Dziewięć medali lekkoatletów z województwa lubelskiego w mistrzostwach Polski juniorów U20. Zobacz zdjęcia

Za nami mistrzostwa Polski juniorów U20 w lekkiej atletyce, które przez trzy dni odbywały się na stadionie w Radomiu. Znakomity występ zanotowali przedstawiciele "królowej sportu" z klubów województwa lubelskiego, zdobywając ogółem dziewięć medali (4 złote, 3 srebrne i 2 brązowe).

Trzy złote krążki w radomskim czempionacioe były dziełem reprezentantek Wisły Puławy. Mistrzyniami kraju zostały Wiktoria Oko - 400 m przez płotki, Alicja Sielska - 100 m przez płotki oraz puławska sztafeta kobiet na dystansie 4x100 m. Czwarte złoto dorzucił Remigiusz Zazula z Agrosu Chełm, który nie miał sobnie równych na dystansie 400 m.

Wiktoria Oko odniosła pewne zwycięstwo, pokonując linię mety w czasie 58,03, zdecydowanie lepszym od wskaźnika PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata U20 w kolumbijskim Cali. To także trzeci najlepszy wynik w tym sezonie w Europie w tej kategorii wiekowej.

Z kolei Alicja Sielska w finałowym biegu uzyskała rezultat 14,03, co jest jej nowym rekordem życiowym oraz jednocześnie kwalifikacją do reprezentacji Polski na mecz międzynarodowy juniorów w słoweńskim Mariborze (16 lipca). Tuż za podium w tej konkurencji uplasowała się jej koleżanka klubowa Zuzanna Gozdera, natomiast na piątym miejscu finiszowała kolejna puławianka Liwia Włoszczyk

– Praktycznie wszystko, co zakładaliśmy przed mistrzostwami udało się zrealizować. W szczególnosci wystep naszej sztafety przerósł moje najśmielsze oczekiwania – podkreśla Sławomir Murat, szkoleniowiec Wisły Puławy.

– Myślałem, że inne sztafety nawiążą choćby jakiś bliższy kontakt z moimi podopiecznymi,. Okazało się jednak, że to była prawdziwa deklasacja i przepaść, ale skoro wygrywa się o blisko trzy sekundy, to inaczej nie można tego nazwać. Myślę, że gdyby moje dziewczyny miałyby bardziej z kim się pościgać, to jeszcze mogłyby osiągnąć zdecydowanie lepszy rezultat na mecie – dodaje.

Team trenera Sławomira Murata pobiegł w składzie: Liwia Włoszczyk, Wiktoria Oko, Zuzanna Gozdera oraz Alicja Sielska, osiągając czas 46,30. Na najniższym stopniu podium w tej konkurencji stanęły dziewczęta AZS UMCS, uzyskując rezultat 49,27. Lublinianki zaprezentowały się w składzie: Paulina Chmiel, Emilia Wójtowicz, Alicja Rak i Maja Łyskowka.

Kapitalną formę zaprezentował w Radomiu Remigiusz Zazula, sięgając po tytuł krajowego czempiona w biegu na 400 m. Chełmianin pokonał linię mety w znakomitym czasie 46,68, poprawiając znacznie rekord życiowy. Wicemistrzem Polski w biegu na 400 m przez płotki został z kolei jego klubowy kolega Łukasz Bańka. Podopieczny trenera Damiana Leszczyńskiego uzyskał rezultat 52,78.

– Obaj moi podopieczni ustanowili fantastyczne rekordy życiowe. Do tego czas Remika to nie tylko nowa życiowka, ale także minimum na juniorski czempionat globu w Kolumbii. Obaj zakwalifikowali się także do reprezentacji Polski na międzynarodowy wielomecz lekkoatletyczny w Słowenii. Dziękuję wszystkim moim zawodnikom za wspaniałą walkę i dostarczone emocje – mówi Damian Leszczyński, trener Agrosu Chełm.

Wicemistrzami kraju zostali ponadto zawodnicy AZS UMCS. Bartosz Kitliński zdobył srebro w biegu na 800 m (1.48,58), a Marcin Sobiesiak był drugi w rzucie młotem (61,50 m).

Na najniższym stopniu podium stanęła jeszcze męska sztafeta akademickiego klubu na dystansie 4x400 m. Lublinianie pobiegli w składzie: Oskar Groński, Bartosz Kitliński, Jakub Kos i Łukasz Mirosław-Pyda, uzyskując czas 3.23,41.