Fundacja Wolności: Miejskie spółki powinny ujawnić na co wydają pieniądze

jaxa
Fundacja domaga się, aby spółki prowadzone przez gminę lub w których samorząd ma swoje udziały, utworzyły rejestr zawieranych umów.
Fundacja domaga się, aby spółki prowadzone przez gminę lub w których samorząd ma swoje udziały, utworzyły rejestr zawieranych umów. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Utworzenia przez spółki komunalne rejestru zawieranych umów domaga się Fundacja Wolności. I o pomoc zwraca się do prezydenta Lublina.

- Postępowanie spółek prowadzi do niepokojącej sytuacji świadomego nieudostępnienia informacji publicznej. Nie ma żadnych wątpliwości, że spółki, których właścicielem jest gmina Lublin, są zobowiązane do udostępniania umów i rejestrów umów - podkreśla Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności w liście otwartym do prezydenta Lublina.

Fundacja domaga się, aby spółki prowadzone przez gminę lub w których samorząd ma swoje udziały, utworzyły rejestr zawieranych umów. Chodzi o: Kamienice Miasta, LPEC, Miejską Korporację Komunikacyjna, MOSiR "Bystrzyca", Motor Lublin, MPK, MPWiK, Port Lotniczy Lublin, SPR, TBS "Nowy Dom".

Jeszcze w lutym fundacja wystąpiła do spółek o utworzenie takiego wykazu. Wszystkie odmówiły. W czerwcu ponownie zwróciła się o udostępnienie kopii umów zawartych w styczniu. Zdecydowana większość spółek nie odpowiedziała. - Tylko prezydent miasta może wpłynąć na postępowanie władz spółek miejskich - argumentował Jakubowski.

Co na to ratusz? - Decyzja o tym, co i w jakim zakresie jest publikowane przez spółki, leży po stronie prezesów firm - stwierdziła Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Przemek Leniak
Krzysztof Jakubowski oznajmił sam z siebie dnia dnia 9 maja 2014 że jest członkiem ciała doradczego Prezydenta miasta Lublina o nazwie " Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin"
to oznacza że jest oficjalnym doradcą
...
powiadasz że jest prawy i nie kieruje się własnym interesem - takie zepsute grabie co od siebie grabią
ja mam poważne wątpliwości co do tego
po pierwsze przekręt z Budżetem Obywatelskim
po drugie coś mi się wydaje że Krzysztof J. to jest ten sam Krzysztof J. - kandydat PCK do licznych komisji konkursowych - decydujących o wydawaniu publicznych pieniędzy...
jakoś nie widzę żeby się tym komisjowaniem chwalił
pozwolę sobie zacytować jak go zachwalało PCK
"Krzysztof Jakubowski – Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża - jest pracownikiem Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Posiada wysokie kompetencje analityczne, co wielokrotnie potwierdził wykonując swoje obowiązki służbowe. Kandydat wykazuje się dużym zaangażowaniem w działaniach związanych z pomocą społeczną, którymi zajmuje się PCK, m. in. Wsparciem osób potrzebujących, starszych. Pan Krzysztof posiada również duże doświadczenie w przygotowywaniu wniosków na wsparcie realizacji zadań publicznych oraz w koordynacji takich działań. Wykazuje on duże zainteresowanie sprawami lokalnymi, aktywnie uczestniczy w życiu obywatelskim miasta Lublin. Poza tym kandydat wielokrotnie uczestniczył lub organizował przedsięwzięcia z zakresu przedsiębiorczości i edukacji ekonomicznej i w tym temacie posiada dużą wiedzę praktyczną. Uprzejmie proszę o uwzględnienie tej kandydatury."

do czego kandydował?
Komisja konkursowa w otwartym konkursie ofert na realizację zadania w zakresie organizacji i przeprowadzenia warsztatów przedsiębiorczości dla kobiet.
Komisja konkursowa do oceny ofert na realizację zadań publicznych w ramach Programu Wsparcia i Aktywizacji Seniorów na terenie miasta Lublin w latach 2013-2015, stanowiącego załącznik do uchwały nr 685/XXVII/2013 Rady Miasta Lublin z dnia 17 stycznia 2013 roku, służących aktywizacji i integracji osób w podeszłym wieku zamieszkujących na terenie Miasta Lublin.
Komisja konkursowa do oceny ofert na realizację zadań publicznych zakresu pomocy społecznej należących do zadań własnych Gminy Lublin o charakterze obowiązkowym i zadań zleconych z zakresu administracji rządowej realizowanych przez Gminę Lublin – miasto na prawach powiatu.
Komisja konkursowa w konkursie z zakresu „Programu działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Miasta Lublin w latach 2013-2015”.
Komisja konkursowa w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego: ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego – redagowanie, skład, druk 3 numerów biuletynu edukacyjnego.
i jeszcze 5 innych komisji...
...
jak sadzisz Andzreju czy ten Krzysztof jakubowski z PCK to ten sam co prezes fundacji Wolności?
ja wiem że to ten sam
i że nie jest to człowiek w najmniejszym stopniu niezależny od prezydenta oraz budżetu miejskiego...
...
a co do podsłuchów - to ja tam bać się nie mam czego po prostu
pzdr
m
m
jak można być tak naiwnym. Tu nie chodzi o żadną przejrzystość tylko o walkę polityczną i szukanie haków przed wyborami
P
Poly
Jak tak czytam ten wywód, że podsłuchy, że groźby to jak bym Pana Macierewicza słuchał.
G
Gość
Łaski nie robią. Próba zbycia, zlekceważenia czy też odmowy udzielenia informacji na wniosek świadczy zresztą o nich, bo w cywilizowanym świecie nawet formalnych wniosków nie trzeba pisać - wystarczy pytanie telefoniczne lub p2p.

W aspekcie podanego w tytule prawa wszelkie próby unikania odpowiedzi w kwestiach publicznych zazwyczaj świadczą o tym, że druga strona próbuje coś ukryć - nawet jeżeli zasłania się tajemnicą handlową lub dobrem osób fizycznych, bo mamy wolny rynek i nikt nie musi realizować zleceń finansowanych ze środków publicznych i być pracownikiem tzw. sfery budżetowej.

Chwilami mam nieodparte wrażenie, że niektóre osoby publiczne i instytucje próbują się zachowywać gorzej niż komuniści, bo stosują cenzurę źródłową, która jest gorsza od zakazu publikacji, bo wtedy zawsze można było wypuścić "bibułę" albo wysłać list do "Radio Wolna Europa".

Skontaktujcie się z Fundacją Wolności, to poprowadzą Was jak dziecko za rączkę przez może prokrastynacji urzędników Gminy Lublin.

W analogicznych jak opisana przez Was sprawa informacje powinniście otrzymać "od reki", bo ustawa o dostępie do informacji publicznej mówi o niezwłocznym udostępnieniu informacji, a terminy praktykowane przez zapytywanych są właśnie klasyczną prokrastynacją - z nielicznymi oczywiście wyjątkami.

Osobiście miałem sytuacje kiedy odpowiedź otrzymywałem następnego dnia lub w ciągu kwadransa.

Poświadczenie nieprawy jest penalizowane więc nie pozostaje Wam nic innego jak spełnienie obywatelskiego obowiązku.

Powodzenia w słusznych dążeniach do normalności!
G
Gość
Fundacja Wolności kierowana przez K. Jakubowskiego jest orędownikiem "Budżetu Obywatelskiego" i z tego, a nie innego względu zarejestrowała i prowadzi domenę o takiej nazwie. W kwestii BO mam zgoła inną opinię niż Fundacja Wolności ale to nie oznacza, że mam milczeć w sytuacji kiedy jej prezesowi próbujesz przypisać oficjalne związki i zależności w stosunku do prezydenta miasta.

Napiszę więcej - z wiadomych względów Fundację Wolności i mieszkańców miasta nie zaproszono na ostatnie posiedzenie komisji doraźnej d/s BO...

Jeszcze dzisiaj usłyszysz, zobaczysz lub przeczytasz, że działania Fundacji Wolności powodują, że urzędnicy nie mogą normalnie pracować, bo muszą odpowiadać na pytania, których zresztą w dużej mierze by nie było gdyby ci sami urzędnicy publikowali w BIP stosowne informacje.

Krzysztof Jakubowski nie jest oficjalnie ani doradcą ani pełnomocnikiem prezydenta naszego miasta, a jeżeli czyni to nieoficjalnie, to tylko pogratulować prezydentowi, że zaczął słuchać obywateli żywotnie zainteresowanych
interesem publicznym, a nie własnym.

Wiele rzeczy jeszcze wywoła wyraz zdziwienia na Twoim licu - nie wyłączając tych, że byłeś podsłuchiwany - K. Jakubowski również.

Właśnie otrzymałem informacje o groźbach ujawnienia "kompromitujących" nagrań skierowanych do znanych mi obywateli, którzy pomimo prób socjotechnicznego zablokowania ich aktywności w dziedzinie transparentności wydatków publicznych nadal pozwalali sobie występować z wnioskami o udostępnienie informacji publicznych. Ktoś najwyraźniej postanowił bawić się w "kelnerów" tylko osoby, miejsca, role, scenografia i kostiumy się pomyliły.

Szanuj Przemysławie Fundację Wolności i jej prezesa, bo dla naszego miasta robią bezinteresownie to, co powinna rada miasta, której wszyscy członkowie inkasują miesięcznie 2650 złotych nieopodatkowanych diet - w czasie dwóch miesięcy wakacyjnej przerwy również i to pomimo, że oficjalnie ogłosili pauzę w wykonywanych czynnościach i zadaniach.

af:)
Z
Zenek
ciekawe ile zarabia?
k
kufelek
POszło sPOro ciężko zarobionego grosza przez szaraków bo wierchuszka ma POdatki i ubezpieczenie w d...
P
Przemek Leniak
zabawna sytuacja doprawdy ;-)
Jakubowski jest przecie oficjalnym doradcą prezydenta Żuka
dlatego dziwi mnie ta forma komunikacji
....
Ktoś jeszcze wierzy że Żukowi zależy na przejrzystości w ratuszu i spółkach miejskich? Przecież on traktuje miasto jak swój prywatny folwark.
G
Gość
Cały czas uważa, że jest spółką prywatną
L
Lędzian
a nam odmawiają informacji za ile zbyli działkę na Szerokim , nie chcą podać treści wniosku o zmiane planu zagospodarowania dla tej działki i innych graniczących. Uważają, że jesteśmy tacy debilni, że niczego nie rozumiemy.Oficjalnie doszło do poświadczenia nieprawdy.
G
Gość
Ściga dorsza z 8,16 zł...
G
Gość
Wszystkie największe spółki odmówiły informacji ogólnej na temat ewentualnej wysyłki SMS Premium z ich telefonów służbowych na plebiscyty, w których zwycięzcami byli prezydent i przewodniczący rady miasta...

W sytuacji kiedy dominującym udziałowcem/akcjonariuszem jest JST(Jednostka Samorządu Terytorialnego) czy też skarb państwa - spółki nie mają praw odmówić tego typu informacji. Jeżeli dodatkowo spółki podnoszą ceny lub korzystają z pomocy publicznej w postaci dokapitalizowań, zakupu usług czy też dotacji celowanych sytuacja odmowy udzielenia tego typu informacji jest przestępstwem.

Jeżeli jednoosobowy przedstawiciel dominującego właściciela umywa od tematu ręce, to oznacza, że działa na szkodę spółki i majątku publicznego, bo walne zgromadzenie udziałowców/akcjonariuszy, rady nadzorcza i zarządy spółek są wszak powoływane większością głosów.

Retoryczne pytanie brzmi - co próbują ukryć spółki i pełniący obowiązki ich jednoosobowego dominującego udziałowcy/akcjonariusza?
o
ob
Gdzie w grę wchodzi nasza kasa, mamy prawo wiedzieć wszystko. Daleko nam do Skandynawii gdzie nawet zarobki są jawne i to by może było już przegięcie, ale zarządzanie publicznymi pieniędzmi powinno być całkowicie jawne.
r
rex
co na to julia pitera?
Dodaj ogłoszenie