MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie uczyć się do sprawdzianów i egzaminów? Tych metod powinni uczyć w szkole. Sprawdzone naukowo i nie ma mowy o nudzie!

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Zmiana sposobów uczenia się może zdziałać cuda
Zmiana sposobów uczenia się może zdziałać cuda 123rf
Jak skutecznie się uczyć? Z pewnością dobrą metodą nie jest siedzenie po nocach tuż przed egzaminem. Jednak jeśli czujesz, że potrzebujesz nauczyć się jednego zagadnienia lub powtórzyć materiał, możesz to zrobić nawet w kilka dni! Liczne badania dowodzą, że kluczem do sukcesu w nauce jest różnorodność, a więc korzystanie z więcej niż jednego sposobu zapamiętywania. Tego, jak się uczyć, powinni nauczać w szkole. Poznaj różne metody i wykorzystaj je do nauki do sprawdzianów, kartkówek i egzaminów.

Spis treści

Jak się uczyć, aby zapamiętać

Matura 2024 to egzamin, który wymaga zaprezentowania ogromnych ilości informacji. Ilość materiału to powtórzenia, a także do nauczenia od podstaw może przerażać. Na szczęście istnieją różne techniki zapamiętywania, których celem jest uczenie się tak, aby informacje zostały z nami w pamięci długotrwałej. Warto je wykorzystać podczas powtórek do egzaminów, ale nie tylko.

Sprawdzone metody, które jeśli wdrożysz w życie, sprawią, że nauka do sprawdzianów w roku szkolnym lub nauka języka obcego będzie nie tylko bardziej skuteczna, ale także przyjemna i bez grama nudy!

Bierne kilkukrotne czytanie jednego materiału do nauki to zdecydowanie najmniej efektywna strategia uczenia się. Oszczędzaj czas i jej nie stosuj! – pisze Radosław Kotarski, w książce Włam się do mózgu.

Metody, które naszym zdaniem, są najbardziej cenione i potwierdzone badaniami, podzielimy na dwie grupy:

  • techniki pamięciowe werbalne i niewerbalne,
  • techniki wizualne i przestrzenne.

Techniki pamięciowe werbalne i niewerbalne

  1. Upewnij się, że rozumiesz przeczytaną informację. Informacje, które mają dla ciebie sens, są dużo łatwiejsze do zapamiętania. Aby upewnić się, że rozumiesz zagadnienie, spróbuj głośno o nim opowiedzieć, tak, jakbyś chciał wyjaśnić tej osobie (np. mamie, koledze), na czym polega.
  2. Stwórz pary i sieci skojarzeń. Połącz informacje, które próbujesz zapamiętać, z czymś, co już znasz. Materiał w izolacji jest trudniejszy do zapamiętania niż to, co ma powiązanie z innymi kontekstami. Możesz wykorzystywać wiedzę z różnych dziedzin nauki lub prywatnego życia. Np. daty połącz z numerami telefonów lub datami urodzin bliskich osób, a definicje personifikuj.
  3. Testuj sam siebie. Rób to wyrywkowo i staraj się zaskoczyć sam siebie. Podczas powtórek z danego przedmiotu, możesz wyłapać, co sprawia ci największą trudność i zanotować na małych kartkach definicje oraz pytania, a następnie porozkładać je w różnych miejscach (w łazience obok pasty do zębów, w kieszeni kurtki itd.). Unikaj zadawania sobie pytań natychmiast po próbie zapamiętania czegoś lub po przeczytaniu tematu z podręcznika. Poczekaj kilka godzin, a nawet dzień lub dwa, aby sprawdzić, czy naprawdę utkwiło ci to w pamięci.
  4. Mieszaj tematy. Na przykład poświęć trochę czasu na zapamiętywanie słówek z języka obcego, a następnie natychmiast przestaw się na zapamiętywanie dat z historii lub pojęć z języka polskiego. Mózg lubi takie wyzwania! Ta metoda może początkowo wydawać się myląca, ale ostatecznie daje lepsze wyniki niż po prostu spędzanie długich godzin nad tym samym tematem. Szczególnie kiedy czujesz, że potrzebujesz przerwy.

Techniki wizualne i przestrzenne

  1. Używaj wszystkich zmysłów. Używanie podczas nauki jak największej liczby pięciu zmysłów, uruchamia różne części mózgu i pomaga lepiej zapamiętywać informacje na dłużej. Na przykład, jeśli uczysz się do egzaminu z układów człowieka, możesz dotykać miejsc na ciele, w których się znajdują poszczególne organy, rozrysować układ krwionośny, nazwać głośno mięśnie, którymi poruszasz itd. Dobrze jest wizualizować zapachy i wygląd miejsc, o których się uczysz i wykorzystywać różnorodny ruch podczas głośnego powtarzania informacji.
  2. Stosuj rymowanki muzyczne i wymyślaj własne piosenki do tematów. Śpiewanie angażuje prawą półkulę mózgu i ułatwi zapamiętanie najtrudniejszych rzeczy, jak listy (przyczyn, skutków, składników) lub wzory.
  3. Uruchom wyobraźnię przestrzenną. Staraj się do złożonych informacji przypisywać skojarzenia związane z miejscem, porą roku, ubiorem, zapachem, temperatur (np. opisując miejsce wydarzeń). Na przykład, jeśli próbujesz zapamiętać, że stolicą Bułgarii jest Sofia, możesz narysować w głowie (lub naprawdę) dziewczynę niosącą kwiaty w kolorach flagi Bułgarii. Im więcej wykorzystasz bodźców zmysłowych przy poznawaniu danej informacji, tym łatwiej będzie ją zapamiętać oraz zachować tę wiedzę na dłużej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak skutecznie uczyć się do sprawdzianów i egzaminów? Tych metod powinni uczyć w szkole. Sprawdzone naukowo i nie ma mowy o nudzie! - Strefa Edukacji

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski