Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci ZUS odpowiadają na pytania: Dla kogo zasiłek chorobowy

Redakcja
Pytania do ekspertów z lubelskiego oddziału ZUS można wysyłać na adres: korbam@zus.pl Udostępnij na Facebook
Pytania do ekspertów z lubelskiego oddziału ZUS można wysyłać na adres: [email protected] Udostępnij na Facebook
Ile w tym roku wynosi zasiłek chorobowy? Na jakie pieniądze mogę liczyć, jeśli będę w szpitalu? Na pytania naszych Czytelników odpowiada Małgorzata Korba, rzecznik oddziału ZUS w Lublinie.

• Prowadzę działalność gospodarczą i płacę składki chorobowe, mam 52 lata. W grudniu trafiłem do szpitala. Lekarz zapowiedział, że mój pobyt w szpitalu może się przedłużyć. Czy mnie też dotyczy zmiana przepisów z 1 stycznia o zasiłku chorobowym? Czy dostanę wyższy zasiłek za część pobytu w szpitalu?

Zmiany wprowadzone nowelizacją, która weszła w życie od nowego roku, dotyczą tylko pracowników. Wysokość zasiłku chorobowego dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą i objętej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym ustala się tak samo jak w ubiegłym roku. Oznacza to, że zasiłek chorobowy za cały okres pobytu w szpitalu będzie wynosił 70 procent kwoty, którą przedsiębiorca zadeklarował w ZUS jako podstawę wymiaru ubezpieczeń społecznych.

2 stycznia skończyłem 50 lat. Kilka dni po nowym roku spędziłem w szpitalu. Czy mój zasiłek chorobowy powinien być liczony inaczej przez ostatnią zmianę przepisów?

Nie. Osobą, która ukończyła 50 lat jest według przepisów o świadczeniach chorobowych osoba, która w roku poprzedzającym okres pobytu na zwolnieniu lekarskim ukończyła 50 rok życia. Oznacza to, że dla ustalania prawa do zasiłku chorobowego będzie pan traktowany jako osoba, która ukończyła 50 lat, dopiero w przyszłym roku kalendarzowym.

• Jestem na urlopie wychowawczym. Zachorowałam i lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie. Czy dostanę zasiłek chorobowy?

Urlop wychowawczy jest okresem nieskładkowym – w jego czasie za ubezpieczoną nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Co za tym idzie, za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie urlopu wychowawczego, nie przysługuje zasiłek chorobowy. Precyzuje to art. 12 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Co zrobić by ZUS przelał pieniądze z zasiłku chorobowego na konto bankowe, a nie wysyłał ich do domu pocztą?

Wystarczy poinformować ZUS o posiadaniu rachunku bankowego i podać jego aktualny numer. Można to zrobić na wniosku w dowolnej formie. Ważne, by znalazły się w nim następujące informacje: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, data i miejsce wypełnienia wniosku oraz własnoręczny podpis. ZUS może przelewać świadczenia tylko na konto osoby, której te świadczenia się należą.

Czy przy umowie-zlecenie, przy której miałam odprowadzane wszystkie składki (emerytalną, rentową, wypadkową i zdrowotną) przysługuje mi wypłata z ZUS świadczeń w związku ze zwolnieniem lekarskim?

W rzeczywistości wymienione przez panią składki to nie komplet składek. Oprócz nich jest jeszcze składka chorobowa, która jest dobrowolna dla osób wykonujących umowy-zlecenia. Dlatego jeśli zleceniobiorca chce, by zleceniodawca odprowadzał z jego wynagrodzenia składkę na ubezpieczenie chorobowe, musi go o tym poinformować. Tylko w przypadku opłacania składek chorobowych zleceniobiorcy mogą przysługiwać świadczenia z tego ubezpieczenia – takie jak zasiłek chorobowy. Jeżeli natomiast ulegnie pani wypadkowi przy pracy lub zostanie u pani stwierdzona choroba zawodowa, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, które jest obowiązkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski