa Polski U-20. W pierwszym dniu zmagań dwa medale zdobyły zawodniczki Agrosu Zamość. Mistrzynią Polski w pchnięciu kulą została Wiktoria Łuczak, natomiast po srebro w biegu na 100 m sięgnęła Monika Romaszko.

Wiktoria Łuczak w swojej najlepszej, drugiej próbie osiągnęła rezultat 13,82 m. Zamościanka okazała się lepsza od Patrycji Banach z Zawiszy Bydgoszcz (13,38 m) oraz Barbary Kurdej z AZS-AWF Warszawa (12,87 m).

Z kolei Monika Romaszko, uzyskała na mecie taki sam rezultat - 11,59, co triumfatorka Magdalena Niemczyk z UKS Tiki-Taka Kolbuszowa. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Marta Zimna z LUKS Orkan Września (11,60).

Ozdobą piątkowej rywalizacji był rekord Polski U-20 w biegu na dystansie 100 m mężczyzn, którego autorem był Jakub Pietrusa z UKS bieganie.pl Stryszawa. Młody lekkoatleta pokonał linię mety w czasie 10,32, wyprzedzając Mateusza Górnego z BKL Bełchatów (10,52) oraz Igora Bogaczyńskiego z MKL Jarocin (10,56). Na czwartej pozycji finiszował zaś Patryk Krupa z zamojskiego Agrosu, uzyskując czas 10,59.

Dotychczas najlepszy ratyfikowany wynik w historii naszego kraju na dystansie 100 m posiadał Grzegorz Zimniewicz, który w 2010 roku w Siedlcach uzyskał 10,37. Pietrusa został w piątek także wiceliderem europejskich tabel U-20. Srebrny i brązowy medalista wywalczyli także minima na mistrzostwa Europy do Tallina, a w sumie wskaźnik uzyskało aż ośmiu sprinterów.

Po pierwszym dniu zmagań liderem klasyfikacji medalowej jest Agros Zamość, ex aeguo z Podlasiem Białystok. Obie ekipy mają w dorobku po dwa krążki (1 złoty i 1 srebrny). Na trzecim miejscu plasuje się sześć zespołów: KUKS Remus Kościerzyna, MKL Toruń, MKS-MOSM Bytom, UKS Orkan Środa Wlkp., UKS Tiki-Taka Kolbuszowa oraz UKS bieganie.pl Stryszawa. które wywalczyły po jednym złotym medalu.