Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Pacławska to jedno z najciekawszych miejsc we wschodniej Polsce. Warto tam wybrać się. Zdjęcia

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
„W sierpniowej pielgrzymce do klasztoru Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczyły dziesiątki tysięcy wystrojonych chłopów i chłopek, którzy stawali tam obozem na całe dni (była to jedna z najważniejszych imprez na wiejskim rynku matrymonialnym). W środkowej Galicji podobne funkcje pełniła (i nadal pełni) położona 18 kilometrów na południe od Przemyśla Kalwaria Pacławska” – pisze o tych ważnych sanktuariach Norman Davies, w wydanej ostatnio książce pt. „Galicja”.

Te opisy dotyczą XIX wieku. Jednak Kalwaria Pacławska ma znacznie starszy rodowód.

Czczona przez rzymskich i greckich katolików

Najważniejszym i najbardziej znanym miejscem jest tam sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Powstało ono pod koniec XVII wieku. Pierwotnie cały kompleks był otoczony solidnymi murami z bastionami. Funkcjonował także jako twierdza.

„Pierwotnie stała tam średniowieczna, prawosławna bazylika św. Szymona Słupnika, która została w XVII wieku przebudowana przez rodzinę Fredrów, stając się rzymskokatolickim sanktuarium zarządzanym przez franciszkanów. Tamtejsza cudowna ikona Matki Boskiej jest przedmiotem czci zarówno rzymskich jak i greckich katolików”.

Kompleks klasztorny i drewniana zabudowa

Założenie całego kompleksu także jest bardzo ciekawe. Miał on przypominać „krajobraz Jerozolimy” (jedno ze wzniesień ma np. nawiązywać do biblijnej Golgoty, drugie – do Góry Oliwnej, a np. rzeka Wiar ma stanowić odwzorowanie biblijnej rzeki Cedron). Na terenie kompleksu klasztornego znajduje się obecnie wysoka, drewniana wieża, z której można oglądać rozległą panoramę okolicy (także terenów położonych na Ukrainie) oraz całe założenie klasztorne. W miejscowości znajduje się także wiele kaplic m.in. ze stacjami drogi krzyżowej.

Cennym zabytkiem budownictwa jest położona poza obrębem dawnych fortyfikacji zespołu klasztornego drewniana zabudowa. Stanowiła ona kiedyś m.in. bazę noclegową dla przybywających w to miejsce pielgrzymów. Zachowane budynki pochodzą głównie z drugiej połowy XIX wieku.

Słynne są również m.in. miejscowe odpusty (odbywają się w sierpniu).

Dla pątników i turystów

Cała miejscowość znajduje się we wspaniałym, górzystym, ale jednak bardzo łagodnym krajobrazie. To także stanowi jej unikatową wartość. Warto się tam wybrać o każdej porze roku.

To nasza propozycja na jedno lub kilkudniowy wypad.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski