Solidarność nie chce, by śladem obchodzącej zakaz handlu w niedziele sieci Żabka poszły kolejne placówki handlowe. W tym celu związkowcy wysłali pismo do Głównego Inspektoratu Pracy z wnioskiem o zwiększenie działań kontrolnych.

- Handlowa Solidarność zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka o zintensyfikowanie kontroli w sklepach, które obchodzą zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Chodzi przede wszystkim o placówki, które zmieniają rodzaj przeważającej działalności w rejestrze PKD, aby skorzystać z wpisanych do ustawy wyłączeń od ograniczeń w handlu – czytamy w komunikacie, który pojawiły się na stronie NSZZ Solidarność. Związkowcy przekonują, że wprowadzone w marcu zmiany dotyczące handlu mają pozytywne skutki.


–Przede wszystkim należy podkreślić, że ustawa działa. Obroty sklepów nie tylko nie zmalały, ale wzrosły, sieci handlowe nie zwalniają pracowników, klienci przyjęli nowe przyjęli nowe przepisy ze spokojem – przekonuje przewodniczący handlowej "Solidarności" Alfred Bujara.

Nie jest tajemnicą, że solą w oku Solidarności jest przede wszystkim sieć sklepów spożyczywch Żabka. Przypominamy, że Żabka sprytnie wykorzystała lukę w przepisach znajdującą się w zapisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.Znajdują się w niej bowiem aż 32 wyjątki od zakazu, których interpretacja budzi duże wątpliwości. Żabka przekonuje, że ich placówki to nie tylko sklepy, ale również i wyjęte spod zkazu placówki pocztowe. Od środy 25 kwietnia franczyzobiorcy Żabki eksponują na drzwiach sklepu najlejki z napisem ''placówka pocztowa''. - Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku – wyjaśniała Żabka.

By zasilić fundusz pomocy dla niepełnosprawnych rząd wprowadza nowy podatek. Sprawdź kto go zapłaci, kiedy oraz ile. Wystarczy, że klikniesz w ten tekst!

Statut placówki pocztowej sprawia, że ladą może stanąć każdy pracownik – nie tylko właściciel, lub członek jego rodziny. Brak konieczności samodzielnego wykonywania pracy zachęcił franczyzobiorców do otwarcia drzwi sklepów także w niedziele objęte zakazem handlu.

Myślisz o pracy dorywczej w wakacje? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się gdzie i jak najkorzystniej zarobisz!

– Czy sklepy sieci Żabka zaczną niedługo się nazywać ambasadami lub konsulatami i będą wydawać wizy, bo tak im się podoba? Ta argumentacja to parodia. A na parodię trzeba odpowiedzieć taką samą parodią – mówił w kwietniu w rozmowie z money.pl Alfred Bujara.

Obejrzyj wideo:

Strefa Zaradnych: Pracowity czas dla inwestujących w fundusze

Ciekawe informacje i porady