Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakub Balin patronem nowej ulicy na Sławinie

Aleksandra Dunajska
Jakub Balin był autorem m.in. przebudowy kościoła oo. Bernardynów pw. Nawrócenia św. Pawła.
Jakub Balin był autorem m.in. przebudowy kościoła oo. Bernardynów pw. Nawrócenia św. Pawła. Jacek Babicz
Imię Jakuba Balina będzie nosiła jedna z uliczek odchodzących od Sławinkowskiej. Uchwałą w sprawie nazwy radni zajmą się w najbliższy czwartek. Na Sławinie sześć nowych ulic będzie miało w nazwie architektów.

Nowy patron był architektem renesansu lubelskiego. Urodził się we Włoszech, ale od około 1590 r. przebywał w Polsce. Pierwsze wzmianki o jego działalności w Lublinie pochodzą z 1605 r.

- Jakub Balin mieszkał w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie, miał także własny dworek i cegielnię. Był zamożny, ofiarował wiele datków na rzecz kościołów lubelskich - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały Rady Miasta Lublin.

Pierwsza realizacja lubelska Jakuba Balina to przebudowa kościoła Bernardynów pw. Nawrócenia św. Pawła w latach 1603-1608. W latach 1613-1619 zajmował się budową kościoła pw. Matki Boskiej Szkaplerznej dla karmelitów bosych (przekształcony w XIX wieku na ratusz). Jakub Balin zaprojektował także dwór obronny wojewody bielskiego Rafała Leszczyńskiego (ulica Świętoduska), budowany w latach 1619-1623. Następnie przebudowano go na klasztor Karmelitów Bosych. Architekt prawdopodobnie zaprojektował również basztę w Lublinie.

Poza Lublinem najważniejszą realizacją Jakuba Balina była przebudowa fary pw. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym w latach 1610-1613. Architekt zmarł w 1623 roku podczas epidemii dżumy. - Balin odegrał istotną rolę w kształtowaniu się renesansu lubelskiego. Projektował budowle smukłe, z węższym prezbiterium i rzędem kaplic fundatorów po bokach nawy głównej - dowiadujemy się ze strony Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Jakub Balin nie będzie jedynym architektem - patronem ulicy w tej części Lublina. Podobnie ma być w przypadku pięciu innych w tym rejonie.

Nie tylko ulica, ale też skwer

W czwartek radni zajmą się też uchwałą w sprawie nadania skwerowi przed Chatką Żaka imienia Leopolda Seidlera, rektora UMCS w latach 1959-69. Obywatelski projekt uchwały, z ponad tysiącem podpisów poparcia, przygotowano z inicjatywy władz UMCS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski