Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wykupić mieszkanie za grosze?

(jsz)
Dawne mieszkanie komunalne można sprzedać bliskim
Dawne mieszkanie komunalne można sprzedać bliskim
Wynajmujesz mieszkanie komunalne? Możesz je przejąć, korzystając z prawa pierwokupu, bez uczestnictwa w przetargu. Niezależnie od wyceny rynkowej, możemy liczyć na rabaty sięgające 99 proc. wartości mieszkania – przekonują analitycy.

Warunek jest jeden. Gmina musi zdecydować się na sprzedaż lokalu. Wykazy takich nieruchomości dostępne są m.in. w siedzibie samorządu, Internecie i lokalnej prasie.

– Gmina powinna zawiadomić pisemnie najemcę mieszkania, o zamiarze sprzedaży lokalu, który zajmuje i o prawie pierwokupu – mówi Paweł Puchalski, ekspert portalu finansowego Comperia.pl. – Najemca ma pierwszeństwo przy kupnie mieszkania pod warunkiem, że złoży stosowne wnioski w odpowiednim terminie. Nie może on wynosić mniej niż 21 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.

Cena lokalu, równa wartości mieszkania powinna z góry ustalona przez rzeczoznawcę. Najemca, decydując się na zakup musi zapłacić wskazaną kwotę, a także pokryć koszty formalności.

Zapłatę za mieszkanie można rozłożyć na raty.

Ich spłata nie może jednak trwać dłużej niż przez 10 lat. Pierwszą ratę należy spłacić najpóźniej do dnia zawarcia umowy o sprzedaży lokalu. Dotychczasowy najemca musi też uiścić odsetki od ceny mieszkania.

Nabywca ma prawo uzyskania bonifikaty przy zakupie mieszkania. Powinna ona obejmować nie tylko cenę lokalu, ale również cenę udziału w prawie własności gruntu. Jeśli udział obejmuje prawo użytkowania wieczystego, zniżka musi obejmować pierwszą opłatę z tego tytułu. Bonifikata udzielana od ceny lokalu obejmuje wszystkie jej składniki w jednakowej wysokości. 

Czytaj też: [

Szukamy małych mieszkań

](http://www.strefabiznesu.dziennikwschodni.pl/artykul/rynek-mieszkaniowy-w-polsce-szukamy-malych-mieszkan-50621.html)

– Coraz więcej gmin daje możliwość uzyskania wysokich bonifikat, zdarza się nawet, że obejmujących 99 proc. ceny nieruchomości – dodaje Puchalski.

Pamiętajmy, że jako nowi właściciele jesteśmy zobowiązani, by przez 5 lat od zakupu, nie sprzedawać lokalu.

Jeśli to zrobimy, grozi nam zwrot całej zniżki. Dawne mieszkanie komunalne można sprzedać bliskim. Ich jednak również obejmuje 5 letni zakaz sprzedaży lokalu na wolnym rynku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pozbywamy się mieszkania z przeznaczeniem uzyskanych w ten sposób pieniędzy na zakup innego lokalu, który zaspokoi nasze potrzeby mieszkaniowe.

– Ważne, by nabywca zanim złoży wniosek o wykup dokładnie sprawdził sposób wyceny lokalu i wartość bonifikaty. Trzeba też dowiedzieć się, czy grunt nabywca otrzyma na własność, czy tylko w wieczyste użytkowanie – radzi Puchalski

Niestety, zdarzają się przypadki, kiedy najemca nie może kupić zajmowanego mieszkania.

Dzieje się tak, gdy ujawnią się np. byli właściciele, którzy stracili prawo do lokalu przed 5 grudnia 1990 roku lub ich spadkobiercy. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli mieszkanie jest przeznaczone do rozbiórki, oraz gdy najemca dysponuje tylko częścią mieszkania.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski