MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korzystasz z PayPal? Uważaj! Możesz stracić wszystkie pieniądze – CERT Polska alarmuje o fali przestępstw

Anita Persona
Anita Persona
Jedne błąd i stracisz pieniądze. Oszuści podszywają się pod platformę PayPal.
Jedne błąd i stracisz pieniądze. Oszuści podszywają się pod platformę PayPal. Mika Baumeister/Unsplash
Popularna i wykorzystywana przez miliony użytkowników w Polsce i na świecie platforma płatnicza PayPal ma problemy. Właściwie, to zagrożeni są jej użytkownicy, którzy mogą obecnie stracić wszystkie pieniądze przez zaledwie jeden błąd. O zagrożeniu alarmuje CERT Polska. Co się dzieje i jak nie stracić pieniędzy?

Spis treści

Co to jest PayPal

PayPal to firma działająca w sektorze finansowym, specjalizująca się w świadczeniu usług płatniczych dostępnych online. Od momentu swojego założenia w 1998 roku, PayPal umożliwia użytkownikom przesyłanie pieniędzy, dokonywanie płatności za towary i usługi, oraz prowadzenie transakcji finansowych w sieci.

Usługi PayPal są dostępne w wielu krajach na całym świecie i cieszą się ogromną popularnością jako metoda płatności w sklepach internetowych, na platformach aukcyjnych oraz innych serwisach online. Dodatkowo PayPal umożliwia również przedsiębiorcom przyjmowanie płatności za sprzedaż produktów czy usług, co czyni go niezwykle przydatnym narzędziem do działalności prowadzonej w Internecie.

Uwaga na te wiadomości z PayPal – to oszustwo

Działający w Polsce od 1996 roku zespół CERT powołany do „reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet” systematycznie bada bezpieczeństwo polskich użytkowników Internetu. Co jakiś czas pojawiają się więc komunikaty, o co większych zagrożeniach i tak jest teraz.

Tym razem sprawa dotyczy właśnie milionów osób korzystających a platformy płatniczej PayPal. Jak informują specjaliści, zaledwie przez jedną niepozorną wiadomość użytkownicy PayPal mogą stracić wszystkie pieniądze. Jak to możliwe?

Okazuje się, że cyberprzestępcy uruchomili kampanię, w ramach której korzystający z PayPal otrzymują wiadomości e-mail z prośbą o potwierdzenie danych do logowania. Wszystko przy tym wygląda, jak należy, czyli formularz sprawia wrażenie przesłanego przez PayPal, zawierając logo i wzory stosowane przez firmę. Tymczasem wypełniając formularz, przekazujemy swoje newralgiczne dane, w tym logowania i karty płatniczej powiązanej z kontem PayPal, czekającym na to przestępcom.

Nietrudno się przy tym domyślić, co jest następstwem takiego błędu, czyli odpowiedzi na tę niepozorną wiadomość rzekomo pochodzącą z PayPal. Ofiary tracą bowiem wszystkie środki zgromadzone na koncie, którego dane sami przesłali cyberprzestępcom, myśląc, że korespondują z prawdziwą platformą finansową. Co więcej, dane użytkowników mogą posłużyć do kradzieży ich tożsamości, w tym m.in. popełniania przestępstw czy zaciągania pożyczek w ich imieniu.

PayPal – jak nie dać się oszukać?

Jak się obronić przed „oszustwem na PayPal”? Otóż nie należy wierzyć wiadomościom, tylko dlatego, że zwracają się do nas osobowo. Zawierają one bowiem często nasze dane imienne w celu uwiarygodnienia, a do tego podają informacje o rzekomych „nietypowych aktywnościach na naszym koncie PayPal” oraz ograniczeniu niektórych funkcji platformy w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Naszą uwagę powinien zwrócić m.in. brak wyszczególnienia tychże funkcji, a przede wszystkim – adres URL, na jaki przekierowują nas maile od przestępców. Konkretnie, w przypadku fałszywych formularzy w znajdującym się w górnej części strony polu adresu nie znajdziemy nazwy PayPal.

Zamiast tego znajdują się tam dziwne domeny, świadczące dobitnie o próbie przestępstwa w tym przypadku. Uważajmy więc na niepokojące maile przychodzące na naszą skrzynkę odbiorczą i bez względu na to, od kogo pochodzą, sprawdzajmy dokładnie dane, aby nie dać się oszukać.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Korzystasz z PayPal? Uważaj! Możesz stracić wszystkie pieniądze – CERT Polska alarmuje o fali przestępstw - GRA.PL

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski