Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konfrontacje Teatralne. Najstarszy lubelski festiwal teatralny świętuje 20-lecie

Andrzej Z. Kowalczyk
Konfrontacje Teatralne 2015 odbędą się jak zwykle w październiku.
Konfrontacje Teatralne 2015 odbędą się jak zwykle w październiku. materiały prasowe
Tegoroczne Konfrontacje Teatralne odbędą się jak zwykle w październiku - w dniach 9-18 - ale organizatorzy już teraz poinformowali o ich programie.

W tym roku będzie to jubileuszowa, dwudziesta edycja tego najstarszego lubelskiego festiwalu teatralnego. Jednak - jak podkreślił Janusz Opryński, dyrektor artystyczny - odbędzie się ona bez typowego jubileuszowego zadęcia. "Okrągła" rocznica ma być raczej okazją do refleksji nad historią festiwalu, miejscem, w jakim się znajduje po owych dwóch dekadach i szerzej - nad kondycją współczesnych sztuk performatywnych.

Konfrontacje wyrastają z bogatej tradycji teatru niezależnego, alternatywnego, politycznego i takiego poszukują do dziś. Czego potwierdzeniem jest tegoroczny program festiwalu, proponowany przez kuratorów: Martę Keil i Grzegorza Reske. Będzie się on koncentrować wokół trzech nurtów tematycznych poświęconych: polityczności sztuki, sztukom performatywnym oraz niezależności. W ramach nurtu dotyczącego polityczności sztuki zobaczymy blok tematyczny "Klauzula przyzwoitości". Nazwa owa nawiązuje do słynnej sprawy "Czwórki NEA", czyli artystów, którym amerykańska agencja rządowa w 1991 roku odmówiła wypłacenia przyznanych wcześniej grantów pod pretekstem propagowania "nieprzyzwoitych" treści.

Jedną z bohaterek tej sprawy była Holly Hughes, która pokaże w Lublinie performance "Clit Notes" zrealizowany w odpowiedzi na wydarzenia w NEA. W tym bloku zobaczymy także inne ikony ruchu queer: Lois Weaver, Peggy Shaw, Penny Arcade oraz Citizen Reno. Można się spodziewać, że za ich sprawą październik niezależnie od pogody będzie u nas miesiącem gorącym… Spośród innych propozycji programowych na pewno warta szczególnego polecenia jest premiera spektaklu "Blind Poet" kierowanej przez Jana Lauwersa Needcompany, jednej z najważniejszych grup teatralnych na świecie. A tych widzów, którzy przed dwoma laty mieli okazję zobaczyć spektakl "Low Pieces" Xaviera Le Roya, z pewnością nie trzeba namawiać do wybrania się na "Untitled", kolejną, tym razem solową, realizację tego wybitnego choreografa. Oczywiście nie zabraknie także twórców polskich.

Teatr Ósmego Dnia w scenicznym dokumencie "Dwie niepodobne historie" opowie o nieoczywistych drogach naszej społecznej tożsamości, zaś Wojtek Blecharz, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, zaprezentuje swoją antyoperę "Transcryptum".

Konfrontacje Teatralne to jednak nie tylko prezentacje zaproszonych spektakli, lecz także realizacja własnych. W tym roku zobaczymy prapremierę podejmującej temat Shoah sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Burmistrz" w reżyserii Marii Kwiecień. Odbędzie się także czytana próba najnowszej realizacji Teatru Provisorium "Punkt zero" w reżyserii Janusza Opryńskiego.

To oczywiście tylko niektóre, wybrane spektakle z programu festiwalu. Ale do Konfrontacji będziemy powracać w kolejnych publikacjach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski