Gwiazdy sportu w Bogutach-Piankach. Program Szkolny Klub Sportowy stawia na rozwój młodzieży

Partnerem cyklu jest ORLEN
Program Szkolny Klub Sportowy to nie tylko seria zajęć i treningów dla dzieci i młodzieży, ale również okazja do spotkania gwiazd sportu. W poniedziałek 8 maja w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach odbyły się wyjątkowe zajęcia, w których uczniowie trenowali pod okiem sportowców m.in. mistrzów olimpijskich. Spotkanie oficjalnie rozpoczął Arkadiusz Czartoryski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pełnomocnik.

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest spopularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, dzięki czemu powiększa się SKS-owa społeczność. Sport jest ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa, ale jest też matką przyszłych sukcesów.

- Dzisiaj jesteśmy w Bogutach-Piankach i choć towarzyszy nam wiele zabawy, to jednak program ten jest realizowany na poważnie. Chcemy bowiem ożywić sport, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Wiemy, że konkurujemy z komputerami czy e-sportem, ale staramy się propagować sport, na ile tylko jest to możliwe. Szczególnie teraz, kiedy po ponad 2 latach pandemii, wciąż mamy zredukowaną aktywność fizyczną, a dzieci spędzają wiele czasu przed ekranami komputerów. Program, który realizujemy z pomocą Instytutu Sportu, skierowany jest do dzieci w szkołach podstawowych - powiedział minister Arkadiusz Czartoryski.

Dzieci trenują z gwiazdami sportu

To zdanie podzielają też polscy sportowcy. Do mazowieckiej szkoły zawitali: Tomasz Majewski (dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich), Kamila Lićwinko (dwukrotna finalistka igrzysk olimpijskich w skoku wzwyż, halowa mistrzyni świata), Maciej Kęsicki (srebrny medalista Mistrzostw Europy w Para Taekwondo) i Emilia Ankiewicz - Obukowicz (uczestniczka IO w Rio de Janeiro).

- Gościmy w małej miejscowości, ale to właśnie w takich rodzą się mistrzowie. Takie imprezy wspierane przez Ministerstwo i PKN ORLEN są najlepszą okazją do zainteresowania dzieciaków sportem. Można im pokazać, że aktywność fizyczna to coś fajnego, a sport to wielka i wspaniała przygoda - powiedział Tomasz Majewski.

W wydarzeniu dzieci trenowały na pięciu stacjach – czterech sportowo-fizycznych i jednej intelektualnej.

- Osobisty, bezpośredni kontakt ze sportowcami uprawiającymi różne dyscypliny pokazał, że marzenia się spełniają, a odnoszenie sukcesów w wybranej dyscyplinie jest możliwe także mimo przeciwności losu. Bardzo się cieszę, że od dziś uczniowie z Bogut-Pianek mają nowych bohaterów – prawdziwych, wytrwale pracujących i zmagających się z różnymi sytuacjami życiowymi, osiągających sukcesy nie tylko dla siebie - stwierdziła Aleksandra Bogucka, dyrektorka szkoły.

Spotkanie olimpijczyków z pewnością pozostawi pozytywne wrażenia w pamięci dzieci na wiele lat. Młodzi sportowcy bardzo często spotykali na swojej drodze profesjonalistów, którzy stawali się dla nich idolami czy inspiracją do dalszych działań i rozwoju.

Gwiazdy sportu w Bogutach-Piankach. Program Szkolny Klub Sportowy stawia na rozwój młodzieży

- Bardzo chętnie chodzę na SKS-y, bo jest to dla mnie rozrywka i nie muszę siedzieć przed komputerem. Mamy duży wybór zabaw na zajęciach. Cieszę się też, że mogłam spotkać Kamilę Litwinko, bo jest to moja idolka - powiedziała 12-letnia Zosia, jedna z uczennic szkoły.

- Od kiedy chodzę na SKS-y to zdecydowanie bardziej polubiłem sport. Jest wiele fajnych zabaw. Najbardziej podobało mi się strzelanie z łuku - dodał jej kolega Paweł.

Zajęcia SKS mogą być początkiem wielkiej kariery sportowej

W ramach realizacji Programu SKS, od 2017 roku, każdej wiosny i jesieni zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wszystkie wyniki uczestników Programu SKS od tego roku znajdą się w bazie danych w programie Sportowe Talenty. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie ich rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich potencjałem.

Celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest zadbanie o dzieci oraz młodzież i jest to największe narzędzie aktywizacyjne w Polsce. Jego skala i zasięg terytorialny pozwalają efektywnie oddziaływać na najmłodszych, którzy uczestnicząc w programie, osiągają lepsze wyniki sprawnościowe niż rówieśnicy, co potwierdzono stosownymi badaniami.

- Sport może wiele nauczyć dzieci w takim wieku. Wyrabia w nich takie cechy jak zaangażowanie, dyscyplina, cierpliwość czy szacunek dla przeciwnika. Ten event pokazuje, jak wiele można osiągnąć dzięki uprawianiu sportu - powiedział Maciej Kęsicki.

Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2017 roku Program SKS jest wspierany przez ORLEN - największego sponsora polskiego sportu – nie tylko tego profesjonalnego będącego wynikiem wieloletnich treningów naszych największych gwiazd, ale również młodzieżowego. W 2022 roku spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej ORLEN objęły programami sportowymi ponad 300 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. Pomagając w realizacji programów dla dzieci i młodzieży, Grupa Kapitałowa ORLEN nie tylko dba o ich rozwój, ale również szuka kolejnych talentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gwiazdy sportu w Bogutach-Piankach. Program Szkolny Klub Sportowy stawia na rozwój młodzieży - Sportowy24

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie