Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądają lubelskie rodziny? Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
materiały redakcji
Urząd Statystyczny przedstawił wyniki Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r. Wynika z niego, że mieszkańcy Lublina w zdecydowanej większości decydują się na posiadanie jednego dziecka. Mamy też w mieście ponad 19 tys. samodzielnych matek.

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zostały wczoraj zaprezentowany przez Urząd Statystyczny w Lublinie. Wyniki prezentują obraz województwa na koniec marca 2021 roku.

Dane dotyczą m.in. dzietności.

- Odsetek rodzin z dziećmi wskazuje, że najwięcej jest ich w powiecie biłgorajskim, lubartowskim i lubelskim i łukowskim. Natomiast odsetek rodzin z jednym dzieckiem jest najwyższy w trzech miastach województwa: Chełm, Lublin i Zamość – relacjonuje dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.

W województwie lubelskim na koniec marca 2021 r. mieszkało ponad 550 tys. rodzin. Ponad 88 tys. z nich zaś to mieszkańcy Lublina, a z tych z kolei ok. 56 tysięcy ma dzieci.

Wśród nich ponad 33 tys. zdecydowało się tylko na jednego potomka. To oznacza., że 59 procent to rodziny „dwa plus jeden”. Dwójka dzieci jest w nieco ponad 17 tysiącach rodzin.

W woj. lubelskim największy odsetek rodzin, które zdecydowały się na dwójkę dzieci, pochodzi z powiatu biłgorajski (27 proc.), lubartowski (26,7 proc.) i lubelski (28 proc.).

Rodziny nie tylko są mniejsze, ale coraz częściej możemy spotkać samotnie wychowującą matkę. Najwięcej tego typu ognisk domowych jest w powiecie włodawskim (21,8 proc.), a zaraz za nim jest Lublin z ponad 19 tys. takich domów. Zdecydowanie mniej też mamy w Lublinie rodzin, gdzie obowiązki obojga rodziców pełni samotny ojciec (tylko ok. 3 tys). W całym województwie mamy ponad 109 tys. samodzielnych kobiet z dziećmi, a mężczyzn jest 19,7 tysiąca.

W porównaniu do poprzedniego spisu ludności w województwie lubelskim wzrosła liczba małżeństw bez dzieci. W 2011 r. było takich rodzin 150 800, a 10 lat później 167 100. W przypadku formalnych związków z potomstwem ta sytuacja wygląda odwrotnie. W 2011 r. było ich 315 300 a w 2021 r. – 244 000.

Rodziny tworzą też gospodarstwa domowe, przy czym podczas spisu zastosowano tutaj kryterium mieszkaniowe. Oznacza to, że wszystkie osoby zgłoszone w jednym lokalu uważane są za członków jednego obiektu mieszkalnego. Trzeba też tutaj zaznaczyć, że w jednym domostwie mogą mieszkać np. single, osoby starsze lub studenci wynajmujący pokój.

- Gospodarstw domowych według stanu na 31 marca 2021 roku w naszym województwie było ponad 664 tys. - wskazał Krzysztof Markowski.

Poza Polakami w lubelskim mieszkało 3,2 proc. cudzoziemców, którzy przybyli do naszego kraju. Ta sytuacja zmieniła się jednak po wybuch wojny w Ukrainie. Na Lubelszyczyznę trafiło wielu uchodźców.

Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza przekazując informacje o liczbie cudzoziemców w mieście wskazuje, że „zameldowane są 4 792 osoby w tym pobyt stały ma ponad tysiąc, a czasowy 3 741”.

W przypadku rezydentów - m.in. osoby czasowo przebywające na terenie województwa w okresie powyżej 12 miesięcy - w lubelskim większość gmin odnotowała duży spadek ich liczby (powyżej 10 proc. w południowej części regionu). A największe ubytki dotyczą powiatów tomaszowskiego i hrubieszowskiego. Tym samym w tej statystyce województwo lubelskie zajmuje drugą pozycję w skali kraju (na pierwszym miejscu jest woj. świętokrzyskie).

Zmiany w zamieszkaniu, jak również w wyborze liczny potomstwa i formalizacji związków mogą wynikać z możliwości pracy w regionie. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w 2022 r. wyniosło 205,5 tys. osób i było o 2,2 procent wyższe niż w 2021 r. Odnotowano też zmiany w płacy.

- Korzystnymi danymi, w przypadku wychodzenia z efektu pandemii, jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (dot. dużych firm, zatrudniających powyżej 10 pracowników), wzrost był prawie 12 procent. Średnie wynagrodzenie wyniosło 5604, 38 zł - wskazał Krzysztof Markowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski