Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś obchodzimy Dzień Wolności Podatkowej

Ewa Pajuro
archiwum
Dziś wypada słodko-gorzkie święto wszystkich podatników, czyli umowny Dzień Wolności Podatkowej. Od teraz do końca roku przeciętny Kowalski nie pracuje już na rzecz państwa, ale zarabia na swoje konto.

W ubiegłym roku, po pierwszych wyliczeniach, Dzień Wolności Podatkowej wypadł 24 czerwca. Po drodze wydatki państwa wzrosły i ostatecznie okazało się, że na daniny trzeba było pracować do 7 lipca.

Umowny dzień, w którym zaczynamy zarabiać na własne konto, ustala od 19 lat Centrum im. Adama Smitha w Warszawie.

- Powinniśmy mieć świadomość, że każdy, kto pracuje, cząstkę tego, co zarobi oddaje państwu - podkreśla Maciej Maniecki, prezes Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny. - Obciążenia podatkowe mamy w naszym kraju bardzo duże. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorców - komentuje. - Życzyłbym sobie ich obniżenia, ale nie po to, by przedsiębiorcy płacili mniej, lecz by mogli więcej inwestować - podkreśla Maniecki.

Przy obliczaniu naszych danin eksperci biorą pod uwagę podatki, składki ZUS i zdrowotne. - Ujmują też dług publiczny, który jest też podatkiem, tyle że odłożonym w czasie, ale już obecnie ponoszonym przez obywateli - czytamy w raporcie. Jak policzyli eksperci, na samą obsługę długu przeciętny Kowalski musi pracować 11 dni w roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski