Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści czytają głównie o wampirach

KOS
Biblioteka w Gimnazjum nr 9. Młodzież najczęściej wypożycza tu m.in. Coehlo i Whartona
Biblioteka w Gimnazjum nr 9. Młodzież najczęściej wypożycza tu m.in. Coehlo i Whartona Małgorzata Genca
Dziewczyna, z dużego miasta, z opasłym tomem Stephanie Mayer w plecaku. Tak wygląda statystyczny nastolatek czytający książki dla własnej przyjemności. Choć wielu ma obawy, że temu gatunkowi młodzieży grozi całkowite wyginięcie, badania dowodzą, że nie jest tak tragicznie.

Honorata Kopycka i Małgosia Krawiec to trzecioklasistki z Gimnazjum nr 9 w Lublinie. - Czytam sporo książek podróżniczych i historycznych - mówi Honorata. - To mój sposób na poznawanie świata. W tej chwili jednak jestem na etapie "Jeżycjady" Musierowicz.

- W wolnym czasie czytam Coehlo, Cobena, duńskie kryminały - opowiada Małgosia. - Bardzo lubię twórczość Sapko-wskiego i Tolkiena. Moja mama jest polonistką, czytanie książek mam we krwi.
Urszula Sławek, bibliotekarka z "Dziewiątki" martwi się ilością czytelników odwiedzających bibliotekę. - Czytelnictwo nie kwitnie, odwiedzają nas ciągle ci sami, stali czytelnicy - mówi.

- Może nie ma powodów do załamywania rąk, ale też najwyższy czas powiedzieć, że mamy problem z niskim poziomem czytelnictwa wśród młodzież - twierdzi Anna Ostęp z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. - Książki przegrywają z grami komputerowymi i internetem. Co dziwne, czasem nastolatki tłumaczą, że nie czytają, bo natłok zajęć szkolnych im nie pozwala.

Ogólnopolskie badania czytelnictwa nastolatków pokazują jednak, że z czytaniem książek w tej grupie wcale nie jest tak najgorzej. - Choć nie da się ukryć, że pojawiły się pewne niepokojące trendy - mówi dr Zofia Zasacka, socjolog z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Zasacka jest autorką badań przeprowadzonych w maju 2010 r. na grupie prawie 1500 trzecioklasistów z gimnazjów w całej Polsce. O wynikach opowiadała w miniony piątek podczas wykładu otwartego zorganizowanego przez Katedrę Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego KUL. - 68 proc. badanych zadeklarowało, że w ciągu ostatnich miesięcy czytało książki inne niż lektury szkolne - mówi. - Książki czyta 81 proc. dziewcząt i 56 proc. chłopców. W 2003 r. realizowałam podobne badania, wtedy ogólne czytelnictwo było na podobnym poziomie. Porównując wyniki obydwu badań widać jednak, że różnice między płciami się pogłębiają. Podobnie, jak różnice między młodzieżą miejską a młodzieżą ze wsi i małych miasteczek. Ci drudzy czytają coraz mniej.

Zmienił się też rodzaj literatury, po którą sięga młodzież. - Coraz mocniejsza jest pozycja fantastyki - mówi Zasacka. - Zarówno tej skierowanej do młodzieży, jak i tej dla dorosłych. Hitem przebijającym popularnością wszystkie inne utwory jest cykl powieści Stephenie Meyer o romansie nastolatki i wampira.

Top 10 ulubionych autorów młodzieży (wg badań Zasackiej): S. Meyer, J. K. Rowling, J. R. R. Tolkien, P. Coelho, B. Rosiek, Christine F., D. Brown, M. Cabot, A. Onichimowska

Nowe trendy wśód nastoletnich czytelników

Fantastyka umacnia swoją pozycję kosztem literatury obyczajowej dla młodzieży. Poszerzyła się grupa interesujących młodzież polskich pisarzy. Obok czytanych wcześniej J. Dukaja, S. Lema i A. Pilipiuka pojawiły się też nowe nazwiska: Jacek Piekara, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Andrzej Ziemiański, Marcin Ciszewski. Spadło zainteresowanie książkami popularnonaukowymi.

Typy nastoletnich czytelników (wg Zasackiej)

czytelnicy wiejscy
nastawieni na poznawcze walory lektury, z książek chcą się czegoś dowiedzieć, szukają w nich odbicia rzeczywistości

czytelniczki małomiasteczkowe
dziewczyny z rodzin robotniczych, które czytają literaturę w najbardziej empatyczny sposób, identyfikują się z postaciami, w tej grupie znajdują się czytelniczki literatury obyczajowej dla młodzieży

czytelnicy wielkomiejscy
młodzież mająca za sobą bogate doświadczenie czytelnicze, są to czytelnicy najbardziej kompetentni, sięgający po najtrudniejsze lektury, często pisane z myślą o dorosłych

czytelniczki codzienne
mają różne gusty literackie, to, co je łączy to fakt sięgania po książki codziennie lub niemal codziennie

czytelnicy jednej książki
w większości chłopcy, nie pamiętają tytułu, nie pamiętają, o czym była książka

czytelnicy ludyczni
książki czytają dla rozrywki, książkę musi się dobrze czytać, musi mieć wartką, szybką akcję. W tej grupie znajdują się czytelnicy kryminałów i powieści sensacyjnych.

czytelniczki "wielkiego świata"
głównie dziewczyny, często z małych miast, sięgają po książki opowiadające o życiu wyższych sfer, najczęściej w innych krajach (np. powieści Meg Cabot)

koneserzy fantastycznych opowieści i wielkiej przygody
najczęściej chłopcy, czytelnicy książek Jacka Komudy czy Andrzeja Sapkowskiego

czytelnicy moralnego przesłania
czytają książki historyczne, z wątkami patriotycznymi

czytelnicy poznający świat i jego historię
w grupie tej są czytelnicy książek typowo historycznych


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski