MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedno jest pewne: KSeF nie wejdzie w 2024 roku. Szykują się za to spore zmiany w ustawie o e–fakturowaniu i nowe szkolenia

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Jest lista zmian, które najprawdopodobniej pojawią się w nowelizowanej ustawie o Krajowym Systemie E–Faktur
Jest lista zmian, które najprawdopodobniej pojawią się w nowelizowanej ustawie o Krajowym Systemie E–Faktur 123rf.com/profile_jilapong/gov.pl
Nowy system e–fakturowania nie wejdzie w życie ani w lipcu ani nawet do końca 2024 roku. Ministerstwo Finansów po kilkuetapowych konsultacjach z ekspertami i przedsiębiorcami uznało, że system wciąż nie jest gotowy i raczej nie uda się go szybko naprawić. De facto cała zabawa zacznie się od początku, bo potrzebna będzie też nowelizacja ustawy. Gdy jednak cały proces się zakończy, wszyscy podatnicy będą musieli zacząć korzystać z KSeF od tego samego momentu.

Spis treści

Kolejne odroczenie wejścia w życie Krajowego Systemu E–Faktur to z jednej strony ryzyko mniejszych wpływów podatkowych wskutek nieuszczelnienia systemu, z drugiej strony szansa dla księgowych i przedsiębiorców, by jeszcze lepiej poznać zasady nowego fakturowania i uniknąć kosztownych błędów. Wreszcie, to także szansa dla firm szkoleniowych, by zyskać nowe kontrakty.

Jeden termin dla wszystkich oraz ukłon w stronę konsumentów – to najważniejsze zmiany w KSeF

Ministerstwo Finansów po przeanalizowaniu obecnej sytuacji proponuje ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników. Druga najważniejsza zmiana, to dopuszczenie wystawiania w tym systemie także faktur konsumenckich. Będzie to możliwe poprzez jej wydanie z kodem QR (tzw. anonimowy dostęp do faktury KSeF).

Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej odnosząc się do zmian w KSeF oraz terminie jego wdrożenia powiedział, że urzędnicy starali się odpowiedzieć na oczekiwania przedsiębiorców, wzięto także pod uwagę dotychczas poniesione nakłady na wdrożenie systemu.

– W odpowiedzi na postulaty rynku, podjęliśmy decyzję, że obowiązek e–fakturowania będzie wprowadzony w jednym momencie dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT – tłumaczy w komunikacje resortu finansów Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak podkreśla szef KAS: nie będzie różnicowania terminów stosowania KSeF w zależności od statusu podatnika. Wszyscy będą traktowani równo.

Nie wszyscy przedsiębiorcy cieszą się na tzw. równe traktowanie

Część przedsiębiorców nie cieszy się jednak z nowego podejścia KAS i resortu finansów. Badanie Symfonii i Fundacji Digital Poland potwierdza, że większość firm (51 proc.) preferuje etapowe podejście do wdrożenia obowiązkowego KSeF, a tylko 30 proc. jest przeciwnego zdania. Za etapowym podejściem szczególnie opowiadają się jednoosobowe działalności gospodarcze (55 proc.), mikro (55 proc.), małe (54 proc.) i średnie (41 proc.) firmy, które często nie rozpoczęły jeszcze przygotowań do wdrożenia KSeF – wynika z raportu.

– Chcą się wstrzymać do ostatniej chwili, podobnie jak to było przy wdrażaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego, ale to tylko niepotrzebne odciąganie w czasie – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.

Jak tłumaczy ekspert, z jednej strony etapowe wdrożenie KSeF daje dodatkowy czas na popularyzację tematu i edukację rynku w zakresie cyfrowej wymiany faktu. Z drugiej strony zaś przy takim scenariuszu nieuniknione są pewne komplikacje spowodowane różnym stopniem wdrożenia KSeF między organizacjami – wyjaśnia Mieczkowski.

Co dalej z systemem KSeF? Czas biegnie nieubłaganie

Według ministerialnych zapowiedzi, do 3 kwietnia mają spływać do resortu finansów propozycje zmian ustawowych. Dopiero jednak na przełomie kwietnia i maja podatnicy dowiedzą się, jaka będzie kolejna data odroczenia wdrożenia Krajowego Systemu E–Faktur. Na pewno jednak KSeF nie będzie obowiązywał od 2024 roku. Warto podkreślić, że system miał częściowo obowiązywać już od lipca tego roku. Oznacza to, że na zmiany prawne jest naprawdę niewiele czasu.

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców? Na co powinny przygotować się firmy szkoleniowe?

Resort finansów zakłada odroczenie obowiązku podana numeru KSeF w płatnościach, w tym dla Mechanizmu Podzielonej Płatności. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mieli więcej czasu na dostosowanie swoich systemów IT. Pojawią się też nowe propozycje dodatkowych odroczeń dla faktur wystawianych z kasy rejestrującej i paragonów z NIP, uznanych za faktury.

Z kolei w okresie przejściowym (jego terminu nie znamy) ma obowiązywać opcja wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR, i wprowadzenia ich do systemu następnego dnia roboczego.

Warto też dodać, że od maja dostępne będą nowe szkolenia dla przedsiębiorców. Zajęcia będą odbywać się w urzędach skarbowych. Cześć przedsiębiorców zdecyduje się jednak zapewne na szkolenia zaplanowane przez wyspecjalizowane firmy.

Co jeszcze może znaleźć się w znowelizowanej ustawie o KSeF według resortu finansów?

  • zrównoważenie odpowiedzialności wystawcy i nabywcy w zakresie obowiązków KSeF;
  • „samoidentyfikacja” nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę faktury w KSeF: podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na fakturach numer VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej;
  • umożliwienie dodawanie załączników do faktury za media, usługi telekomunikacyjne i inne „zbiorcze” (w okresie niezbędnym do dostosowania rozwiązań; pojawi się dodatkowe odroczenie obowiązku stosowania KSeF dla faktur za takie czynności);
  • możliwość wcześniejszego generowanie oraz poboru certyfikatów nabywcy do faktur wystawianych w okresie awarii i offline;
  • w początkowym okresie wdrożenia KSeF podatnicy „wykluczeni cyfrowo” będą mieć nieco łatwiej: w okresie przejściowym możliwe będzie stosowanie faktur papierowych przez podatników, u których wdrożenie KSeF może być problematyczne, a skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka. Proponowane rozwiązanie dotyczy sytuacji, gdy żadna z wystawianych u takich podatników faktur nie przekracza kwoty 450 zł, do sumy wartości 10 tys. zł miesięcznie;
  • kary za niestosowanie KSeF będą odroczone.
od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jedno jest pewne: KSeF nie wejdzie w 2024 roku. Szykują się za to spore zmiany w ustawie o e–fakturowaniu i nowe szkolenia - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski