Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarz puławskich Azotów na 2015 r., czyli przyroda w sąsiedztwie wielkiej fabryki

Hanna Bednarzewska
O zmianach, które wprowadziły zakłady, by w ich bezpośrednim sąsiedztwie znowu pojawiły się zwierzęta i rośliny oraz o ekologicznych planach na przyszłość z Markiem Sieprawskim z Zakładów Azotowych Puławy rozmawia Hanna Bednarzewska.

15 grudnia z Kurierem Lubelskim ukaże się kalendarz na 2015 rok sygnowany przez Zakłady Azotowe Puławy należące do Grupy Azoty. Jego tematem jest przyroda otaczająca fabrykę. W 1985 roku puławskie Azoty przyjęły i rozpoczęły realizację kompleksowego programu ochrony środowiska. Jakie są dziś efekty tych działań?
Trudno nawet porównywać realia 1985 roku i dzisiejsze. Działania ZA Puławy dla środowiska przynoszą wymierne efekty, które są widoczne nie tylko w raportowanych wskaźnikach, lecz także w otaczającej instalacje przyrodzie. Zakłady bardzo się rozbudowały, wytwarzają ponad dwa razy tyle produktów, co 30 lat temu, a zarazem zniknęły suche lasy wokół zakładów, a zieleń i kwiaty wróciły bezpośrednio między instalacje. Zastosowanie odpowiednich filtrów, modernizacje instalacji i wyposażenie ich w przyjazne dla ekologii elementy, przyczyniło się do spadku emisji pyłów: ze spalania paliw o prawie 99 proc., saletry amonowej - o 85 proc., a mocznika - o blisko 77 proc.. W porównaniu do roku 1985 do powietrza trafia także znacznie mniej amoniaku (o prawie 86 proc.), tlenków azotu (o blisko 73 proc.) oraz dwutlenku siarki (o niemal 65 proc.). Zmniejszyły się znacznie ilości zrzutu zanieczyszczeń do wód oraz poboru wód podziemnych. Najlepsze efekty odnotowano w przypadku azotu organicznego (spadek o ponad 91 proc.) oraz chemicznego zapotrzebowania tlenu (spadek o 82,5 proc.). Efekty osiągane są dzięki rozbudowanemu systemowi oczyszczania. Spółka korzysta bowiem z oczyszczali ścieków: biologicznej, fekalnej i mechanicznej. W ostatnich latach uległo również znacznemu zmniejszeniu korzystanie z wód gruntowych (spadek o 2/3) co wpłynęło na poprawę terenów leśnych wokół spółki.

Spełnianie wymogów dotyczących ochrony środowiska ograniczenie emisji zanieczyszczeń to nie wszystko. Spółka angażuje się w działania proekologiczne. Jakie to są działania?
Jesteśmy od blisko 20 lat realizatorem międzynarodowego programu przemysłu chemicznego „Odpowiedzialność i troska” i to w jego ramach podejmujemy kolejne wyzwania. W tym roku koordynowaliśmy po raz dziesiąty w Puławach akcję „Drzewko za Butelkę”. Mamy tę satysfakcję, że w tej ogólnopolskiej akcji realizowanej przez firmy chemiczne, puławska akcja należy do największych i najbardziej efektywnych, jeśli chodzi o zbiórkę plastikowych butelek. Ta akcja – realizowana poprzez szkoły podstawowe z naszego powiatu - bardzo się dzieciom podoba. Jest prosta w swoich założeniach, natomiast skala zbiórki z roku na rok rodzi coraz większe wyzwania. Rekordziści potrafią zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy butelek PET. Przez dziesięć lat akcji, dzieci z Puław i okolic zebrały już ponad 3 750 tys. butelek i zasadziły ponad 2 400 drzewek. Unikalną akcją, której jesteśmy absolutnym liderem w branży jest Ekologiczna Akademia Umiejętności, organizowana na kształt zjazdów studenckich. W jej ramach pokazujemy nauczycielom z lokalnych szkół, swoje wyzwania środowiskowe i to jak sobie z nimi w praktyce radzimy. Dajemy swój wkład wiedzy, zapraszamy ekspertów zewnętrznych, organizujemy wycieczki na nasze instalacje. Mamy co roku dużą satysfakcję z odbioru tej akcji, a zarazem poprzez autorytety zmieniamy sposób postrzegania naszych Zakładów. Do pracowników i ich dzieci kierowany jest z kolei konkurs fotograficzny „Złap Zająca”. Nasi pracownicy i ich dzieci potrafią zrobić zdjęcia, które zyskują uznanie ekspertów i wygrywają potem rywalizację o najlepsze prace w kraju.

Jakie plany na przyszłość związane z ochroną przyrody ma spółka?
Dalsze ograniczenia emisji tlenków azotu, a więc gazów cieplarnianych. Poprawa efektywności energetycznej na różnych poziomach – w tym ograniczenie zużycia węgla. Dalszą redukcję zrzutu ścieków. Będziemy też kontynuowali prace nad wykorzystaniem osadów z naszej biologicznej oczyszczalni ścieków, które w połączeniu z odpadami przemysłowymi tworzyłby tzw. sztuczną glebę. Trwają również prace nad nowym modelem nawozu – tzw. „inteligentnej granulki”, której działanie w glebie podnosiłoby znacznie efektywność procesu nawożenia z korzyścią dla gleby i upraw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski