Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pracować w taki upał? Można skrócić godziny pracy

Redakcja
Krzysztof Sudoł apeluje do pracodawców, by – jeśli to jest możliwe – skracali pracownikom czas pracy, gdy temperatura staje się nie do wytrzymania
Krzysztof Sudoł apeluje do pracodawców, by – jeśli to jest możliwe – skracali pracownikom czas pracy, gdy temperatura staje się nie do wytrzymania FOT. MACIEJ KACZANOWSKI
Lubelska inspekcji pracy wyjaśnia, jakie mamy przywileje w pracy, gdy z nieba leje się żar.

– W czasie ostatnich kilku dni z nasileniem upałów otrzymaliśmy kilkanaście telefonów z prośbą o udzielenie porady, jakie prawa i obowiązki wynikają z zatrudniania w mikroklimacie gorącym. Dzwonią zarówno pracownicy, przedstawiciele związków zawodowych jak i sami pracodawcy – informuje Krzysztof Sudoł, z-ca okręgowego inspektora pracy w Lublinie.

Jedno z pytań, jakie skierował do inspekcji pracownik urzędu dotyczyło ubioru w gorący w upalny dzień pracy. – Wyjaśniłem, że funkcjonujące w firmach, urzędach i innych instytucjach wewnętrzne regulaminy i zarządzenia mogą zobowiązywać pracowników do noszenia stroju korporacyjnego, który współtworzy dobry wizerunek. Może być to także opracowany i obowiązujący tzw. dress code. I nawet wtedy, gdy upał nie do zniesienia trzeba pracować w marynarce i krawacie.

Do wczoraj do OIP Lublin wpłynęły tylko cztery skargi na dyskomfort w pracy z powodu gorąca, w tym na niezapewnienie pracownikom napojów chłodzących. – Sygnały otrzymaliśmy z salonu piekarniczego, gospodarstwa ogrodniczego, firmy budowlanej oraz jednego z podlubelskich urzędów gminy – wyjaśnia Sudoł.

Jeśli pracujemy na otwartej przestrzeni, gdzie temperatura przekracza 25 st. C oraz na stanowiskach pracy, na których temperatura jest wyższa niż 28 st. C pracodawca ma obowiązek zapewnienia nam nieodpłatnie napojów. Napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej i w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.
Pracodawcy powinni również zadbać o stan techniczny okien i świetlików, by posiadały np. żaluzje i rolety, eliminujące nadmierne nasłonecznienie stanowisk pracy oraz urządzenia pozwalające na ich łatwe i bezpieczne otwieranie z poziomu podłogi. Odpowiednie warunki pracy powinny być zapewnione osobom wykonującym prace szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Ważny jest także zakaz pracy pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stop. C, a wilgotność względna powietrza 65 proc. – W takich warunkach nie można pracować i tego zakazu należy przestrzegać – zaznaczają inspektorzy.

Jeśli temperatura idzie mocno w górę, nie ma przeszkód, by pracodawca skrócił czas pracy. – Chodzi zwłaszcza o osoby, których wymiar pracy przekracza 8 godzin – wyjaśnia Sudoł. – Może to przejawiać się w umożliwieniu pracownikom wcześniejszego niż zwykle opuszczenia stanowiska pracy, bądź wprowadzeniu przerw regeneracyjnych, zwłaszcza w godzinach największego wzrostu temperatury i nasłonecznienia. Nie może to jednak powodować obniżenia wynagrodzenia za pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski