Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczny korek na przejściu granicznym w Koroszczynie - kierowcy poczekają tam 20 godzin. Jak jest na innych?

ACH
archiwum/Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
20 godzin - tyle poczekają w piątek (2 grudnia) kierowcy ciężarówek chcący wyjechać na Białoruś przez przejście w Koroszczynie. W kolejce czeka 600 tirów – poinformowała PAP Izba Administracji Skarbowej w Lublinie poinformowała, że w kolejce czeka 600 tirów. Jak wygląda sytuacja w innych miejscowościach?

- Według danych strony białoruskiej w kolejce na wyjazd z Białorusi do Polski stoi ok. 550 pojazdów ciężarowych, co oznacza 20 godzin oczekiwania - poinformował Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. - Na kierunku wywozowym z Polski jest ok. 600 pojazdów ciężarowych. Szacunkowy czas oczekiwania wynosi 20 godzin – dodał rzecznik.

Jak wygląda sytuacja na innych przejściach granicznych?

Na granicy z Ukrainą wszystko odbywa się nieco sprawniej. W Dorohusku po ukraińskiej stronie stoi 130 pojazdów (5 godzin oczekiwania), po polskiej zaś 300 tirów (12 godzin oczekiwania). W Hrebennem zaś kierowcy po obu stronach spędzą po 10 godzin.

W Zosinie i Dołhobyczowie odprawy pojazdów ciężarowych chcących wjechać do Polski odbywają się na bieżąco. Natomiast na wyjazd kierowcy czekają ok. 2-4 godzin.

- Ostatniej doby funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej odprawili 4090 pojazdów ciężarowych na towarowych przejściach granicznych w woj. lubelskim - 2027 na kierunku przywozowym do Polski i 2063 na kierunku wywozowym z Polski – przekazał Michał Deruś.

Skąd ten korek?

W listopadzie 2021 z powodu kryzysu migracyjnego wszystkie odprawy na polsko-białoruskim przejściu w Kuźnicy (woj. podlaskie) zostały zawieszone do odwołania. Kierowcy muszą więc skorzystać właśnie z Koroszczyna lub też Bobrowników na Podlasiu. Właśnie to przyczyniło się do wydłużenia czasu oczekiwania na wyjazd.

Co może skrócić kolejkę?

Przypominamy, że w związku z napaścią Rosji na Ukrainę UE wprowadziła ograniczenia związane z embargiem na towary mogące potencjalnie być wykorzystane do działań wojennych. Dodatkowo na sytuację mają wpływ także sankcje gospodarcze obowiązujące od połowy kwietnia (obejmujące zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi).

Źródło: PAP

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski