Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2018: Większy stres, bo o miejsce w dobrym liceum trudniej

Aleksandra Dunajska
Sławomir Mielnik/archiwum
Gimnazjaliści napiszą w środę swój pierwszy ważny egzamin. Wynik zdecyduje o przyjęciu do wybranego liceum. A te najlepsze zmniejszają w tym roku limit przyjęć

ZOBACZ TEŻ: Egzamin gimnazjalny 2018. Angielski podstawa i rozszerzenie (ARKUSZE, TRANSKRYPCJA)

SPRAWDŹ: Egzamin gimnazjalny 2018. Historia i WOS na start (ARKUSZE CKE, SUGEROWANE ODPOWIEDZI)

W środę o godzinie 9 uczniowie napiszą egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, dwie godziny później - z języka polskiego. W czwartek przyjdzie czas na część matematyczno-przyrodniczą a w piątek - na język obcy.

Egzamin gimnazjalny 2018. Język polski. Arkusze z ubiegłych lat
Egzamin gimnazjalny 2018. Matematyka na arkuszach z poprzednich lat. Podobne zadania mogą być w tym roku

- Dla uczniów to na pewno duże przeżycie - nie ma wątpliwości Ewa Barszcz, dyr. SP nr 16. - Część podchodzi na luzie ale część bardzo się stresuje, zastanawiają się, co będzie na egzaminie, czy np. rozprawka czy inna forma dłuższej wypowiedzi - dodaje Marek Krukowski, dyr. SP nr 18 (obie szkoły prowadzą oddziały gimnazjalne).

Egzamin gimnazjalny 2018. Polski uczniowie zdawali w środę (ARKUSZE CKE)

Zdenerwowaniu trudno się dziwić - w końcu wynik egzaminu zdecyduje o tym, czy młodym ludziom uda się dostać do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej, czy nie. A w tym roku znaleźć się wśród uczniów tych najlepszych będzie jeszcze trudniej niż w poprzednich latach. Dlaczego? To efekt reformy edukacji.

W przyszłym roku o miejsca w liceach czy technikach będzie walczył tzw. podwójny rocznik kandydatów. Do naboru przystąpią bowiem absolwenci gimnazjum ale też pierwsi uczniowie po ośmioletniej podstawówce. Budynki nie są z gumy więc szkoły już teraz szukają rozwiązań.

Egzamin gimnazjalny 2018. Sprawdź dokładne terminy wszystkich części
Egzamin gimnazjalny 2018. Przecieki? Arkusze CKE uczniowie zobaczą dopiero w dzień testu

- Uruchomimy w tym roku o jeden oddział mniej - zamiast ośmiu będzie ich siedem. Dzięki temu w przyszłym roku będziemy mogli stworzyć dziewięć lub więcej oddziałów - wyjaśnia Stanisław Stoń, dyrektor I_LO w Lublinie.

Podobnie - czyli po jednej klasie pierwszej mniej - będzie też w II, III, V i IX_LO.

Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin zaznacza jednak, że miejsc w liceach nie powinno za rok dla nikogo zabraknąć. - Zwłaszcza, że powstały też w Lublinie dwie nowe takie szkoły na bazie dotychczasowych gimnazjów: XXIX przy ul. Lipowej oraz XXX przy ul. Wajdeloty - przypomina.

- Ale na pewno część dobrych i bardzo dobrych uczniów, którzy jeszcze rok temu dostaliby się bez problemu do wymarzonych szkół, za rok odejdzie z kwitkiem. I tego mi szkoda - mówi nam dyrektor jednego z liceów w Lublinie. - Już pomijam fakt tego, jak od przyszłego roku będzie wyglądała edukacja w tych szkołach - jednocześnie będą funkcjonowały licea czteroletnie i trzyletnie, każde z inną podstawą programową. Trudno mi to nawet sobie wyobrazić - zaznacza.

Lublin powyżej średniej
W ubiegłym roku do egzaminu gimnazjalnego w Lublinie przystąpiło 3005 uczniów. Ze wszystkich przedmiotów osiągnęli lepsze wyniki niż wynosiła średnia krajowa.

Egzamin z języka polskiego lublinianie zdali średnio na 78 proc., z historii i wos na 68 proc. Z matematyki lublinianie zdobyli 57 proc. punktów, z angielskiego na poziomie podstawowym - 79 proc.

Wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjaliści poznają oficjalnie 15 czerwca.

TAK BYŁO ROK TEMU:

Egzamin w Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie

Egzamin gimnazjalny 2017 w Lublinie. Historia, WOS i polski ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski