18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lubelszczyzna w malarstwie": Kazimierz spod ręki Wojciecha Gersona

Jacek Sadowski
Ruiny zamku w Kazimierzu, obraz Wojciecha Gersona
Ruiny zamku w Kazimierzu, obraz Wojciecha Gersona Muzeum lubelskie w Lublinie
Malowniczy widok na ruiny zamku z połowy XIX w. odstrony Góry Trzech Krzyży utrwalił jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego akademizmu i realizmu Wojciech Gerson (1831-1901).

Artysta, malarz, etnograf, pedagog, teoretyk i krytyk sztuki zalicza się do ścisłej czołówki polskiego malarstwa XIX wieku. Studiował na Oddziale Architektury warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a później malarstwo pod kierunkiem wybitnych pedagogów - Jana Feliksa Piwarskiego, Chrystiana Breslauera i Marcina Zaleskiego. Doskonalił warsztat artystyczny w Paryżu i Petersburgu. Współzałożyciel warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Pozostawił po sobie wiele rozpraw naukowych i tekstów publicystycznych z zakresu teorii i historii sztuki. Nauczał prywatnie w warszawskiej pracowni, kładąc duży nacisk na studium z natury i na warsztat rysunkowy. Jego uczniami byli Franciszek Kostrzewski czy Józef Szerementowski (ich prace publikowaliśmy wcześniej). Był twórcą wszechstronnym, swobodnie poruszał się w różnych technikach jak: malarstwo freskowe, olejne i akwarelowe, rysunek i litografia. Pozostawił po sobie setki prac o różnorodnej tematyce.

Na akwareli widzimy wzgórze zamkowe i ruiny XIV-wiecznego zamku wraz z pobliskim gontowym dachem plebanii. Sam zamek pochodzi z połowy XIV wieku, zbudowany dzięki staraniom króla Kazimierza Wielkiego. Ponad zamkiem wznosi się XIII-wieczna baszta obronna. Całość, po kolejnych wojnach i pożarach, jako własność kolejnych rodów, była wielokrotnie przebudowywana. Ostatnim, który próbował rekonstrukcji był król August II Sas, jednak plan nie został zrealizowany.

Od początku XVIII wieku opuszczony obiekt popadał wruinę. Ostatecznego zniszczenia dokonali Austriacy wysadzając w 1806 roku resztki zachowanych murów. Od tamtej pory pozostałości po budowli stały się obiektem zainteresowania malarzy i turystów. Na obrazie wujęciu Gersona ruiny są przedstawione z dużą dbałością o zachowanie szczegółów, w ciepłych pastelowych barwach i w otoczeniu bujnej zieleni.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski