Nasza Loteria

IPN odnalazło szczątki osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Julia Zdunek
Julia Zdunek
Badacze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN poszukiwali osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie. Podczas ekshumacji na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej odnaleziono szczątki jednego mężczyzny oraz pojedyncze kości.

W poniedziałek (20 listopada) Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało na swoim portalu społecznościowym o przeprowadzonych przez ich zespół badaczy przeprowadził w dniach 14-16 listopada ekshumację na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. To kolejny etap prac poszukiwawczych w ramach postępowania prowadzonego przez prokuratora OKŚZpNP w Lublinie. Ich celem było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie w latach 1945-1947.

W trakcie pierwszego dnia prac zespół natrafił na kompletne szczątki należące do jednego mężczyzny, które znajdowały się pod współczesnym nagrobkiem. Były one złożone w worku foliowym i wkopane w głąb jamy grobowej. Z uwagi na defragmentację czaszki konieczna będzie jej rekonstrukcja w celu ustalenia ewentualnych obrażeń.

Drugiego dnia prowadzono badania w obrębie kolejnej współczesnej mogiły. Po podjęciu szczątków osób pochowanych w górnych pokładach, na głębokości 2,20 m natrafiono na obrys pierwotnej jamy grobowej. Niestety, po jej przebadaniu do poziomu warstwy naturalnej zalegającej na głębokość 3 m, okazało się, że nie zawiera ona ludzkich kości. Prawdopodobnie szczątki poszukiwanych osób zostały ekshumowane w latach 60. XX w. podczas pogłębiania grobu pod wtórny pochówek i przeniesione w nieznane miejsce na cmentarzu.

Ostatniego dnia prac ujawniono pod współczesnym grobem luźne kości ludzkie należące do co najmniej pięciu osób.
Prawdopodobnie była to pierwotnie mogiła więzienna, w której pogrzebano ofiary kilku egzekucji. W 1954 r. dokonano tam pochówku wtórnego i ekshumowano znajdujące się w grobie szczątki. Podjęto wówczas większość kości długich oraz czaszki, które – podobnie jak w przypadku poprzedniego grobu – przeniesiono w nieznane miejsce. Czynności te jednak wykonano niedbale. W mogile badacze natrafili na pozostawione po wcześniejszej ekshumacji dwie żuchwy z uzębieniem, fragmenty miednic, kręgi, żebra, kość ramienną i strzałkową oraz liczne kości stóp. Te ostatnie zachowały się w częściowym układzie anatomicznym. Przy szczątkach ujawniono też pojedyncze przedmioty: fragment tkaniny i sprzączkę.

IPN nie ujawnia przypuszczanej tożsamości ofiar: 

– Nigdy nie podajemy takich informacji, ponieważ prace są prowadzone w ramach śledztwa. Dopiero badania genetyczne mogą potwierdzić nasze przypuszczenia – mówi dr Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Odnalezione szczątki kostne zostały przewiezione do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom genetycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski