Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emocje wokół likwidacji gimnazjów. „Dziewiątka” woli być podstawówką

Aleksandra Dunajska [email protected]
Egzamin gimnazjalny w "dziewiątce"
Egzamin gimnazjalny w "dziewiątce" archiwum
Gimnazjum nr 9 przy ul. Lipowej w Lublinie chce być podstawówką, ale miasto ma inne pomysły na przyszłość tej szkoły. To niejedyna kontrowersja dotycząca reformy w Lublinie.

Urzędnicy wydziału oświaty Urzędu Miasta od kilku tygodni próbują ułożyć nową sieć szkół. Jak można było się spodziewać, niektóre propozycje budzą spore kontrowersje. Np. dyrekcja Gimnazjum nr 9 przy ulicy Lipowej chciałaby, żeby w szkole powstała podstawówka (tak będzie w przypadku ośmiu innych samodzielnych gimnazjów). - W przeciwnym razie obawiamy się o przyszłość naszego programu klas dwujęzycznych z językiem francuskim, który prowadzimy jako jedyna szkoła w regionie - tłumaczy Urszula Sławek, dyr. Gimnazjum nr 9. Wczoraj szkołę odwiedził ambasador Francji Pierre Levy. - Będziemy prosić pana ambasadora o wstawiennictwo u pana prezydenta miasta w sprawie wygaszania naszego gimnazjum - poinformowali w mailu do naszej redakcji pracownicy szkoły.

Jednak nawet interwencja ambasadora raczej nic nie zmieni, bo ratusz tłumaczy, że w śródmieściu nie potrzeba kolejnej podstawówki. Dlatego proponuje „dziewiątce” inne rozwiązania. - Włączenie do SP nr 7 albo do III lub V LO. W 2019 r. gimnazjum może też wystartować jako samodzielne liceum - wylicza Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyr. wydziału oświaty UML.

W przypadku połączenia z podstawówką od VII klasy mógłby ruszyć tam dwujęzyczny program. - Zgodnie z rozwiązaniem proponowanym przez MEN, każda szkoła podstawowa będzie mogła utworzyć klasy dwujęzyczne od VII klasy na bazie dotychczasowej VI klasy - tłumaczy dyr. Dumkiewicz-Sprawka. - Jestem otwarty na taką współpracę - zapewnia Mariusz Lisek, dyr. SP nr 7. Dyr. Sławek obawia się jednak, czy w takiej sytuacji znajdzie się zatrudnienie dla jej nauczycieli.

- Jeżeli będzie zainteresowanie rodziców i dzieci, klasy dwujęzyczne z językiem francuskim mogą być otwarte także w innych podstawówkach - podkreśla Dumkiewicz-Sprawka.

Kolejny problem dotyczy SP nr 4 (ul. Hiacyntowa). Pani Magda z Rudnika, mama jednego z uczniów, napisała do nas, że obawia się przeniesienia dzieci do nowej SP w Gimnazjum nr 19 (ul. Szkolna). - Nie ma tam zaplecza dla małych dzieci, boisk, placu zabaw - pisze. W jej ocenie lepsza byłaby podstawówka w Gimnazjum nr 2 (ul. Lwowska). Ale tam ratusz planuje przenieść odzieżówkę ze Spokojnej.

Alina Broniowska, dyr. SP nr 4, nie ma wątpliwości, że wielu rodziców nie zechce przenosić dzieci do nowej podstawówki w „19”. - Liczymy się z faktem, że powiedzą „nie” - mówi dyr. Broniowska. Na 19 grudnia w szkole zaplanowano spotkanie z rodzicami. Wezmą w nim udział także przedstawiciele Gimnazjum nr 19. - Chcemy zaprezentować naszą ofertę, powiedzieć np. o klasie dwujęzycznej z językiem hiszpańskim - zaznacza Elżbieta Bolibok, dyr. Gimnazjum nr 19.

- Nie będzie przesuwania klas bez zgody rodziców - zapewnia Dumkiewicz-Sprawka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski