Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jeśli żądania nie zostaną uwzględnione, zaostrzą protest. Sytuacja na polsko-ukraińskiej granicy jest coraz trudniejsza

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Zdaniem przewoźników, otwarcie tego przejścia granicznego dla pustych ciężarówek wracających z Ukrainy niewiele zmieniło. Na zdjęciu przejście graniczne w Dołhobyczowie (po polskiej stronie)
Zdaniem przewoźników, otwarcie tego przejścia granicznego dla pustych ciężarówek wracających z Ukrainy niewiele zmieniło. Na zdjęciu przejście graniczne w Dołhobyczowie (po polskiej stronie) Bogdan Nowak
Przewoźnicy protestujący na granicy naszego kraju z Ukrainą są coraz bardziej zdeterminowani. Mówią nawet o zaostrzeniu dotychczasowych działań. Dlaczego? Protest trwa już ponad miesiąc, a jego końca nie widać. Wprawdzie niedawno otwarto przejście graniczne w Dołhobyczowie dla pustych ciężarówek wjeżdżających do Polski, ale zdaniem protestujących to stanowczo za mało.

Jeśli zatem nic się nie zmieni, blokady na granicach będą nadal trwać, także podczas świąt Bożego Narodzenia. - Zastanawiamy się nad zaostrzeniem protestu – mówi Tomasz Borkowski, reprezentujący protestujących przewoźników. - Niestety stary, odchodzący rząd RP nie spełnił naszych oczekiwań. Liczymy zatem na nowy. I jesteśmy otwarci na rozmowy. Nasze postulaty się jednak nie zmieniają.

Co można zrobić?

To mógł być przełomowy krok. Dlaczego jednak otwarcie przejścia granicznego w Dołhobyczowie dla pustych ciężarówek wracających z Ukrainy nie zmieniło sytuacji? - Tam już jest potężna kolejka, która ma 15 kilometrów długości. W przeciwieństwie do innych przejść jest ona wprawdzie żywa: czyli ciężarówki wjeżdżają po kolei, jedna za drugą, a nie za pomocą systemu elektronicznego, jednak nawet ona przesuwa się tylko 500 metrów w ciągu doby – tłumaczy Borkowski. - To nie jest zatem rozwiązanie problemu.

Tomasz Borkowski, zauważa, że polscy przewoźnicy nadal muszą po stronie ukraińskiej czekać na wjazd do Polski 12 do 15 dni. Zatem w tej sprawie niewiele się od miesiąca zmieniło.

- A nam zarzuca się, że blokujemy wyjazd, co powoduje, że po polskiej stronie ukraińskie ciężarówki czekają 5 do 6 dni - mówi Tomasz Borkowski. - Obecnie np. w Korczowej przepuszczamy po siedem tirów na godzinę. Bez żadnych przeszkód, przez wszystkie przejścia, może wyjeżdżać pomoc humanitarna i dla ukraińskiego wojska. To warto podkreślić.

Co można w tej sytuacji zrobić? - Polska powinna wprowadzić dodatkowe zezwolenia dla Ukraińców, w taki sposób, aby mniej ciężarówek wjeżdżało do naszego kraju lub renegocjować porozumienie w tej sprawie z UE – tłumaczy Tomasz Borkowski.

Przyparci do ściany

Protest polskich przewoźników rozpoczął się w poniedziałek (6 listopada). Zablokowane zostały wówczas dojazdy do przejść granicznych w Hrebennem, Dorohusku, a potem w Korczowej. W efekcie kolejki tirów oczekujących na wyjazd z kraju ciągną się całymi kilometrami. Skąd taka eskalacja? Polscy przewoźnicy skarżą się m.in. na nieuczciwą konkurencję. Opowiadają, że są „wypychani” z przewozów między Polską i Ukrainą i w ten sposób zostali przyparci do ściany.

Wypracowali kilka postulatów. Żądają m.in. przywrócenia systemu zezwoleń dla ukraińskich przewoźników na przekraczanie granicy. Ponadto chcą zakazu rejestrowania w naszym kraju firm ze „wschodnim” kapitałem. Jednym z żądań jest także odejście od systemu elektronicznego i utworzenie po ukraińskiej stronie tzw. żywej kolejki. Na razie tego nie spełniono.

- Wiadomo, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia i ta blokada jest także dla nas przykrą sprawą. Każdy chce być przecież z rodziną. Nie możemy się jednak poddać, złamać – przekonuje Tomasz Borkowski. - A jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione protest zaostrzymy. Jak? Możemy np. zamiast po kilka, przepuszczać tylko po jednej ciężarówce na godzinę. To znacznie skomplikuje dotychczasową sytuację na granicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski