MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekotorba dobra na wszystko

Magdalena Bożko
Grażyna Lewandowska z lubelskiego sklepu spożywczego prezentuje, w jakie ekologiczne torby można dziś zapakować zakupy
Grażyna Lewandowska z lubelskiego sklepu spożywczego prezentuje, w jakie ekologiczne torby można dziś zapakować zakupy
Torby wielokrotnego użytku robią karierę. Dziś kupimy je już niemal we wszystkich sklepach. Kosztują niewiele, a wystarczą na długo.

Resort środowiska radzi jak najszybciej przestawić się na ekologiczne siatki, bo już za 2 lata foliówki będą płatne.

Zakaz używania plastikowych reklamówek obowiązuje m.in. na Tajwanie, w Kenii, Tanzanii, Zanzibarze czy San Francisco w USA. Za dwa lata taki zakaz wprowadzi Francja.

W Irlandii i RPA wprowadzono natomiast podatek od foliówek. Polskie Ministerstwo Ochrony Środowiska nie pozostaje w tyle. Urzędnicy przygotowali projekt ustawy, który zakłada, że w 2010 roku sklepy będą pobierały 20 gr od każdej torebki foliowej w ramach tzw. opłaty recyklingowej.

 

Co na to resort

- Takie rozwiązanie to kompromis. Z jednej strony nie spowoduje całkowitego zakazu stosowania torebek foliowych, z drugiej powinno skłonić klientów sklepów do stosowania toreb wielokrotnego użytku - tłumaczy Michał Milewski z Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Pieniądze zasiliłyby specjalne konta w urzędach marszałkowskich. Zostałyby przeznaczone na organizację systemu selektywnej zbiórki odpadów oraz na edukację ekologiczną.

- Klient, który będzie miał do wyboru produkt jednorazowy za 20 gr i nieco droższy wielokrotnego użytku, wybierze ten drugi - tłumaczy Milewski. - A właśnie o to nam chodzi: ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych z tworzywa sztucznego.

 

Pakuj ekologicznie

Tymczasem już dziś lubelscy handlowcy coraz chętniej wycofują ze sklepów darmowe siatki foliowe. Tak zrobiły już obydwa lubelskie hipermarkety E.Leclerc i Carrefour.

 

- Ale klienci mają alternatywę: Jeśli nie chcą kupować toreb ekologicznych, mogą zapakować zakupy w darmowe kartony - mówi Aneta Domańska, dyrektor Carrefoura w Lublinie.

W hipermarketach E.Leclerc w Lublinie torba kosztuje 99 groszy, ale kiedy się zużyje, możemy ją za darmo wymienić na nową. A oddawane przez klientów torby trafiają do ponownego recyklingu.

W innych sklepach darmowe foliówki jeszcze są, ale alternatywą są estetyczne, i co najważniejsze, ekologiczne torby wielokrotnego użytku. W połowie ubiegłego roku takie torby pojawiły się w supermarketach Stokrotka. Jednorazowe reklamówki przyjazne środowisku od kilku miesięcy leżą przy kasach w Tesco.

- Wyglądają jak zwykłe jednorazówki, ale są wykonane z tworzywa, które ulega rozkładowi w ciągu kilkunastu miesięcy, a nie kilkuset lat - podkreśla Przemysław Skory, rzecznik prasowy sieci Tesco.

 

- Oprócz tego mamy też sześć rodzajów toreb wielokrotnego użytku, np. na mrożonki, na artykuły spożywcze z przegródką na butelki czy torbę większego formatu, do której można zapakować torbę czy kurtkę.

Siatka na zakupy przyjazna środowisku kosztuje (w zależności od sklepu i wielkości) średnio od 1 zł do 4 zł.

 

Dobry przyklad

 

W Irlandii od 2002 roku obowiązuje podatek dla kupujących jednorazowe torby na zakupy. Po wprowadzeniu tego rozwiązania zużycie reklamówek spadło o 95 proc.

 

Złe liczby

 

• W ciągu jednego dnia Polacy zużywają 18 milionów reklamówek.

• Statystyczny Polak zużywa około 300 foliówek rocznie.

• Średni czas "życia” jednorazówki to 12 minut, potem zwykle ląduje ona w koszu na śmieci.

• Plastikowa torba rozkłada się od 100 do 1000 lat.

Źródło: WWF Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski