Historia i Teraźniejszość. O czym będą dowiadywać się uczniowie szkół ponadpodstawowych? Czarnek: Podstawy programowe są gotowe

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Historia i Teraźniejszość. O czym będą dowiadywać się uczniowie szkół ponadpodstawowych? Czarnek: Podstawy programowe są gotowe.
Historia i Teraźniejszość. O czym będą dowiadywać się uczniowie szkół ponadpodstawowych? Czarnek: Podstawy programowe są gotowe. Karolina Misztal
- Podstawy programowe nowego przedmiotu szkolnego - historia i teraźniejszość - są gotowe i przekazane do konsultacji - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Co możemy znaleźć w programie HiT?

Od 1 września 2022 roku w szkołach ponadpodstawowych będzie nauczany nowy przedmiot – historia i teraźniejszość. Ma on zastąpić wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Jak informuje resort edukacji, HiT będzie docelowo nauczany w klasach I-II.

- Podstawy programowe nowego przedmiotu szkolnego - historia i teraźniejszość - są gotowe i przekazane do konsultacji. Musimy uczyć młodzież szkół ponadpodstawowych historii najnowszej - przekazał minister edukacji i nauki w Polskim Radiu 24.

Dodał, że "zakres materiału obejmie lata 1945 - 2015".

Jednak podstawa programowa nowego przedmiotu cały czas wzbudza wiele kontrowersji.

Jak czytamy w rozporządzeniu, HiT ma "przygotować ucznia do samodzielnej i sprawiedliwej oceny przemian zachodzących w Polsce i na świecie od zakończenia II wojny światowej".

Ma się to dziać "w kategoriach ciągłości i zmiany (lub zerwania) w odniesieniu do podstaw, z których wyrasta nasza Ojczyzna rozumiana jako wspólnota ukształtowana według konkretnych norm kultury oraz wizji człowieka, rodziny i społeczeństwa sięgających swoimi korzeniami klasycznej cywilizacji grecko-rzymskiej i chrześcijaństwa".

Wymagania uczniów są podzielone na 7, chronologicznych rozdziałów:

Wiedza o podstawach życia społecznego

Pierwszy rozdział jest najbardziej ogólny i nie odnosi do konkretnych wydarzeń historycznych. Uczeń ma między innymi przyswoić i zrozumieć takie pojęcia jak „dobro wspólne”, człowieka jako istotę społeczną. Oprócz tego na lekcjach uczniowie mają zdobyć wiedzę o rozwoju koncepcji społecznych, politycznych, tworzeniu wspólnot religijnych.

W podstawie programowej znalazły się także ustroje polityczne oraz atrybuty państwa i pojęcie narodu.

Świat i Polska w latach 1945-1956

W drugim rozdziale poruszona jest kwestia skutków II wojny światowej dla Polski oraz świata.

Wśród omawianych kwestii znajdzie się: plan Marshalla, powstaniu NATO i Układu Warszawskiego, integracja europejska. Oprócz tego pojawiają się takie dokumenty jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka oraz Europejska konwencja praw człowieka z 1950 roku.

Jeśli chodzi o samą historię Polski omówiona zostanie odbudowa kraju po wojnie, mechanizmy sowietyzacji oraz charakterystyka rządów komunistów.

Szczególna uwaga zostanie poświęcona „ żołnierzom niezłomnym” oraz prymasowi polski Stefanowi Wyszyńskiemu.

Pojawiają się też tematy odleglejsze od Europy: przejęcie władzy w Chinach przez komunistów, czy powstanie państwa Izrael.

Świat i Polska w latach 1956-1970

To trzecia część nowego przedmiotu. Skupia się ona między innymi na integracji europejskiej, powstaniach antykomunistycznych, a także na wojnach zastępczych podczas zimnej wojny.

Według podstawy uczeń ma "charakteryzować przemiany społeczno-obyczajowe określane jako 'rewolucja 1968 roku' (m.in. 'rewolucja seksualna') oraz ich intelektualne inspiracje (neomarksizm, 'nowa lewica')". Oprócz tego „charakteryzuje idee i ruchy pacyfistyczne; potrafi wskazać różnicę między ekologią a ekologizmem”.

W historii Polski wyróżniono wydarzenia związane z przełomem 1956 roku (Poznański Czerwiec, Jasnogórskie Śluby Narodu, powrót Gomułki do władzy, uwolnienie Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego), proces destalinizacji oraz wydarzenia z 1968 roku i ich kontekst.

Oprócz tego uczeń będzie potrafił wyjaśnić „znaczenie ideowo-moralne duszpasterskiego programu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego”.

Świat i Polska w latach 1970-1980

Lata 70. w podstawie to głównie osłabienie pozycji USA (tutaj wymieniono porażkę w Wietnamie, aferę Watergate oraz kryzys naftowy) i "wzrost wpływów światowego obozu komunistycznego".

Omówiona zostanie "polityka odprężenia" oraz rozliczenie się Niemiec z „dziedzictwem rządów nazistowskich”.

Wydarzenia w Polsce, które uczniowie mają przyswoić to między innymi przebieg i skutki grudnia 1970 roku, rządy Edwarda Gierka („dobrobyt na kredyt, uległość wobec ZSRS, zmiany w konstytucji PRL w 1976 roku").

W podstawie programowej wśród "głównych przejawów opozycji w Polsce" został wyróżniony kościół katolicki oraz ruchy robotnicze. Uczeń będzie też umiał "wyjaśnić znaczenie dla Polski i świata wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża".

Świat i Polska w latach 1980-1991

Lata 80. w świecie to "wzrost popularności programów wolnorynkowych i konserwatywno-liberalnych", znaczenie przejęcia władzy przez Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii i Ronalda Reagana w USA, erozja systemu komunistycznego oraz jesień narodów.

W kontekście Polski poruszona zostanie kwestia przede wszystkim powstania "Solidarności" i późniejszym jego działaniom, stanu wojennego i roli Kościoła w tym okresie.

Na lekcjach pojawi się też rok 1989 i Okrągły Stół, "wybory kontraktowe" 4 czerwca 1989 roku, wybór gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta i powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego. „Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcia „dekomunizacji” i „lustracji” w kontekście prób wychodzenia z postkomunizmu, ujmuje te pojęcia na tle porównawczym uwzględniając przykłady Niemiec i Czechosłowacji.”

Świat i Polska w latach 1991-2001

Przedostatni, szósty rozdział charakteryzuje pojęcie „nowego światowego ładu” i jego skutków. Pojawia się dalsza część integracji europejskiej, a także globalizacja i jej znaczenie.

Uczeń ma "scharakteryzować znaczenie 1991 roku w najnowszej historii Polski" – pierwsze wolne wybory w parlamencie oraz powołanie rządu Jana Olszewskiego. Są też punkty dotyczące rządów AWS i UW oraz przystąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej.

Podstawa programowa przewiduje także miejsce na „wzrost agresywnej polityki Rosji od czasu objęcia rządów przez Władimira Putina”, „genezę i najważniejsze etapy 'wojny z terroryzmem'” oraz prześladowania religijne.

Po przerobieniu tego rozdziału uczeń ma również "charakteryzować zjawisko prześladowań religijnych na przykładzie losu społeczności chrześcijańskich w różnych strefach świata".

Świat i Polska w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku

Zgodnie z podstawą programową uczeń ma "charakteryzować główne zmiany kulturowe zachodzące w świecie zachodnim na przykładzie ekspansji ideologii 'politycznej poprawności', wielokulturowości, nowej definicji praw człowieka, rodziny, małżeństwa i płci" oraz "umieścić te zmiany na tle kulturowego dziedzictwa Zachodu ujętego w myśli grecko-rzymskiej i chrześcijańskiej".

Jak czytamy w projekcie, licealiści mają "wskazać na różnice między tolerowaniem a afirmowaniem zjawisk kulturowych i społecznych".

Patrząc na światowe wydarzenia wyróżnione zostały "zmiany Unii Europejskiej w okresie po wstąpieniu Polski w jej struktury - wzrost pozycji Niemiec, zjawiska kryzysowe związane z imigracją, niestabilnością strefy euro, Brexit, epidemię COVID-19, kontrowersje ideologiczne na forum instytucji unijnych".

Pojawia się też temat katastrofy smoleńskiej jako „największej tragedii w powojennej historii Polski”

Co więcej, uczniowie potrafią „najpoważniejsze wyzwania stojące przed Polską u progu trzeciej dekady XXI wieku (kryzys demograficzny, utrzymanie tożsamości kulturowej, koszty finansowe i społeczne 'polityki klimatycznej)".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Historia i Teraźniejszość. O czym będą dowiadywać się uczniowie szkół ponadpodstawowych? Czarnek: Podstawy programowe są gotowe - Portal i.pl

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
28 grudnia 2021, 23:51, Gość:

Bardzo dobrze. Od lat pomijana jest historia lat 1945-1990. Współczesne czasy 1990-2020 nie istnieją w podręcznikach historii. Efekty są widoczne. Wyborcy z prawem głosu nie mają pojęcia o tym co się działo 5, 10, 15 lat temu. I śmiesznie też bywa. Wychodzi poseł (!) i mówi że Powstanie Warszawskie wybuchło w 1981 roku...

4 stycznia, 15:14, Gość:

Takich niedouków w PO i lewicy co niemiara

Statystycznie to wyborcy PiS są motłochem, bezrobotni i bez wykształcenia, niestety koleżko....

G
Gość
28 grudnia 2021, 23:51, Gość:

Bardzo dobrze. Od lat pomijana jest historia lat 1945-1990. Współczesne czasy 1990-2020 nie istnieją w podręcznikach historii. Efekty są widoczne. Wyborcy z prawem głosu nie mają pojęcia o tym co się działo 5, 10, 15 lat temu. I śmiesznie też bywa. Wychodzi poseł (!) i mówi że Powstanie Warszawskie wybuchło w 1981 roku...

Takich niedouków w PO i lewicy co niemiara

G
Gość
29 grudnia, 07:43, ReadMore:

Na kilometry śmierdzi to kato-indoktrynacją pod hasłem Bóg, honor, ojczyzna. Oczywiście patrząc przez pryzmat jedynej słusznej ideologii PiS-owskiej. Moje dzieci nie będą w tym uczestniczyć, a wiedzę o świecie i poglądy polityczne ja im przekaże. Na 100% z moich dzieci nie zrobicie sobie ani przyszłych wyborców ani katolików - wręcz przeciwnie. Zapewniam.

30 grudnia, 14:20, Gość:

Lepsze to niż wasze genderowskie paplanie.

30 grudnia, 16:41, ***** czarnka:

Co ty możesz wiedzieć ograniczony półmózgu zindoktrynowany przez funkcjonariuszy KK którzy w ogromnej większości to pedofile i inni eksperymentalni seksualiści. ???

Być może masz takie doświadczenia z KK

Mogę tylko współczuć.

Ale nie współczuje.

***** czarnka
29 grudnia, 07:43, ReadMore:

Na kilometry śmierdzi to kato-indoktrynacją pod hasłem Bóg, honor, ojczyzna. Oczywiście patrząc przez pryzmat jedynej słusznej ideologii PiS-owskiej. Moje dzieci nie będą w tym uczestniczyć, a wiedzę o świecie i poglądy polityczne ja im przekaże. Na 100% z moich dzieci nie zrobicie sobie ani przyszłych wyborców ani katolików - wręcz przeciwnie. Zapewniam.

30 grudnia, 14:20, Gość:

Lepsze to niż wasze genderowskie paplanie.

Co ty możesz wiedzieć ograniczony półmózgu zindoktrynowany przez funkcjonariuszy KK którzy w ogromnej większości to pedofile i inni eksperymentalni seksualiści. ???

G
Gość
29 grudnia, 07:43, ReadMore:

Na kilometry śmierdzi to kato-indoktrynacją pod hasłem Bóg, honor, ojczyzna. Oczywiście patrząc przez pryzmat jedynej słusznej ideologii PiS-owskiej. Moje dzieci nie będą w tym uczestniczyć, a wiedzę o świecie i poglądy polityczne ja im przekaże. Na 100% z moich dzieci nie zrobicie sobie ani przyszłych wyborców ani katolików - wręcz przeciwnie. Zapewniam.

Lepsze to niż wasze genderowskie paplanie.

G
Gość
28 grudnia, 23:59, Gość:

Swoją drogą mało śmieszny jest kabaret na temat Ministra Eduakcji. Od miesięcy narracja: zły, okropny, "cnoty niewieście" proponuje... Nagle cisza. W tym samym momencie, w którym sprzeciwił się obowiązkowym szczepieniom nauczycieli. Przypadek?

29 grudnia, 6:30, Gość:

Marta Kaczyńska ma uczyć o cnotach niewieścich

W Afganistanie Talibowie stworzyli w ministerstwie resort promowania cnót

G
Gość
28 grudnia, 22:58, Gość:

"...rządy Edwarda Gierka („dobrobyt na kredyt, uległość wobec ZSRS, zmiany w konstytucji PRL w 1976 roku"..." - może ktoś mi rozwinie skrót "ZSRS". Chyba, że to nowa historia w wydaniu MEiN.

28 grudnia, 23:54, Gość:

Taka sama literówka jak u Ciebie. Rozwiniesz skrót "MEiN"?

To proste: "Ministerstwo Edukacji i Nauki" - a więc nie literówka.

G
Gość
28 grudnia, 22:58, Gość:

"...rządy Edwarda Gierka („dobrobyt na kredyt, uległość wobec ZSRS, zmiany w konstytucji PRL w 1976 roku"..." - może ktoś mi rozwinie skrót "ZSRS". Chyba, że to nowa historia w wydaniu MEiN.

28 grudnia, 23:54, Gość:

Taka sama literówka jak u Ciebie. Rozwiniesz skrót "MEiN"?

Ministerstwo Edukacji i Nauki.

G
Gość
28 grudnia, 23:59, Gość:

Swoją drogą mało śmieszny jest kabaret na temat Ministra Eduakcji. Od miesięcy narracja: zły, okropny, "cnoty niewieście" proponuje... Nagle cisza. W tym samym momencie, w którym sprzeciwił się obowiązkowym szczepieniom nauczycieli. Przypadek?

Marta Kaczyńska ma uczyć o cnotach niewieścich

G
Gość
Swoją drogą mało śmieszny jest kabaret na temat Ministra Eduakcji. Od miesięcy narracja: zły, okropny, "cnoty niewieście" proponuje... Nagle cisza. W tym samym momencie, w którym sprzeciwił się obowiązkowym szczepieniom nauczycieli. Przypadek?
G
Gość
28 grudnia, 22:58, Gość:

"...rządy Edwarda Gierka („dobrobyt na kredyt, uległość wobec ZSRS, zmiany w konstytucji PRL w 1976 roku"..." - może ktoś mi rozwinie skrót "ZSRS". Chyba, że to nowa historia w wydaniu MEiN.

Taka sama literówka jak u Ciebie. Rozwiniesz skrót "MEiN"?

G
Gość
Bardzo dobrze. Od lat pomijana jest historia lat 1945-1990. Współczesne czasy 1990-2020 nie istnieją w podręcznikach historii. Efekty są widoczne. Wyborcy z prawem głosu nie mają pojęcia o tym co się działo 5, 10, 15 lat temu. I śmiesznie też bywa. Wychodzi poseł (!) i mówi że Powstanie Warszawskie wybuchło w 1981 roku...
G
Gość
"...rządy Edwarda Gierka („dobrobyt na kredyt, uległość wobec ZSRS, zmiany w konstytucji PRL w 1976 roku"..." - może ktoś mi rozwinie skrót "ZSRS". Chyba, że to nowa historia w wydaniu MEiN.
G
Gość
Ciekawe jak o Bolku będą tłumaczyć ?
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie