Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eko-auto na wodór z Politechniki Lubelskiej (ZDJĘCIA)

IL
Można jeździć taniej i bardziej ekologicznie. Dowiedli tego naukowcy z Politechniki Lubelskiej, którym udało się opracować uniwersalny system zasilania wodorem. Dzięki niemu, możliwe jest wykorzystanie tego gazu w dowolnym silniku o zapłonie iskrowym.

Sposób działania instalacji zasilania wodorem jest taki sam jak standardowej instalacji sprężonego gazu ziemnego. Opracowanie tej nowoczesnej technologii zajęło naukowcom dwa lata. Dzisiaj (wtorek) przed budynkiem rektoratu PL zaprezentowano zmodyfikowany, ekologiczny pojazd. Obiektem badań został samochód osobowy Opel Corsa D, wyposażony w silnik o zapłonie iskrowym o pojemności 1364 cm3.

- W badaniach udział brało około 20 osób. Samochód z nową instalacją nie posiadał homologacji, dlatego testy musieliśmy przeprowadzać na terenach, na których nie trzeba posiadać licencji. Większość testów odbyła się na hamowni podwoziowej Opla, dzięki czemu mogliśmy zasymulować jak auto będzie zachowywało się w warunkach miejskich - informuje prof. Mirosław Wendeker z Wydziału Mechanicznego.

Naukowcy odnieśli ogromny sukces. Początkowo zależało im na zastąpieniu wodorem 20 procent spalanej benzyny w silniku. W rezultacie, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, udało się zupełnie wyeliminować paliwo na poczet ekologicznego gazu. Prof. Wendeker nie chce na razie zdradzać szczegółów dotyczących owych innowacji. - To musi pozostać tajemnicą do momentu uzyskania patentu. Pierwszy wniosek złożyliśmy przed rokiem, teraz planujemy kolejny. Musimy uzbroić się w cierpliwość, bo na taki patent w Polsce czeka się ok. 5 lat - wyjaśnia prof. Wendeker.

Już od 20 lat trwają prace rozwojowe związane z zastosowaniem wodoru jako paliwa samochodowego. Niestety przewidują one znaczne modyfikacje lub stworzenie zupełnie nowej konstrukcji silnika. Naukowcom z PL udało się tego uniknąć i stworzyć potrzebną instalację bez ingerencji we wnętrze silnika.

Szacowany koszt instalacji systemu zasilania wodorem nie jest wysoki i waha się od 6 do 8 tys. zł.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski