MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarz odkłada pieniądze na czarną godzinę - rolnicze oszczędności

Agnieszka Domka-Rybka
pixabay.com
O tym, że oszczędzanie jest ważne, wie niemal każdy, m.in. rolnicy. Zawsze warto odłożyć coś na nagłą potrzebę. Nawet, jeśli nie dysponujemy dużą gotówką.

Średnie oprocentowanie w bankach niewiele przekracza 2 proc. Jednak można znaleźć i lepsze oferty, choć wtedy trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków.

 

Gdy jest deflacja, realnie zarabiamy więcej niż wskazuje oprocentowanie 

W ofertach depozytów na pół roku, w najnowszym zestawieniu firmy doradztwa finansowego Tax Care, najwyższe miejsce zajął BOŚ Bank. Zarówno dla lokat na 1 tys. zł, jak i np.  na 50 tys. zł oferuje on 3 proc., choć jest to oferta ograniczona do posiadaczy kont, którzy zaczynają  oszczędzać od nowa. 

 

Z kolei Idea Bank takie same odsetki proponuje klientom, którzy mają konto i w czasie trwania lokaty utrzymają na koncie równowartość 10 proc.  kwoty depozytu. Trzecie miejsce w rankingu zajął Getin Noble Bank -  płaci 2,7 proc.  Ale to oferta również nie dla każdego, bo jest przeznaczona  dla nowych lokat.

 

Dopiero przy lokatach na pół roku znikają oferty z oprocentowaniem niższym niż 1 proc. Tyle właśnie w skali rocznej płaci ING za 6-miesięczny depozyt. Oczywiście, warto pamiętać, że przy deflacji  realny zysk wynosi oczywiście więcej niż wskazany 1 proc., ale nie da się ukryć, że Polacy dopiero przyzwyczajają się i do niewielkiego wzrostu czy wręcz spadku cen, i do odsetek liczonych w ułamkach procenta. 

 

- Banki preferują krótkie lokaty, co nie dziwi, biorąc pod uwagę otoczenie. Przykładem mogą być choćby prognozy, dotyczące ewentualnych zmian stóp procentowych - podkreśla  Anna Olesiejuk z  Tax Care. -  W ciągu ostatniego półrocza bowiem zmieniły się one dość wyraźnie z oczekiwania, że stopy nie będą zmieniane,  w nadzieję na dość szybkie podwyżki, aby wreszcie  można było przewidzieć,  iż  jest większa szansa na kolejną obniżkę niż na podwyżkę oprocentowania. 

 

Jak  oszczędzić sobie też nerwów?  

Te prognozy powinny wziąć pod uwagę także m.in. rolnicy, którzy szukają atrakcyjnych depozytów.  Czasami warto zdecydować się na krótszy okres lokowania, aby oszczędzić sobie nerwów, kiedy oprocentowanie na rynku pójdzie w górę, a tymczasem pieniądze nadal pozostają zamrożone. Jednak obecnie, mimo że podwyżki stóp wydają się mało prawdopodobne, trzeba liczyć się ze spadkiem oprocentowania depozytów. Taki bowiem może być skutek wejścia w życie podatku bankowego. 

 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w trakcie oszczędzania jest brak regularności. Wielu  decyduje się odłożyć jedynie nadwyżki. Takie podejście sprawia, że niejednokrotnie do przysłowiowej skarbonki nie trafia nic, albo jedynie niewielkie sumy. Tymczasem o oszczędzaniu należy przypomnieć sobie natychmiast, gdy świeże pieniądze zasilą nasze konto. 

 

Częstym błędem popełnianym przez oszczędzających jest brak zainteresowania produktami oszczędnościowymi oferowanymi przez banki i inne instytucje finansowe. 

Jeśli nie trzymamy pieniędzy w domu, w formie gotówki, to zwykle ograniczamy swoją aktywność do oferty banku, w którym już mamy konto osobiste. Tam też zakładamy lokatę lub konto oszczędnościowe. Takie ograniczanie własnego wyboru do propozycji tylko jednego banku sprawia, że nie wykorzystujemy wszystkich możliwości, które oferuje rynek -stwierdza Ewelina Popiel ze Związku Firm Doradztwa Finansowego Gold Finance.  - Same tylko depozyty różnią się pod względem wysokości zysków, a warto dodać, że pieniądze możemy lokować również w formie innych, bardziej opłacalnych produktów. Jeśli brakuje nam wiedzy lub czasu, żeby porównać oferty, zawsze możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Wskaże zalety i wady różnych propozycji oraz doradzi najlepsze rozwiązanie spełniające nasze oczekiwania. Jednym z możliwych celów oszczędzania jest zabezpieczenie własnej sytuacji finansowej m.in. na emeryturze lub w przypadku nagłej choroby. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski