Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Otwartych Drzwi w Końskowoli 2023 za nami

Waldemar Banach, z-ca Dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
Ponad 150 wystawców, dzięki pięknej słonecznej pogodzie i mam nadzieję ciekawemu programowi wydarzenia bardzo dużo zwiedzających, wspaniały występ Zespołu Pieśni i Tańca Jawor, Orkiestry Dętej Gminy Końskowola, wspomnienia i powrót do starych światowych hitów muzycznych dzięki zespołowi coverowemu ABBA FAMILY to w telegraficznym skrócie opis ostatniej niedzieli w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Wydarzenie rozpoczęliśmy mszą świętą o godzinie 10.30 w Kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli. Po mszy orszak w asyście Orkiestry Dętej Gminy Końskowoli przeszedł do Sceny Głównej.

Oficjalne otwarcie DOD przez Dyrektora LODR w Końskowoli Wiesława Orzędowskiego oraz wystąpienia zaproszonych gości odbyło się o godzinie 12.00 na murawie boiska gminnego obok Placu Wystawowego LODR.

W tym roku podobnie jak wszystkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego w kraju organizując Dzień Otwartych Drzwi w Końskowoli nawiązaliśmy do przypadającej 100. rocznicy powstania doradztwa rolniczego w Polsce.

Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę planszową opisując historię naszego Ośrodka wykorzystując szereg archiwalnych zdjęć z różnych okresów naszej działalności. Mottem przewodnim wystawy jest cytat C. K. Norwida:

„Żeby widzieć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się przyszło” uświadamiający nam, jak dużą rolę w realizacji nowych wyzwań odgrywa szacunek dla tradycji.

Mówiąc o historii Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, trudno nie wspomnieć o korzeniach i tradycji szkółkarstwa naszego regionu związanych z Pożogiem, w którym obecnie znajdują się obiekty doświadczalno- wdrożeniowe LODR w Końskowoli. Długa i piękna tradycja sięga początków XIX wieku i wiąże się z osobą księżnej Izabeli Czartoryskiej, która w 1804 roku założyła ogród w stylu angielskim. Swoje doświadczenia w zakresie planowania, sadzenia i pielęgnowania roślin księżna zawarła w swojej pionierskiej książce „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów”, wydanej w 1805 roku. Do ogrodu w Pożogu, który zajmował powierzchnię około 9 ha, księżna często przyjeżdżała, planując i doglądając prac ogrodniczych.

Dzień Otwartych Drzwi 2023 to także okazja do świętowania Jubileuszu 65- lecia Pasieki Hodowlanej „Pożóg” w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Pasieka wraz z jej dokonaniami ponownie wpisuje się w ponad 200 letnią tradycję wkładu Rodu Czartoryskich w rozwój pszczelarstwa na naszym terenie. Książe Jerzy Czartoryski zatrudnił znakomitego pszczelarza Mikołaja Witwickiego powierzając mu urządzenie Pasieki w swoim majątku. W 1829 roku wydano książkę „Pszczelnictwo krajowe, czyli o środkach i sposobach podniesienia pasiek.

Dzień Otwartych Drzwi to przedstawienia naszej działalności. Zadania doradcze realizowane przez LODR w Końskowoli uwzględniają zarówno priorytety Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jak i specyfikę województwa lubelskiego. Wydaje się oczywiste, że w najbliższym czasie wspieranie działań w kierunku bezpieczeństwa żywnościowego, skracania łańcucha dostaw, zagadnienia związane z wyzwaniami klimatycznymi, transfer wiedzy i innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich nabierają szczególnego znaczenia.

Zorganizowana w ramach DOD 2023 Wystawa Maszyn oraz Wyspa Innowacji to przede wszystkim prezentacja najnowszych innowacyjnych maszyn i urządzeń m.in.: robot do zwalczania Barszczu Sosnowskiego, prosumencka mobilna mikrobiogazownia na potrzeby gospodarstwa rolnego, robot polowy ROBOTTI, NAIO ORIO – autonomiczny robot który może być wykorzystywany do pielenia, siania i innych prac polowych, może być wykorzystany w warzywnictwie, uprawach buraków, szkółkach drzew owocowych i ozdobnych, NAIO OZ – autonomiczny pomocnik rolnika z osprzętem towarzyszącym do prac: uprawa bronowanie spulchnianie, wykonywanie bruzd, siew, pielenie, obsypywanie, Caffini Grass kiler – wysokociśnieniowy opryskiwacz do usuwania trawy i chwastów na zimną wodę w uprawach trwałych (sady, winnice), Greensort – sortownica do jabłek

Było to także miejsce przekazywania kluczowych dla rolników informacji. Celem wydarzenia oprócz przekazania wiedzy i informacji o aktualnych kierunkach zmian w produkcji rolniczej, było stworzenie możliwości dyskusji, wymiany doświadczeń oraz zapoznanie uczestników z konkretnymi przykładami innowacyjnych rozwiązaniach w rolnictwie oraz branży rolnej. W Wyspie Innowacji swoje stoiska prezentowały: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy PIB w Falentach, Puławski Park Naukowo-Technologiczny, Sieć Badawcza Łukasiewicz. Okręgowa Stacja Chemiczno- Rolnicza w Lublinie zaprezentowała mobilny sprzęt do pobierania prób glebowych. W tym roku na Polu Doświadczalno-Wdrożeniowym LODR w Końskowoli, zlokalizowanym w Pożogu II prezentowane były doświadczenia ścisłe, przede wszystkim ze zbożami, bobowatymi i okopowymi, które są elementem krajowej sieci Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). Zwiedzający mieli okazję obejrzeć ponad 520 poletek demonstracyjnych, w tym z roślinami miododajne i poplonowymi, uprawę bezorkową, doświadczenia nawozowe, testowane programy ochrony roślin. Na Polu Doświadczalno-Wdrożeniowym obecnych było ponad 20 firm sektora nasiennego, nawozowego i środków ochrony roślin.

Na terenie Sadu Doświadczalno-Wdrożeniowego odbyły się pokazy pracy oraz prezentacje nowoczesnych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w sadzie, takich jak: samojezdny kombajn do zbioru owoców pestkowych – Felix Z, kombajn do zbioru porzeczek – Joanna, kombajn do zbioru jabłek – Krauss, opryskiwacz sadowniczy Agrola, platforma sadownicza, karczownik Samson, rozsiewacz nawozów dwutarczowy, podcinacz gałęzi do porzeczek

Na Placu Wystawowym LODR w Końskowoli hodowcy zaprezentowali najlepsze zwierzęta hodowlane (konie, drób, ptactwo ozdobne). Zwiedzający mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi metodami hodowli, nawiązać kontakty z hodowcami, rolnikami oraz hobbystami. Tradycyjnie jak co roku odbyła się prezentacja koni m. in. ras śląskiej, małopolskiej i zimnokrwistej oraz organizowane były bezpłatne przejażdżki bryczką. Po raz pierwszy na placu wystawowym LODR odbyła się I Krajowa Wystawa Kóz Rasy sandomierskiej z których komisja sędziowska wyłoniła Czempionaty. Atrakcją dla zwiedzających były z pewnością warsztaty kreatywno-kulinarne „Poznaj Smak Produktu Rodzimego” z pokazami i degustacją. Scenariusz warsztatów prowadzonych przez Piotra Lenarta- mistrza kulinarnego obejmował wykonanie, prezentację i promocję z degustacją produktów i potraw z ras rodzimych: gęsiny kołudzkiej, wieprzowiny puławskiej, jagnięciny uhruskiej i kozy sandomierskiej. Warsztaty i wystawa realizowane były we współpracy z prof. Andrzejem Junkuszewem z Uniwersytetu Rolniczego w Lublinie oraz dr. inż. Pawłem Radomskim z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach.

W programie Dnia Otwartych Drzwi w Pasiece Hodowlanej zaprezentowaliśmy innowacyjne rozwiązania w produkcji pszczelarskiej. Można było zapoznać się lub zakupić niezbędne wyposażenie dla pasiek. W tym roku przygotowaliśmy ścieżkę dydaktyczną z informacjami o życiu pasieki i funkcji pszczół. Pokazaliśmy zwiedzającym różne rośliny miododajne. W wykładzie plenerowym dr. Ewa Waś z SGGW w Warszawie przedstawiła zagadnienia związane z problemami jakości wosku i węzy.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz zagrody edukacyjne. Zagroda Edukacyjna „Solisowe Sioło” przygotowała warsztaty samodzielnego robienia mąki i pieczenia podpłomyków oraz degustację owocowych przetworów z gospodarstwa wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Zagroda „Szajówka Alpaki” prezentowała warsztaty rękodzielnicze gręplowania i filcowania wełny z alpak oraz pokaz tkania na bardku. „Gospodarstwo ekologiczne” Doroty i Jerzego Moń to atrakcje w mlecznym klimacie. Na stoisku odbywały się warsztaty z przygotowania serków jogurtowych oraz degustacja i zakup ekologicznych serów z ziołami produkowanych w gospodarstwie, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych.

W trakcie Dnia Otwartych Drzwi zostały wręczone odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, rozstrzygnięte zostały konkursy: Najlepszy doradca ekologiczny, Mistrzowie AGRO we współpracy z Kurierem Lubelskim, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Wręczono nagrody dla laureatów konkursów: Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2022, AgroLiga 2022 w kategorii Rolnik i Firma. Tutaj należy wspomnieć, że Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie została w ubiegłym tygodniu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie uhonorowana tytułem Mistrza Krajowego Konkursu AgroLiga 2022 w kategorii Firma.

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych Patronatem Honorowym naszą imprezę objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Lubelski oraz Marszałek Województwa Lubelskiego. Patronatem medialnym Dzień Otwartych Drzwi objęli: Kurier Lubelski, TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Radio Impuls, Dziennik Wschodni.

Mamy nadzieję, że szeroki program naszej imprezy spełnił oczekiwania uczestników i spotkał się z dużym zainteresowaniem. Korzystając z okazji chciałbym zaprosić na organizowaną w przyszłym tygodniu w dniach od 30 czerwca do 2 lipca Wystawę Zwierząt, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie koło Zamościa.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski