Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne metody ogrzewania domów

KL
nadesłane
Zanieczyszczenia powietrza takie jak smog, to głównie efekt ogrzewania domów i mieszkań nieekologicznymi metodami np. węglem. W tym artykule dowiesz się jak ogrzewać dom by robić to dobrze oraz bardziej ekologicznie.

Większość domów w Polsce bo aż prawie 70% ogrzewana jest przez kocioł węglowy. Polacy najczęściej ogrzewają domy również za pomocą: kotłów gazowych, drewna, kotłów na pelet lub biomasę, ale również kotłów na olej opalowy, z także korzystają z ogrzewania elektrycznego.

Metody te z wyjątkiem ogrzewania elektrycznego, nie są w pełni ekologiczne. Na szczęście na dzisiejszym rynku znajdziemy wiele technologii, które nie tylko umożliwiają efektywne ogrzewanie domu, ale również pozwalają na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie ilości wytworzonych spalin.

Zacznijmy od kotłów kondensacyjnych. Jest to jedna z najpopularniejszych metod umożliwiających redukcję spalin. Niestety jest to technologia, w wyniku której podczas spalania do powietrza nadal przedostają się szkodliwe gazy, jednak w dużo mniejszej ilości niż w przypadku tradycyjnych kotłów. W kotle kondensacyjnym paliwem jest gaz. Technologia ta umożliwia przetworzenie spalin powstałych w wyniku spalania, na energię cieplną.

Kolejną popularną technologią pozwalającą na ekologiczne ogrzanie domu są pompy ciepła. Ich głównym zadaniem jest pobranie ciepła z gleby, powietrza, wód podziemnych lub złóż minerałów, a w następnej kolejności na dostarczeniu pobranego ciepła do naszego domu. Pompy ciepła to spory wydatek nawet kilku tysięcy złotych, jest to jednak inwestycja która zacznie zwracać się już podczas pierwszego sezonu grzewczego. Roczny koszt eksploatacji pompy nie przekracza 4 tysięcy złotych, jest to nawet trzykrotnie mniej niż w przypadku kotłów, ale również zagrażających zdrowiu i środowisku pieców kaflowych.

Następną propozycją do ekologicznego ogrzewania domu są technologie elektryczne. Każdy z nas kilka razy widział dom z panelami fotowoltaicznymi, jest to coraz bardziej popularniejszy widok na dachach naszych domów. Najczęstszym powodem ich wzrostu jest to, iż ich ceny

spadają, dzięki czemu na instalacje paneli fotowoltaicznych może pozwolić sobie coraz więcej ludzi. Standardowy zestaw paneli oraz urządzeń potrzebnych do przetwarzania i magazynowania energii to koszt od 20 do 30 tysięcy złotych. Jest to wydatek który szybko się zwraca, a my mamy poczcie, że robimy coś dobrego dla środowiska, bowiem fotowoltaika to odnawialne źródło energii, które opiera się na energii słońca i jest w pełni ekologiczne.

Ostatnią ekologiczną techniką ogrzewania jest rekuperator, jest on świetnym rozwiązaniem dla domów z małym zapotrzebowaniem na energię. Jest to rozwiązanie całkowicie przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Działanie rekuperatora polega na odzyskaniu ciepła wypompowanego z pomieszczeń przez system wentylacji. W specjalnych komorach powietrze z pokojów spotyka się z tym wprowadzonym przez nawiewy, dzięki temu pomieszczenie zostaje ogrzane. Najtańsze rekuperatory kupimy już za około tysiąc złotych. Należy jednak pamiętać, że ta technologia przeznaczona jest do małych domów.

Będąc przy temacie ogrzewania należy również poruszyć temat palenia drewnem w kominkach. Dym wydzielający się z kominka podczas palenia ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie oraz środowisko- to właśnie on jest główną przyczyną smogu. Największym zagrożeniem dla zdrowia podczas spalania drewna są cząstki pyłu zawieszonego (PM 2,5). Pyły te dostają się do oczu gdzie powodują podrażnienia, oraz układu oddechowego gdzie mogą być przyczyna zapalenia płuc i oskrzeli. Bardzo niebezpieczną substancją jest również czad czyli tlenek węgla (II), który jest bardzo groźny dla zdrowia. Nie ma również wątpliwości, że palenie w kominkach ma również ogromnie zły wpływ na środowisko, to właśnie jest jedna z przyczyn smogu.

W naszych rękach jest to czy zmienimy sposób ogrzewania swojego domu na bardziej przyjazny środowisku oraz naszemu zdrowiu.

Tekst powstał przy współpracy z Maciejem Morawskim, uczniem VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski