MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komu podarować pieniądze, żeby zapłacić niższy podatek

Redakcja
Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn muszą załączyć do zeznania PIT/O i złożyć go wraz z zeznaniem PIT-36 lub PIT 37)
Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn muszą załączyć do zeznania PIT/O i złożyć go wraz z zeznaniem PIT-36 lub PIT 37)
Nasz podatek za miniony rok możemy pomniejszyć o darowizny przekazane na szczytne cele. Znajduje się wśród nich charytatywna działalność kościoła oraz cele kultu religijnego. Od podatku możemy też odpisać wpłaty na to wszystko, co przynosi pożytek publiczny.

Pierwsza grupa darowizn obejmuje wydatki na cele i zadania sfery publicznej określone w art. 4. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wymieniono tam 24 cele pożytku publicznego, są to m.in. pomoc społeczna, pomoc osobom niepełnosprawnym, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, nauka, oświata, kultura, sport. Beneficjenci tego typu darowizn to:

 • organizacje pozarządowe, tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, nienależące do sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku,

• stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,

• kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne.

Podatnik w zeznaniu rocznym nie może odliczyć z powyższych tytułów więcej niż 6 proc. dochodu.

Na rachunek bankowy

Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny pieniężnej jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Gdy przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.

Kiedy nie odliczymy

Prawo do odliczenia darowizn nie przysługuje w przypadku, gdy podmiotami obdarowanymi są:

• osoby fizyczne lub osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, prowadzące działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów: przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Dla kościoła i na cele kultu religijnego

Podatnik może również odliczyć darowizny dokonane na cele kultu religijnego. Nie ma znaczenia, czy darowizna została dokonana na rzecz Kościoła, czy organizacji religijnej. Ważne jest, by przekazana została na cele kultu religijnego. Dlatego na przelewie lub umowie darowizny należy dopisać: „darowizna na cele kultu religijnego”.

Łączna kwota odliczeń z tego tytułu nie może przekroczyć w roku podatkowym 6 proc. dochodu, tzn. darowizna dokonana w kwocie wyższej nie będzie mogła zostać odliczona.

Na działalność charytatywno-opiekuńczą

Oddzielną kategorią darowizn stanowią darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Beneficjentami przekazywanych darowizn są w tym przypadku kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne, prowadzące działalność charytatywną i charytatywno-opiekuńczą.

Warunkiem dokonania odliczenia jest posiadanie przez darczyńcę pokwitowania odbioru darowizny przez obdarowanego oraz sprawozdania kościelnej osoby prawnej o przeznaczeniu jej na działalność charytatywną, które powinno być sporządzone w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny. Wydatki na te cele nie podlegają limitowi kwotowemu i mogą być odliczane do wysokości osiągniętego dochodu.

Odliczenia od dochodu - limity:

Darowizny na cele pożytku publicznego – limit 6 proc. dochodu.

Darowizny na cele kultu religijnego – limit 6 proc. dochodu.

Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą dla kościelnych osób prawnych – bez limitu.

Alina Bednarska

Izba Skarbowa w Lublinie Dołącz do zeznania PIT/O

Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn muszą załączyć do zeznania PIT/O i złożyć go wraz z zeznaniem PIT-36 lub PIT 37). Wykazują w nim, poza kwotą przekazanej darowizny, dane pozwalające na identyfikację każdego z obdarowanych, tj. nazwę organizacji i adres. W przypadku gdy część D załącznika PIT/O jest niewystarczająca do podania informacji o wszystkich przekazanych darowiznach i o obdarowanych podmiotach należy wypełnić kolejne załączniki PIT/O i podać ich ilość w zeznaniu podatkowym.

Małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, na wniosek wyrażony w zeznaniu rocznym oraz po spełnieniu warunków określonych przepisem art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą złożyć wspólne zeznanie określając łączne zobowiązanie podatkowe, przy czym odliczenia z tytułu darowizny przysługuje odrębnie dla każdego z nich.

Aby skorzystać z odliczenia każdy z małżonków musi posiadać dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. Istnienie ustawowej wspólnoty majątkowej nie stanowi podstawy do odliczenia przez jednego małżonka darowizny potwierdzonej dokumentem wystawionym wyłącznie na imię i nazwisko drugiego.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski