Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera: Dzisiaj pierwsza mapa. Rok 1474

Małgorzata Szlachetka
Granice utworzonego w 1474 roku województwa lubelskiego (granice i obszar, miejscowości oraz miasta posiadające prawa miejskie w XIII, XIV i XV wieku)
Granice utworzonego w 1474 roku województwa lubelskiego (granice i obszar, miejscowości oraz miasta posiadające prawa miejskie w XIII, XIV i XV wieku) KL
Dzięki naszej nowej kolekcji poznasz historię woj. lubelskiego. Zachęcamy do zebrania całego zestawu. Obejmuje on dziesięć map. Będę one dołączane do papierowego wydania Kuriera Lubelskiego. Pierwszą znajdziecie w piątkowym wydaniu naszej gazety.

Jak przez wieki zmieniała się Lubelszczyzna? Będzie to można prześledzić dzięki naszej kolekcji dziesięciu map. Do piątkowego wydania dołączyliśmy mapę "Granice utworzonego w 1474 roku województwa lubelskiego (granice i obszar, miejscowości oraz miasta posiadające prawa miejskie w XIII, XIV i XV wieku)". Kolejne znajdą Państwo w wydaniach wtorkowych, środowych i czwartkowych. Kolekcja kończy się 2 grudnia.

- Wszystkie mapy są przy-gotowane współcześnie, ale na bazie historycznych materiałów. Na przykład, na podział administracyjny z 1975 roku została nałożona lokalizacja zakładów strajkujących w czasie Lubelskiego Lipca oraz miejsca internowania opozycjonistów w stanie wojennym - wyjaśniał na łamach Kuriera dr Marek Gędek, autor kolekcji.
Nowe województwo lubelskie zostało wyodrębnione z województwa sandomierskiego. Zdecydował się na to król Kazimierz Jagiellończyk.

Dla ziemi lubelskiej z pewnością była to istotna decyzja, podnosząca jej znaczenie. Lublin stał się stolicą nowego województwa. Nie bez znaczenia były w tym przypadku nadawane miastu przez kolejnych królów przywileje dotyczące handlu.

"Znaczenie ziemi lubelskiej wyraźnie wzrosło w monarchii jagiellońskiej, gdy znalazła się w centrum obszarów polsko-litewskich, a przez jej terytorium przechodził szlak łączący Kraków i Wilno. Szybki rozwój tego regionu był zauważony już przez współczesnych. Świadek tych wydarzeń, kronikarz Jan Długosz, pisał, że utworzenie województwa lubelskiego stało się »z przyczyny wzrostu i znacznego powiększenia się tej prowincji«" - czytamy na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Lublinie.

Nie możemy zapominać, że Lublin swój złoty wiek przeżywał właśnie za Jagiellonów. Symbolem tego są ufundowane przez Władysława Jagiełłę freski w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Pierwszym wojewodą lubelskim został Dobiesław Kmita z Wiśnicza. Wojewodowie w czasie pospolitego ruszenia stawali na czele szlachty ze swojej ziemi. Poza tym pełnili godność senatora.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski