Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ratować pieniądze przed inflacją?

(jsz)
Niektóre lokaty mogą się jeszcze opłacać. Warunek to oprocentowanie powyżej 5,3 proc.
Niektóre lokaty mogą się jeszcze opłacać. Warunek to oprocentowanie powyżej 5,3 proc.
Oszczędzanie jest coraz mniej opłacalne. W marcu inflacja sięgnęła 4,3 proc. - to najwyższy wynik od ponad dwóch lat. Jednocześnie drastycznie spadła rentowność lokat. Eksperci przewidują wzrost stóp procentowych, ale nie wiadomo, kiedy przełoży się to na ofertę banków.

Drożeje niemal wszystko. Najszybciej rosną ceny paliw i żywności oraz opłaty mieszkaniowe. GUS podał, że roczny wzrost cen przyspieszył z 3,6 do 4,3 proc. To najgorszy wynik od wiosny 2009 roku. Tak szybki wzrost po raz ostatni miał miejsce w 2007 roku.

 

Wysoka inflacja oznacza, że oszczędzanie w bankach staje się coraz mniej opłacalne. W ciągu roku średnia rentowność netto lokat rocznych spadła z 2,27 proc. do 0,70 proc. – obliczyli eksperci portalu Comperia.

 

– Jeśli obecny poziom inflacji utrzyma się, to sytuacja pogorszy się i to znacznie – mówi Karol Wilczko, analityk Comperii. – Wówczas nawet najlepsze roczne lokaty dałyby zarobić średnio tylko 0,65 proc. w skali roku.

 

W tej chwili próg opłacalności lokat to ok. 5,35 proc. brutto. Niższe oprocentowanie nie uchroni oszczędności przed wpływem inflacji. Wartość naszych pieniędzy spadnie. Na symboliczny zarobek mogą liczyć ci, którzy ulokują pieniądze na 3 lub 6 miesięcy. Stawki oferowane przez banki są niższe, niż dla lokat rocznych.

 

Za rosnącą inflacją stoi wzrost cen surowców na całym świecie. Po części jednak, sami na to zapracowaliśmy. Ruszyliśmy do sklepów po drożejące towary. Przykładem może być cukier. Zachowanie konsumentów wpłynęło na dalszy wzrost jego ceny. W rezultacie na wartości tracą nie tylko pieniądze odłożone na kontach. Podobnie dzieje się z lokatami. Jak więc uchronić nasze oszczędności?

 

– Jeśli mamy na lokacie jakieś 10 – 15 tys. zł to pozostaje przeczekać kryzys – mówi Robert Pawlik, ekspert domu kredytowego Notus. – Sytuacja może się poprawić, bo banki ruszyły z akcją kredytową. Potrzebują na to pieniędzy, a ich nadwyżki kiedyś się skończą. Wtedy zaproponują lepsze oprocentowanie na lokatach.

 

Według fachowców na lokatach pozostawić można również większe środki. Warto jednak podzielić je na mniejsze depozyty. Dzięki temu unikniemy tzw. podatku Belki.

 

– Inna opcja to giełda i gra na walutach, do tego jednak trzeba mieć pewna wiedzę – dodaje Pawlik. – Przy dużych sumach warto też zainwestować w nieruchomości zwłaszcza, że teraz ceny dyktują kupujący. Mieszkanie do 60 mkw są najpopularniejsze. To bardzo dobra i bezpieczna inwestycja.

 

Analitycy są pewni, że odpowiedzią na rosnącą inflację będzie podniesienie stóp procentowych. Od połowy ubiegłego roku podniesiono je tylko o 0,5 pkt procentowego. W rezultacie, dziś stopy procentowe NBP są niższe od inflacji.

– Większych podwyżek stóp nie było od 3 lat – dodaje Pawlik. – Tegoroczne mogą oscylować wokół 0,75 – 1 proc. Wiele będzie zależało od sytuacji na rynkach światowych.

 

Rosnące stopy mają sprawić, że depozyty staną się bardziej atrakcyjne.

– Kłopot w tym, iż mimo podwyżek banki tak szybko nie podnoszą oprocentowania – mówi Wilczko. – Środków na udzielanie kredytów lepiej szukać na rynku międzybankowym.

 

Analitycy porównali oferty większości naszych banków. Okazało się, że 10 pierwszych produktów przekracza próg opłacalności. Można jeszcze założyć lokatę z oprocentowaniem 6,3 lub 5,9 w skali roku.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski