Dziś z Kurierem sianko na wigilijny stół. Po co je tam kładziemy?

Gabriela Bogaczyk
Ks. Mirosław Matuszny przypomina naszym Czytelnikom, co symbolizuje wigilijne sianko.
Ks. Mirosław Matuszny przypomina naszym Czytelnikom, co symbolizuje wigilijne sianko. Anna Kurkiewicz
Dla naszych Czytelników, mamy dzisiaj sianko na wigilijny stół. Co roku, kładziemy go pod świąteczny obrus lub serwetkę z opłatkiem.

- Należy pamiętać o tym, co symbolizuje słoma i siano. Maryja z Józefem trafili do Betlejem, gdy uciekali przed spisem ludności. Znaleźli dla siebie schronienie w ubogiej grocie, gdzie mieściła się stajnia. Dlatego, Zbawiciel urodził się w żłobie wśród siana - przypomina ks. Mirosław Matuszny, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.

W związku z tym, siano, które znajduje się na stole wigilijnym symbolizuje prostotę, skromność oraz ubóstwo, a jednocześnie odrzucenie.

- Zbawiciel narodził się w grocie na sianie, a nie w pałacu wśród komnat - przypomina proboszcz.

Zwyczaj siana pod obrusem jest często praktykowany w polskich domach. Wierność tradycji przypomina nam o ubóstwie stajenki, w której narodził się Jezus Chrystus. Z kolei, biały kolor obrusu symbolizuje czystość Marii.

Ks. Mirosław Matuszny przypomina, że tradycja żłobów rozkwitła w Europie na dobre w V wieku. Z kolei, siano w szopce zawdzięcza swą popularność św. Franciszkowi z Asyżu.

- Teraz nie wyobrażamy sobie szopki czy stołu wigilijnego bez siana - dodaje proboszcz.

Natomiast, w ludowej tradycji, sianko znajdujące się pod obrusem świątecznym służyło wróżbom. Młode panny, które szukały męża, po powrocie z pasterki, wyciągały spod obrusa po jednym źdźble słomy. Jeśli, panna wyciągnęła słomę w kolorze zielonym, to oznaczało, że w ciągu roku weźmie ślub. Z kolei, zwiędłe sianko przygotowywało panny na dłuższe oczekiwanie. Źdźbło żółte przepowiadało staropanieństwo.

Siano znajdowało się w polskich domach, nie tylko pod obrusem. - W szczególności na wsiach, w rogu najważniejszego pokoju stawiano cały snopek zbóż, który później dawano zwierzętom lub owijano drzewa, by je chroniły przed klęskami - wyjaśnia proboszcz. Na Lubelszczyźnie ludzie pokrywali nawet całą podłogę słomą.

Wigilijnemu sianku przypisuje się także magiczną moc, która ma zapewnić domostwu dobrobyt. W dawnych czasach siano podawano bydłu do jedzenia, nawet zakopywano w ziemi w polu. Wszystko po to, by w tych miejscach gościł dostatek i urodzaj.

Ks. Matuszny przypomina, że siano jest tylko jednym z elementów Wigilii. - Należy podchodzić do tej tradycji w sposób całościowy. Sianko pod obrusem nie będzie niczego ważnego symbolizowało, jeżeli nie będziemy znać szerszego kontekstu tych świąt - mówi proboszcz.

Dla chrześcijan sianko powinno być symbolem prostoty i skromności, którą każdy nosi w sercu. Ks. Matuszczyk dodaje jeszcze: - Te wszystkie elementy tradycji nie będą miały sensu i wartości, jeśli nie będziemy pamiętać o tym, kto leżał w tym ubogim żłobie pośród sianka - przypomina ks. Matuszny z Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zyz
Zobacz, jaki okrągły ryj ma to ścierwo i powiedz od jakiej roboty taki się robi - chętnie się zatrudnię, coby swój wizerunek poprawić, pzdr
z
zyz
A używał śmietanki w sprayu???
O
Oliwia
Ksiądz Mirek uczył mnie Religii w podstawówce! Jestem dumna!
t
tomi
i za brak elementarnej wiedzy skąd wzięły sie chrześcijańskie obrzędy..ale po co wiedzieć skoro i tak każdy to kupi :)
g
gość
Bardzo fajny ksiądzz dużym poczuciem chumoru oby jak najwiecej takich.
l
lucyper
pewnie dobrze robi loda
j
jan
Ale morda..........................
e
ewa
... księdzu pogodnych świąt. Dziękuję za sens słów jak zawsze do przemyślenia. Za mądrość i logikę w kazaniach. Za uśmiech i pogodę ducha.
e
ewa
... Marco, wciąż udajesz tego którym nie chcesz być. W imię czego?
S
Skory
Przecież ten gość w sutannie to nie powinien się pokazywać medialnie. Złą robotę kurii robi.
Na monitorze jego gęba się nie mieści. A może tak którąś z cnót powinien w życie wprowadzić?
r
r
ooooo widać że prawdziwy katolik :) ile miłości w tym komentarzu :) Mozna być katolikiem ,można być ateistą albo i muzułmanem ale najgorsze jest bycie NIKIM ,a ty właśnie takim ZEREM jesteś ,bo na pewno nie jesteś ani katolikiem ,ani ateistą ,wesołych świąt mały smutny człowieku ,życzę ci żebyś w przyszłym roku nabrał trochę rozumu ,wyrozumiałości i był chociaż trochę bardziej szczęśliwy niż jesteś dzisiaj bo widać ,że czegoś ci w życiu brak ,pewnie miłości :(
b
bez podpisu
Tak (jak ten sukienkowy) za pół roku będzie wygladał Budyń vel Maliniak . Oczywiście jeżeli wcześniej nie przejdzie na więzienną dietkę czego mu z całego serca życzę .
e
e
ch... tam z siankiem na stół,mnie bardziej martwi to ,że jest tyle baranków kładących "sianko"na tacę:(
M
Maria
Siano dla osłów, pieniądze dla księdza
l
lucyper
Kiedyś nie było papieru toaletowego
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie