Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już od 105 lat jest KUL! Poznaj historię i sławnych absolwentów najstarszego w Lublinie uniwersytetu i zobacz stare zdjęcia uczelni

Olaf Bielak vel Bielecki
Narodowe Archiwum Cyfrowe/Małgorzata Genca
27 lipca 1918r. powołano Katolicki Uniwersytet Lubelski. W ciągu swojej ponad 100-letniej historii kształtował polską naukę i kulturę oraz stał się jednym najważniejszych ośrodków myśli katolickiej. Pomimo sędziwego wieku, uniwersytet nie zwalnia tempa i prężnie rozwija się kształcąc kolejnych studentów wychodzących w świat.

KUL początkowo powstał jako Uniwersytet Lubelski z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego przy wsparciu finansowym przemysłowca Karola Jaroszyńskiego i inżyniera Franciszka Skąpskiego. W lipcu 1918r. Zjazd Biskupów Królestwa z udziałem nuncjusza apostolskiego Achillesa Ratti, oficjalnie powołał uczelnie. Celem instytucji, której pierwszym rektorem został ks. Radziszewski było prowadzenie badań naukowych w zgodzie z nauką i wiarą, kształcenie inteligencji katolickiej oraz podnoszenie poziomu życia religijnego i intelektualnego. Dewizą uniwersytetu stało się hasło ”Deo et Patriae” – „Bogu i Ojczyźnie”

Powoli, do przodu, a potem krach

Pierwszy rok akademicki zainaugurowano 8 grudnia 1918r. w Diecezjalnym Seminarium Duchownym w Lublinie - tymczasowej siedzibie uczelni. Początkowo uruchomiono 4 wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych. Po trzech latach działania Uniwersytet uzyskał własny gmach przy Alejach Racławickich. W grudniu 1922r. Powołano Towarzystwo Uniwersytetu Lubelskiego, którego celem było finansowe wspieranie uczelni oraz szerzenie idei katolickich szkół wyższych. W 1928r. zatwierdzony został Statut Uniwersytetu i zmieniono nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Ambitne plany rozwoju przerwał wybuch drugiej wojny światowej w czasie, której uczelnia wstrzymała swoje działanie. Gmach Uniwersytetu Niemcy przekształcili w szpital wojskowy. Wielu pracowników i studentów straciło życie przez nazistowski aparat opresji. Mimo tego prowadzono tajne nauczanie kierowane przez ks. Antoniego Szymańskiego.

Z inicjatywy ks. Antoniego Słomkowskiego 21 sierpnia 1944r. jako pierwszy uniwersytet w powojennej Polsce KUL wznowił działalność. Uniwersytet wyremontowano przy pomocy władz lokalnych oraz Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. Odbudowę wsparła również Kuria Biskupia przekazując budynek przy ul. Chopina przeznaczając go na Bibliotekę Uniwersytecką.

Mimo początkowego wsparcia nowych władz, stała się celem ataków. W 1949r. zabroniono przyjmowania studentów na niektóre kierunki, pozbawiono funkcji rektora ks. Słomkowskiego ponieważ nie chciał zalegalizować komórki młodzieżowej organizacji komunistycznej. Służba bezpieczeństwa stale inwigilowała Uniwersytet, wielokrotnie kontrolowano zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej, cenzurowano publikacje naukowe oraz wprowadzono wiele ograniczeń utrudniających pracę pracownikom naukowym oraz naukę studentom.

Represje trwały, aż do ustąpienia w 1989r. socjalistycznego rządu oraz postępującej demokratyzacji wszystkich dziedzin życia publicznego. Nie był to jednak koniec problemów dla KUL-u, który znalazł się w krytycznej sytuacji finansowej. Działania władz uczelni uchroniły ją jednak od upadku a nawet pozwoliły na dalszy rozwój i powstanie w latach 90. Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego a później ponad 30 nowych katedr.

4 kwietnia 2005r. podjęto decyzję o zmianie nazwy na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Z okazji obchodów 90-lecia Uniwersytetu zorganizowano Muzeum Uniwersyteckie, które gromadząc swoje zbiory rozwija i upowszechnia wiedzę na temat działalności oraz misji uczelni.

Z murów uczelni wyszło wiele znanych osób w świecie show biznesu i polityki. Są to między innymi Wojciech Cejrowski, Janusz Palikot, Przemysław Czarnek, Julia Hartwig, Edmund Niziurski, Anna Moskwa czy Zbigniew Lew Starowicz.

Co dalej? Kolejne 100 lat

KUL się nie zatrzymuje wciąż rozszerzając swoją ofertę dydaktyczną i nieustannie prowadząc działalność naukową będąc wiernym swoim ponad 100-letnim tradycjom. Na uniwersytecie kształci się 8 423 studentów i 522 doktorantów. Można wybierać studia spośród 51 kierunków.

Z okazji rocznicy powstania uniwersytetu przygotowaliśmy galerię archiwalnych zdjęć uczelni. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy od czego to wszystko się zaczynało. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski