Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić żel antybakteryjny samodzielnie w domu? Przepis na domowy środek. Do żelu dezynfekującego potrzebny jest alkohol wysokoprocentowy

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Taka kartka pojawiła się w drogerii Hebe w CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej
Taka kartka pojawiła się w drogerii Hebe w CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej Mateusz Borda
Jak zrobić żel antybakteryjny? Oto prosty przepis na skuteczny że. To środek, którym można dezynfekować ciało i powierzchnie. Nie trzeba na niego polować w drogeriach i aptekach. Koronawirus w Polsce jest faktem. Pierwszy przypadek zachorowania został potwierdzony 4 marca. W efekcie Polacy masowo wykupują żele antybakteryjne. Tych środków dezynfekcji najczęściej brakuje już w aptekach i drogeriach. W jednej z nich, w drogerii Hebe w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej, pracownicy wywiesili kartkę, jak samemu zrobić taki żel.

Jak zrobić żel antybakteryjny?

Podstawą żelu antybakteryjnego jest spirytus. Powinien być wysokoprocentowy. Używanie innego nie ma sensu, bo jest nieskuteczny. By alkohol spełnił swoje zadanie, musi być co najmniej 60-procentowy. Niższego do naszych domowych preparatów nie używajmy.

Dlatego musimy dbać, by stężenie alkoholu w żelu nie spadło i co jakiś czas uzupełniać dawkę alkoholu, a przede wszystkim skutecznie zamykać buteleczkę z preparatem.

Zobacz koniecznie

Przepis na żel antybakteryjny

Domowy żel antybakteryjny można przygotować w szklanej lub porcelanowej miseczce lub słoiku z nakrętką.

Potrzebujemy:

  • 1-2 łyżki wysokoprocentowego alkoholu
  • olejek herbaciany lub arganowy - ok. 30 kropli
  • olejek aloesowy - 1/4 szklanki

Następnie trzeba miksturę energicznie wymieszać, a jeśli robimy ją w słoiku, to zakręcić słoik i wstrząsnąć nim. Gotowe! Dodanie olejków jest potrzebne, aby nie wysuszyć skóry rąk.

Zobacz koniecznie

Azjaci też robią sami żele antybakteryjne

Żeli antybakteryjnych brakuje nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach dotkniętych koronawirusem. Japończycy, jak donoszą tamtejsze media, masowo wykupują polską wódkę, bo jest najmocniejsza i zaczyna brakować jej na rynku. Chodzi oczywiście o spirytus.

Najważniejsze jednak jest mydło i mycie rąk. To skuteczna broń przeciwko koronawirusowi. Myjemy ręce jak najczęściej co najmniej przez 30 sekund - dokładnie:

  • wnętrze dłoni
  • wierzch dłoni
  • między palcami
  • kciuki
  • nadgarstki
  • powyżej nadgarstków

Musimy myć ręce szczególnie wtedy, gdy używamy często kart bankomatowych, wypisujemy PIN, dotykamy klamek. W domu warto je przetrzeć spirytusem. Myjemy też ręce po kontakcie z pieniędzmi, po zakupach, gdy np. kupujemy owoce czy warzywa, często przebierane przez klientów i wielokrotnie przez nich dotykane.

Nie przegap

Odkażanie blatów kuchennych i stołów

Aby odkażać powierzchnie takie jak stoły czy blaty kuchenne wystarczy namoczyć alkoholem chusteczki higieniczne, papierowe ręczniki lub zwykłe ręczniki.

Jeśli mamy wystarczająco dużo alkoholu do wycierania powierzchni, nie musimy mieszać go z wodą. Te do rąk trzeba zmieszać z olejkami, a nawet zwykłym olejem, by nie wysuszyć skóry.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski