Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inne choroby nie poczekają na koniec pandemii. Sami pacjenci zwlekają z wizytami u lekarzy

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Do gabinetów lekarskich pacjenci często trafiają zbyt późno
Do gabinetów lekarskich pacjenci często trafiają zbyt późno unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Eksperci alarmują, że ofiary „niecovidowe” pandemii mogą być liczniejsze niż ofiary samego COVID-19. Powód? Do gabinetów lekarskich pacjenci często trafiają zbyt późno. Część lekarzy straciła kontakt ze swoimi pacjentami podczas epidemii.

Fundacja "My Pacjenci" apeluje do pacjentów, by nie zwlekali z leczeniem chorób przewlekłych, nie ignorowali niepokojących objawów, nie stosowali „samoleczenia” i z niepokojącymi objawami w pierwszej kolejności zgłaszali się do lekarzy rodzinnych. Sami lekarze w rozmowie z nami podkreślają, że nie wiedzą co się dzieje obecnie z częścią ich pacjentów chorych przewlekle.

- Do mnie takie sygnały dochodzą również z woj. lubelskiego. Dlatego podjęliśmy działania i zwróciliśmy się z prośbą do NFZ i Ministerstwa Zdrowia o analizę w tej sprawie. Być może uda się wychwycić z iloma faktycznie pacjentami urwał się nam kontakt w czasie trwania epidemii. U lekarzy rodzinnych raczej nie ma takiego problemu, bo to są nasi pacjenci od lat, większy problem prawdopodobnie jest w poradniach specjalistycznych - wyjaśnia lek. Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

Fundacja "My Pacjenci" razem z zespołem ekspertów obserwuje załamanie systemu nadzoru nad zdrowiem pozostałych Polaków, tych niezakażonych. - Ofiary „niecovidowe” pandemii mogą być liczniejsze niż COVID-19. Do gabinetów lekarskich pacjenci często trafiają zbyt późno, podczas gdy wcześniejsza interwencja byłaby o wiele bardziej skuteczna. Potrzebne jest wprowadzenie pilnych zmian w systemie ochrony zdrowia, które - uwzględniając epidemię - pozwolą na przywrócenie pełnej, stałej i starannej opieki nad chorymi nie zakażonymi SARS-CoV-2 w naszym kraju - tłumaczy Ewelina Nazarko – Ludwiczak z Fundacji "My Pacjenci".

Podobne spostrzeżenia mają sami lekarze z Lublina: - Konsekwencją tych ograniczeń związanych z epidemią może być "przegapienie" nowych rozpoznań np. raka jajnika. Jeśli pacjentki z niepokojącymi objawami będą się zgłaszać do lekarzy z opóźnieniem, to choroba zostanie zdiagnozowana na późniejszym etapie, a to znaczy, że będą mniejsze szanse na pełne wyleczenie - zauważa prof. Jan Kotarski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Szpital w Chełmie odmroził poradnie dla pacjentów, ale wciąż część tych osób woli korzystać z teleporad.

- Muszę powiedzieć, że mamy co prawda więcej porad bezpośrednich niż to było w szczytowym okresie epidemii (kwiecień-maj), ale na pewno jeszcze mniej niż to było przed ogłoszeniem stanu epidemii. Nie ma tłumów pacjentów na korytarzach - wyjaśnia Kamila Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie.

Wyjątkowa jest sytuacja w pow. bialskim, bo jest tam najwięcej ognisk i najwięcej zakażeń koronawirusem. W związku z tym szpital w Białej Podlaskiej zmuszony został do wprowadzenia ograniczeń dla innych pacjentów.

- Obecnie na terenie powiatu bialskiego i miasta Biała Podlaska aktywnych jest kilka ognisk COVID-19, obejmujących ponad 100 chorych. Jest to najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna w rejonie działania naszego szpitala od początku pandemii. Dlatego zachęcamy do korzystania z teleporad. Oczywiście tam, gdzie jest to konieczne, pacjenci mogą przychodzić osobiście - informuje Magdalena Us, rzecznik bialskiego szpitala.

Na przykład w przychodni ograniczono przyjęcia bezpośrednie do przypadków pilnych, a inne porady realizowane są w formie teleporad. Podobne ograniczenia dotyczą rehabilitacji ambulatoryjnej oraz przyjęć na oddział stacjonarny rehabilitacji, gdzie przyjmowani są tylko osoby dla których rehabilitacja stanowi niezbędny element planu leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski