OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Gyda Westvold Hansen, triumfatorka z Lillehammer.
Gyda Westvold Hansen, triumfatorka z Lillehammer. Fot. PAP/EPA/Geir Olsen
Norweżka Gyda Westvold Hansen wygrała sobotnie zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Lillehammer. Podium uzupełniły jej rodaczki: Ida Marie Hagen i Mari Leinan Lund. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Norweg Jarl Magnus Riiber, a kolejne miejsca zajęli jego rodacy: Jens Luraas Oftebro i Joergen Graabak.

Joanna Kil na 18. miejscu w Lillehammer

Hansen, która wygrała piątkowy konkurs w Lillehammer, w sobotę też nie miała sobie równych. Prowadziła po skokach narciarskich, a potem wygrała bieg na 5 km czasem 15.02,09. Hagen straciła do triumfatorki 46,7 sekundy, natomiast Lund - 53,8 s. Kil ruszyła na trasę z dużą stratą do Hansen, uzyskując czas 19.15,7. Joanna Kil zajęła 18. miejsce. Rywalizację ukończyły 24 zawodniczki.

Hansen broni Kryształowej Kuli. W zeszłym sezonie wygrała wszystkie konkursy Pucharu Świata. W sobotę wydłużyła swoją serię do 13 zwycięstw. Ogółem wygrała 19 z 21 indywidualnych zawodów PŚ, w których uczestniczyła.

Riiber zdecydowanym zwycięzcą w Lillehammer

Riiber na skoczni normalnej (K90, HS98) skoczył 102 m i uzyskał notę 153,8 pkt. Dlatego ruszył na 10-kilometrową trasę z 56-sekundową przewagą nad Japończykiem Ryotą Yamamoto, który był drugi po skokach narciarskich. Norweg triumfował czasem 25.38. Drugi Oftebro stracił do niego 35,5 sekundy, a trzeci Graabak był wolniejszy o 36,8 s. Rywalizację ukończyło 51 zawodników.

- Rywalizowanie w domu jest zawsze czymś wyjątkowym. To sprawiło, że mój występ był jeszcze lepszy. Kibice dopisali, podobnie jak pogoda. Jestem zadowolony z tego dnia - skomentował triumfator.

W tym sezonie Riiber wygrał trzy z czterech zawodów i jest zdecydowanym liderem Pucharu Świata.