Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idź na spacer szlakiem modernistycznych budynków Lublina

Małgorzata Szlachetka
- Chcemy pokazać urodę budynku dworca PKS na Podzamczu, abstrahując od obecnego otoczenia - mówi architekt Marcin Semeniuk, twórca strony "Modernizm w Lublinie".
- Chcemy pokazać urodę budynku dworca PKS na Podzamczu, abstrahując od obecnego otoczenia - mówi architekt Marcin Semeniuk, twórca strony "Modernizm w Lublinie". wizualizacja Modernizm w Lublinie
Kiedy powstał plac Zamkowy, dlaczego warto ocalić budynek dworca PKS na Podzamczu? W piątek i w sobotę spacer śladem modernistycznej architektury.

- Skupimy się na pokazaniu architektury z lat 60. XX wieku, która ciągle jest niedoceniana. Wielu ludzi traktuje ją jak niechciany spadek po epoce PRL - ubolewa architekt Marcin Semeniuk, twórca strony "Modernizm w Lublinie" i jeden z przewodników w czasie spaceru.

Ci, który chcą posłuchać o historii Lublina, opowiedzianej przez pryzmat modernistycznej architektury, mają do wyboru dwa terminy. Piątkowy spacer zaczyna się o godz. 19, a sobotni o godz. 10. Oba potrwają co najmniej dwie godziny. Zbiórka na placu Litewskim, przy baobabie. Uczestnicy spaceru na pewno zrobią przystanek przy dawnym Pedecie, który jest przeznaczony do wyburzenia.Ma tam powstać nowa galeria handlowa.

- Pedet to modelowy przykład tego, jak ówcześni architekci podchodzili do tematu. Jest bardzo dobrze wkomponowany w otoczenie - podkreśla Marcin Semeniuk.

Wejście do obecnego ratusza będzie okazją do przyjrzenia się polichromii wykonanej w 1967 roku, powstałej z okazji 650. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich.

Na Starym Mieście przewodnik zatrzyma się przy kamienicach odbudowanych po wojnie, ponieważ poprzednie zostały zniszczone w czasie bombardowań. Biorący udział w spacerze przejdą następnie na plac Zamkowy, który jest ciekawą realizacją socrealistyczną. Wycieczka zakończy się na Podzamczu, przy gmachu dawnego inspektoratu PZU i dworca PKS. To przykłady powojennego modernizmu, które jednak mogą być wyburzone.

- Wierzę, że pojawią się pomysły na ich wykorzystanie i uda się je ocalić - dodaje Marcin Semeniuk.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski