Katarzyna Krawczyk zdobyła w Budapeszcie brąz zapaśniczych mistrzostw Europy seniorów

Polski Związek Zapaśniczy
Katarzyna Krawczyk (Cement-Gryf Chełm) zdobyła w Budapeszcie brązowy medal zapaśniczych mistrzostw Europy seniorów w kategorii wagowej do 53 kg. To trzeci brąz czempionatu Starego Kontynentu w karierze chełmskiej zawodniczki. Wcześniej Krawczyk stawała na najniższym stopniu podium w niemieckim Dortmundzie (2011) i rosyjskim Kaspijsku (2018).

Chełmianka w stolicy Węgier w decydującej walce brąz wygrała po kapitalnej walce z reprezentantką Ukrainy, mistrzynią Europy juniorek - Lilią Malanchuk, pokonując rywalkę zza wschodniej granicy przez przewagę techniczną (14:4).

- Mistrzostwa Europy w Budapeszcie przechodzą do historii. Wracam do Polski z brązowym medalem, ale także ogromnym niedosytem. Nie po taki kolor medalu pojechałam - mówi Katarzyna Krawczyk, zawodniczka Cementu-Gryfa Chełm.

- Chciałam bardzo pierwszy raz w swojej karierze usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego. Być może muszę jeszcze poczekać na tę chwilę. I choć wiem, że stać mnie było w Budapeszcie na dużo więcej, to cieszę się bardzo, że brązowy medal zawisł mi na szyi. Dziękuję całemu zespołowi za piękne emocje, które dostarczyli oraz gratuluję dziewczynom z kadry występu - dodaje.

31-letnia Krawczyk miała wielkie szanse na finał, jednak w boju półfinałowym, prowadząc 3:1, nadziała się na kontrę i w efekcie przegrała przez położenie na łopatki z reprezentantką Szwecji, Emmą Jonną Denise Malmgren. W ubiegłym roku chełmianka pokonała tę samą zawodniczką podczas światowego czempionatu w Oslo, gdzie sięgnęła po brąz.

Wcześniej w ćwierćfinale, Krawczyk pewnie wypunktowała z kolei Węgierkę Mercedesz Denes (10:0), co zapewniło jej awans do półfinału.

Szanse na brązowy medal miała jeszcze koleżanka klubowa Krawczyk - Anhelina Łysak. Zawodniczka Cementu-Gryfa, rywalizująca w wadze do 57 kg, uległa jednak dość niespodziewanie na punkty w decydującej potyczce reprezentantce Niemiec Sandrze Paruszewski (2:4).

Z kolei w pojedynku ćwierćfinałowym Anhelina przegrała przez położenie na łopatki z mistrzynią świata i Europy U-23, reprezentantką Ukrainy Aliną Hrushyną- Akobiją. Rywalce udał się więc rewanż za porażkę odniesioną podczas ubiegłorocznego czempionatu.

Łysak została sklasyfikowana ostatecznie na piątej pozycji i nie udało jej się powtórzyć sukcesu z ubiegłorocznego czempionatu Starego Kontynentu w Warszawie, podczas którego wywalczyła tytuł wicemistrzyni Europy seniorek.