Komisarz Robert Opas: Trzeba codziennie mówić o tym, że mamy ogromny problem, bo po naszych drogach jeżdżą nietrzeźwi kierowcy

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Komendant Robert Opas: Trzeba codziennie mówić o tym, że mamy ogromny problem, bo po naszych drogach jeżdżą nietrzeźwi kierowcy
Komendant Robert Opas: Trzeba codziennie mówić o tym, że mamy ogromny problem, bo po naszych drogach jeżdżą nietrzeźwi kierowcy fot. marcin radzimowski / polska press
- Codziennie ktoś nie wrócił do domu– tata, mama, dzieci. Tylko, że o tym nie mówimy. Tragedia ze Stalowej Woli, z Podkarpacia, zwróciła po raz kolejny uwagę na ten problem. A trzeba codziennie mówić o tym, że mamy ogromny problem, bo po naszych drogach jeżdżą nietrzeźwi kierowcy - mówił w rozmowie z AIP komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Znowu pijany kierowca spowodował wypadek, w którym zginęli ludzie w Stalowej Woli. Co robi policja, żeby walczyć z plagą kierowców-przestępców?
Policja robi wiele - przede wszystkim od tych czynności, które zmierzają do wyeliminowania z ruchu takich kierujących. Zacząłbym jednak od edukacji. Policjanci, szczególnie z sekcji profilaktyki społecznej, sekcji, które są w każdej komendzie wojewódzkiej i stołecznej policji, rozmawiają w różnych środowiskach z naszymi „klientami”, bo tak można powiedzieć o kierowcach i przyszłych kierowcach, na temat zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niestety, jak widać nie do końca przynosi to efekty. Największe znaczenie ma więc rola egzekucyjna, czyli praca na polskich drogach, prowadzenia badań kierowców podczas zdarzeń i profilaktycznych. To ogrom pracy i mogę to zobrazować przytaczając głównie dane z 2019 roku.

Dlaczego z 2019 roku, a nie z ubiegłego?
W 2020 roku przeprowadzono troszkę mniej badań u kierowców na obecność alkoholu we krwi ze względu na sytuację epidemiologiczną więc chciałbym bardziej zobrazować skalę problemu. Takich badań rocznie robimy mniej więcej około 16 milionów. Ponad 16 milionów - to badania kierowców w 2019 roku, w ich wyniku ujawniono ponad 110 tysięcy nietrzeźwych kierujących. W 2020 roku, mimo mniejszej ilości badań, liczba ta była niestety tylko nieco mniejsza, bo ponad 98 tysięcy. A ten rok, na dzień dzisiejszy, to już ponad 49 tysięcy nietrzeźwych za kierownicą. Kiedy zajrzymy na naszą stronę policja.pl, gdzie prowadzimy statystyki dzienne, to zobaczymy, że w tym miesiącu najmniejsza liczba ujawnionych nietrzeźwych kierujących była w dniu 2 lipca - 284 przypadki. Następny dzień to już 428 przypadków, kolejny - 467. Więc, tak jak już powiedziałem, główny obszar działań policji, to edukacja i rola, której kierowcy nie lubią, ale która bardzo potrzebna, czyli eliminacji z ruchu drogowego osób, które mimo apeli, mimo naszych działań profilaktycznych, decydują się wsiąść za kierownicę po użyciu alkoholu.

No właśnie, jak pan myśli, dlaczego cały czas osoby decydują się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu?
To pytanie bardziej do fachowców zajmujących się problematyką uzależnień. Faktem jest, że alkohol jest obecny w kulturze i jest to związane z historią naszego kraju. Dostępność alkoholu, cena, przyzwolenie społeczne, to na pewno czynniki, które mają wpływ na to, że wielu kierowców siada za kierownicę po spożyciu alkoholu. Ale dla mnie jako policjanta, szczególnie jako policjanta, który pracował przy obsłudze najpoważniejszych wypadków, odpowiedź na to pytanie jest trudna. Mimo dużego zagrożenia karą, mimo konsekwencji, jakie grożą za jazdę po pijanemu, ludzie się na to decydują. Dlaczego? Nie wiem. Może bardziej fachowo na to pytanie odpowiedzą wcześniej wymienieni fachowcy, bądź socjologowie czy psychologowie transportu.

Tragiczny wypadek w Jamnicy. Po zderzeniu dwóch audi zginęło...

A jak to jest z prawem? Czy ono nie jest zbyt łagodne dla osób kierujący po spożyciu alkoholu?
Kierowanie w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności, to może się wydawać faktycznie karą niezbyt wysoką. Ale ona dotyczy tak zwanego bezskutkowego kierowania, czyli sytuacji, gdy zatrzymujemy nietrzeźwego kierowcę, ale nic innego poważniejszego się nie wydarzyło. Kierowca traci wtedy także uprawnienia do kierowania pojazdem. Kiedy jednak coś się stanie: dojdzie do kolizji, wypadku, katastrofy, a tym bardziej kiedy zginą jakieś osoby, zagrożenie karą jest już bardzo wysokie. Więc kary wydają się adekwatne do zagrożenia, jakie powodują te osoby. Są też kary finansowe. Część osób być może żyje w nieświadomości, nie wie, że te kary są tak wysokie, bo kilkanaście lat temu były troszeczkę inne. Wydaję mi się, że te kary są, dla większości obywateli znaczące. Wykluczenie z życia społecznego, wysoka kara finansowa i zagrożenia więzieniem jest karą wysoką. Oczywiście każdy odpowie inaczej na to pytanie, ale uważam, że system kar jest u nas dość dobrze dopracowany. Podobnie, jeżeli chodzi o mandaty. Jeżeli mówimy o wykroczeniach, czyli chociażby o sytuacji, kiedy poruszamy się na rowerze w stanie nietrzeźwości, to wtedy w większości sytuacji grozi mandat. Chyba, że dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tej sytuacji karę określi sąd. Jeśli ktoś jest majętny to 500 złotych jest dla niego mniej istotne. Podobnie z karą grzywny 5000 złotych. Natomiast dodatkowo funkcjonuje w Polsce system punktów karnych. Już bez względu na zarobki po przekroczeniu dwudziestu czterech punktów karnych tracimy prawo jazdy. Więc myślę, że, co do wysokości kar, co oczywiście też jest dyskusyjne i każdy odpowie inaczej zależnie od wyznawanych poglądów, ale uważam, że zagrożenie karą dla osób kierujących po wpływem alkoholu, jest wysokie. Kary dla pijanych kierujących powinny być wysokie i nieuchronne.

Wydaje mi się że w ciągu ostatnich lat zdecydowanie spadło przyzwolenie społeczne dla takich zachowań i ludzie coraz częściej reagują widząc pijanego kierowcę. Co taka osoba, którą zauważy pijanego kierowcę lub będzie podejrzewała, że ktoś może być pod wpływem alkoholu i prowadzić samochód, co może zrobić?
Owszem, spadło przyzwolenie społeczne dla jazdy po pijanemu, ale nie spadło do takiego stopnia, jakiego, osobiście, bym sobie życzył. Natomiast faktycznie ludzie coraz częściej reagują na nietrzeźwych kierowców. Są dwie metody takiej reakcji. Tą najlepszą jest poinformowanie jak najszybciej służb o takim przypadku – trzeba zadzwonić pod numer 112. Odbieramy dużo takich zgłoszeń. Należy podać informacje, gdzie taki pijany kierowca się znajduje, którędy jedzie. Bardzo często osoby widząc, że ktoś spożywa alkohol za kierownicą, bądź wiedzą, że właśnie po suto zakrapianej imprezie ktoś wsiada za kierownicę, jadą za tym kierowcą i podają nam pozycję, gdzie ten się kieruje. Bardzo często takie pijane osoby zatrzymujemy. Funkcjonuje także w systemie prawnym instytucja tak zwanego zatrzymania obywatelskiego. Czasem ludzie faktycznie fizycznie zabierają kluczyki takiej osobie, czy też w różny sposób próbują ją zatrzymać. Do tego drugiego sposobu, o tyle bym nie zachęcał, bo można się przeliczyć. Trzeba mierzyć siły na zamiary i pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych. Fakt, że ktoś jest niższy, mniejszy, nie znaczy, że damy radę taką osobę obezwładnić. Oczywiście, jeżeli już do takiej sytuacji dojdzie, pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, jest również telefon do służb. My taką interwencję przejmiemy. Najlepszym sposobem jest jednak jak najszybsze poinformowanie służb o takiej sytuacji. Trzeba rozmawiać spokojnie, bo tymi nietrzeźwymi są często nasi bliscy, znajomi, bądź też osoby z rodziny. Pamiętajmy też o tym, że alkoholizm jest chorobą. I z takim człowiekiem bardzo ciężko rozmawiać.

Jak pan myśli, co można zrobić oprócz tych działań, które cały czas są podejmowane, aby spadła liczba osób które decydują się prowadzić samochód pod wpływem alkoholu? Czy w ogóle coś da się jeszcze zrobić?
Myślę, że da się zrobić. Tylko muszą być to działania wszystkich zainteresowanych poprawą tego stanu, całego społeczeństwa – gdyż wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Jako policja robimy dużo, nasze codzienne działania przynoszą efekty. Mogę pochwalić policjantów, bo faktycznie widać ich pracę. Wolałbym jednak powiedzieć, że nie pracują zbyt wiele, bo liczba nietrzeźwych kierowców jest bardzo mała, albo w ogóle ich nie ma. Ta liczba faktycznie przez ostatnie kilkanaście lat znacznie się zmniejsza, natomiast ostatnie dwa, trzy lata, to powolny spadek. Myślę, że przede wszystkim trzeba wykorzystywać media do tego, żeby mówić o tym problemie cały czas, a nie tylko przy okazji jakiejś tragedii, bo wtedy wszyscy zaczynamy dyskutować na ten temat. Dla nas każdy punkt na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym, to podobna tragedia, jak ta ze Stalowej Woli - wczoraj i przedwczoraj mówiła o nim cała Polska. W tej chwili tych punktów na mapie jest 68, czyli od początku wakacji mamy 68 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. 80 procent tych punktów, to punkty, w których można napisać podobną historię. Codziennie ktoś nie wrócił do domu– tata, mama, dzieci. Tylko, że o tym nie mówimy. Tragedia ze Stalowej Woli, z Podkarpacia, zwróciła po raz kolejny uwagę na ten problem. A trzeba codziennie mówić o tym, że mamy ogromny problem, bo po naszych drogach jeżdżą nietrzeźwi kierowcy. Kolejna sprawa, to przekraczanie prędkości. Jeżeli wyeliminujemy te dwa, trzy największe błędy kierujących, to myślę, że znajdziemy się przynajmniej w połowie stawki, jeżeli chodzi o skalę wypadków i wskaźniki zabitych na 100 wypadków w krajach Unii Europejskiej.

Dzisiaj nie wypadamy w Unii Europejskiej najlepiej, jeśli chodzi o te wskaźniki?
Dzisiaj mamy ten wskaźnik jest najwyższy w Europie.

Stop pijanym kierowcom
Trwa głosowanie...

Czy pijani kierowcy powinni mieć zabierane dożywotnio prawo jazdy?

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisarz Robert Opas: Trzeba codziennie mówić o tym, że mamy ogromny problem, bo po naszych drogach jeżdżą nietrzeźwi kierowcy - Portal i.pl

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kierowcy rzadko piją sami ci którzy są świadkami jak pijany wsiada do samochodu są współwinnymi, czy ktoś ich przesłu[wulgaryzm]e, czy chociaż informuje że za składanie fałszywych zeznań grozi im odsiadka ?
Q
Qu
od wczoraj jezdza czy pan nieswiadomy od wczoraj na ziemii?? ;]
G
Gość
Pan komisarz, przy całym szacunku dla jego osoby, ma poważny problem. Przecież to on i inne osoby podjęły służbę w policji i to do ich obowiązków należy niedopuszczenie aby ktokolwiek łamał przepisy prawa. A skoro twierdzi, że jak pili tak piją, jak jeździli po pijanemu tak jeżdżą, to może czas zmienić zawód. A może po prostu zamiast wypłakiwać się jacy to kierowcy źli, zablokować od czasu do czasu jakąś drogę i sprawdzić wszystkich, a tych którzy wypili wywieźć na izbę. Czyli po prostu, zostawić suszarki a wziąć za robotę.
w
wlazł
za zabicie na drodze po pijaku bezwzględne dożywocie i konfiskata mienia, za wykrycie pijanego za kierownicą bez ofiar min 2 lata więzienia i 20-60 tysięcy złotych na fundusz ofiar wypadków. Dotychczasowi recydywiści bezwzględne dożywocie i konfiskata mienia.
E
Edyta
Nie tylko zabierane dożywotnio prawo jazdy, ale też samochód dożywotnia opaska monitorująca poziom alkoholu prędkość poruszania (tak jak mierzy np. tętno) której nie da się ściągnąć bez uszkadzania (w razie uszkodzenia automatycznie jest wzywana policja). W razie wykrycia alkoholu i poruszania się szybciej od tempa szybkiego marszu, od razu będzie wysłana PILNA!!! wiadomość do najbliższego patrolu policji z podawaną w trybie ciągłym lokalizacją.
G
Gość
"Jak (prawie) bezkarnie zabijać w Polsce?

37-letni kierowca audi S7 – mieszkaniec gminy Grębów, który według policji spowodował tragiczny wypadek pod Stalową Wolą, po spożyciu alkoholu wsiadł za kierownicę, znacznie przekroczył prędkość i doprowadził do czołowego zderzenia, pozbawiając życia rodziców trójki dzieci – przeżył, nie przyznaje się do winy i odmawia składania wyjaśnień.

Teoretycznie grozi mu 12 lat więzienia. Sprawcy takich tragedii za pomocą sprawnych adwokatów często unikają jednak surowej kary. Polskie sądy nie przykładają bowiem niestety zbyt dużej wagi do właściwego karania drogowych bandytów..."

https://dorzeczy.pl/opinie/190574/jak-prawie-bezkarnie-zabijac-w-polsce.html

Skomentuj
G
Gość
7 lipca, 12:47, Zbigniew Rusek:

Po pierwsze, alkohol jest zdecydowanie zbyt łatwo dostępnym towarem a najgorsze jest to, że sprzedawany jest on na stacjach benzynowych oraz w nocnych sklepach. Policja mogłaby rzadziej kontrolować szybkość (zwłaszcza na KONTROWERSYJNYCH obszarach "zabudowanych") i zamienić radary na ALKOMATY. Jadąc powoli się TRUJE powietrze. Tak samo, niższy mandat powinien być za przekroczenie szybkości na obszarze zabudowanym gdyż te limity są bardzo restrykcyjne i tak powolna jazda to duże zużycie paliwa i wysoka emisja spalin. Do powolnej jazdy stworzony jest TRAMWAJ. Radary zamienić na alkomaty i zlikwidować handel alkoholem na stacjach benzynowych oraz w nocy.

7 lipca, 22:20, Gość:

z alkoholem to prawda jest zbyt dostepny , jest w zasadzie wszedzie , jest reklamowany , oraz propagowany zwlaszcza wsrod mlodszych ludzi , doprowadzono do rozpijania i beztroskiego podejscia do jazdy , jest przyzwolenie spoleczne dla pijanstwa, brawura i brak szacunku miedzyludzmi, brakuje empatii , odpowiedzialnosci , panoszy sie chamstwo i egoizm , to wszystko powoduje znieczulice i zobojetnienie,, efekty jak widac , wielkie tragedie i bol, czas na zmiane na edukacje , na uczenie ludzi szacunku do drugiego , na pokazywanie ludziom ze kazdy ma rodzine ze kazdy chce by jego bliscy byli bezpieczni i zdrowi, tego po prostu brakuje i to bardzo w Polsce, po prostu zwyklej ludzkiej odpowiedzialnosci i szacunku !

I jak to pogodzić z najbardziej katolickim społeczeństwem w Europie? Nie porównujmy się z innymi krajami, bo tam ludzie są inni pod każdym względem !

G
Gość
chcialoby sie powioedziec slowami Kazika , coscie urwysyny zrobili z tej krainy ?? kwintesensja tej pseudo wolnosci z ktorej najbardziej skorzystali patole , zlodzieje i mendy
G
Gość
ze zwyklego ludzkiego punktu widzenia , sprawca tego dramatu dla wielu osob powinien zaplacic wysokie odszkodowanie oraz nawet miec zlicytowany dom nie mowiac juz o samochodzie na poczet tych biednych dzieci , wielka tragedia ,nie jest latwo wyobrazic sobie ich traume ktore beda nosic cale zycie przez beztroski wyczyn jakiegos menela drogowego , ktory nawet nie umie zachowac twarzy wobec swojego wyczynu ,to wlasnie przeraza ze , takim menelom sie wydaje ze nic sie nie stalo , ze to nie oni !
G
Gość
7 lipca, 12:47, Zbigniew Rusek:

Po pierwsze, alkohol jest zdecydowanie zbyt łatwo dostępnym towarem a najgorsze jest to, że sprzedawany jest on na stacjach benzynowych oraz w nocnych sklepach. Policja mogłaby rzadziej kontrolować szybkość (zwłaszcza na KONTROWERSYJNYCH obszarach "zabudowanych") i zamienić radary na ALKOMATY. Jadąc powoli się TRUJE powietrze. Tak samo, niższy mandat powinien być za przekroczenie szybkości na obszarze zabudowanym gdyż te limity są bardzo restrykcyjne i tak powolna jazda to duże zużycie paliwa i wysoka emisja spalin. Do powolnej jazdy stworzony jest TRAMWAJ. Radary zamienić na alkomaty i zlikwidować handel alkoholem na stacjach benzynowych oraz w nocy.

z alkoholem to prawda jest zbyt dostepny , jest w zasadzie wszedzie , jest reklamowany , oraz propagowany zwlaszcza wsrod mlodszych ludzi , doprowadzono do rozpijania i beztroskiego podejscia do jazdy , jest przyzwolenie spoleczne dla pijanstwa, brawura i brak szacunku miedzyludzmi, brakuje empatii , odpowiedzialnosci , panoszy sie chamstwo i egoizm , to wszystko powoduje znieczulice i zobojetnienie,, efekty jak widac , wielkie tragedie i bol, czas na zmiane na edukacje , na uczenie ludzi szacunku do drugiego , na pokazywanie ludziom ze kazdy ma rodzine ze kazdy chce by jego bliscy byli bezpieczni i zdrowi, tego po prostu brakuje i to bardzo w Polsce, po prostu zwyklej ludzkiej odpowiedzialnosci i szacunku !

G
Gość
Norwegowie pojmują bowiem jazdę po alkoholu jako działanie, które zmierza do pozbawienia kogoś życia. Kara za jazdę po pijanemu jest zazwyczaj trzyskładnikowa i złożona jest z kary pozbawienia wolności, kary grzywny oraz odebrania prawa jazdy. Kary są wymierzane przez sąd w zależności od okoliczności pochwycenia sprawcy – jaką zawartość alkoholu miał we krwi, czy spowodował wypadek i czy z jego powodu ktoś ucierpiał i w jakim stopniu. Dla sądu nie ma jednak znaczenia, czy przejechaliśmy daleką drogę, czy wyskoczyliśmy tylko do sklepu – jazda po pijanemu zawsze jest równie niebezpieczna i nietolerowana. W trakcie procesu wyrok zależy także od naszej postawy – czy przyznajemy się do winy, poczuwamy do wyrządzonych szkód.

Bezpośrednio po zatrzymaniu kierowcy pod wpływem alkoholu, jego samochód i prawo jazdy są rekwirowane, a on sam trafia najczęściej do aresztu. Jeżeli spowodował wypadek, w którym ktoś ucierpiał, to nawet gdy się go nie zatrzymuje, musi pozostać do dyspozycji policji przez minimum 6 godzin, w trakcie których nie wolno spożywać alkoholu, gdyż mogą być powtórzone badania krwi.

Wysokość kary za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, jeżeli nikt nie został poszkodowany, ani nie doszło do wypadku, zależą w dużej mierze od zawartości alkoholu we krwi w momencie zatrzymania. Jeżeli kierowca miał do 0,5 promila, najczęściej zostaje ukarany grzywną. W przedziale 0,5-1 promila karą jest grzywna pieniężna, odebranie prawa jazdy oraz kara pozbawienia wolności w zawieszeniu. 1-1,5 promila skutkować może karą pozbawienia wolności, ale bez zawieszenia. Jazda przy zawartości alkoholu ponad 1,5 promila niemal na pewno skończy się sumą tych wszystkich kar, a pozbawienie wolności nie zostanie warunkowo zawieszone.

Kara grzywny za prowadzenie po pijanemu może być nałożona w różnej wysokości. Wylicza się ją zwyczajowo na podstawie miesięcznych zarobków sprawcy. Im wyższe zarobki, tym wyższa kara. Maksymalnie może ona wynieść do 1,5-krotności miesięcznego dochodu. Taki system jest przyjęty, aby ograniczyć recydywę wśród osób zamożnych, które ukarane niewielką grzywną mogłyby nie odczuć jej resocjalizującego działania. Osoby unikające spłacania grzywny mogą zostać osadzone w więzieniu.

Kara pozbawienia wolności obejmuje około 21-150 dni w więzieniu.

https://pol-nor.com/jazda-pod-wplywem-alkoholu/
G
Gość
Pijani kierowcy zapłacą alimenty rodzinom ofiar. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada zmiany w prawie

https://nto.pl/pijani-kierowcy-zaplaca-alimenty-rodzinom-ofiar-premier-mateusz-morawiecki-zapowiada-zmiany-w-prawie/ar/c4-15699022
G
Gość
Stalowa Wola. Sprawca śmiertelnego wypadku usłyszał zarzuty. Nie przyznaje się do winy

https://nto.pl/stalowa-wola-sprawca-smiertelnego-wypadku-uslyszal-zarzuty-nie-przyznaje-sie-do-winy/ar/c1-15696446
G
Gość
Zamiast pałować ludzi to może byście łapali piratów drogowych, łajzy.
G
Gość
Tylko kara dożywotniego więzienia dla drogowego pijaka-zabójcy. Nic innego nie powstrzyma tego zapitego narodu. Ile już było nagłośnionych tragedii? I co? i nic !!!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie