Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Oblicza Lublina": Aleje Racławickie - wizytówka miasta

Jacek Sadowski
Lata 50. ubiegłego wieku. Widok na siedzibę KW PZPR
Lata 50. ubiegłego wieku. Widok na siedzibę KW PZPR Andrzej Brandl/Muzeum Lubelskie
Al. Racławickie to dawny szlak komunikacyjny w kierunku Warszawy będący naturalnym przedłużeniem Krakowskiego Przedmieścia, a obecnie stanowiący najbardziej reprezentacyjną ulicę Lublina.

Jej początki sięgają XVI wieku, kiedy wraz ze zmianą układu urbanistycznego środek ciężkości życia społeczno-gospodarczego przesuwał się z obecnej ulicy Narutowicza w stronę przedmieść Krakowskiego i Wieniawy.

Do końca XVIII wieku ulica była dalszym przedmieściem Lublina, położonym za rogatkami, czyli ostatnią linią fortyfikacyjną przebiegającą wzdłuż obecnej ul. Lipowej do ul. Czechowskiej. Od początku XIX wieku droga staje się główną osią komunikacyjną w kierunku zachodnim, co powoduje dynamiczny rozwój przyległych do niej terenów. W 1837 roku Feliks Bieczyński zakłada Ogród Saski. Na dawnych terenach poklasztornych wojska austriackie, a potem rosyjskie rozbudowują koszary.

Pod koniec XIX wieku po-wstają wille oficerów i bogatych mieszczan. W latach 20. swoje siedziby mają tu KUL, Dom Żołnierza, Szpital Wojskowy, powstaje wieża ciśnień. W latach 30. ulica zostaje gruntownie przebudowana, poszerzona i utwardzona, zyskując reprezentacyjny charakter.

Po wojnie powstają osiedla mieszkaniowe, szkoły oraz siedziba KW PZPR (obecnie Uniwersytet Medyczny). Aleje wciąż się zmieniają. Wyrosły nowe biurowce, trwa budowa Centrum Spotkań Kultur, planowany jest gruntowny remont nawierzchni i zmiany w organizacji ruchu.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski