Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kości z placu Litewskiego spoczęły na cmentarzu na Majdanku (ZDJĘCIA)

Artur Jurkowski
- Naszą tożsamość budujemy na pamięci – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. We wtorek odbył się pochówek szczątków ponad 400 osób. To kości odkopane podczas prac archeologicznych towarzyszących przebudowie pl. Litewskiego. – Oddajemy cześć dawnym mieszkańcom Lublina – mówił Żuk.

Szczątki spoczęły we wspólnym grobie na komunalnym cmentarzu na Majdanku.

Gdy Litewski był cmentarzem

- Szczątki pochodzą z drugiej połowy XVII i z XVIII wieku – opisywał Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

Kości zostały odkopane w maju i czerwcu ubiegłego roku. Skąd się tam wzięły? – Na części placu w XVII i XVIII wieku znajdował się cmentarz. Była to nekropolia funkcjonująca przy kościele oo. Bonifratrów – przypominał Mącik.

Kościół – dzisiaj już nieistniejący – mieścił się tam, gdzie znajdują się pomniki m.in. J. Piłsudskiego i Konstytucji 3 Maja oraz gdzie rosną drzewa znajdujące się za tymi monumentami. Budowa pierwszej – drewnianej - świątyni zakończyła się w 1653 r. Kolejny kościół – już murowany – powstał w latach 30-tych XVIII wieku.

- Bonifratrzy prowadzili szpital, leczyli chorych, rannych. Zmarli byli chowani na przykościelnym cmentarzu – wskazywał Mącik.

- Nie wiemy do kogo należały szczątki. Nie potrafimy ustalić tożsamości zmarłych: zapewne to mieszczanie i żołnierze – dodał Żuk.

Trochę informacji na temat zmarłych dostarczyły badania antropologiczne. Najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni w wieku 20-30 lat. – Część kości nosiła ślady obrażeń, co może świadczyć, że zmarli byli żołnierzami – relacjonował Mącik.

U blisko połowy dorosłych stwierdzono schorzenia zwyrodnieniowo-przeciążeniowe kręgosłupów. Szkielet jednego z mężczyzn nosił ślady choroby wenerycznej (kiła). Jedna trzecia zmarłych miała próchnicę zębów.

Kościół Bonifratrów został zburzony w latach 1818-19.

Na plac wejdziemy w czerwcu

Przebudowa pl. Litewskiego ruszyła w kwietniu 2016 r. Prace miały potrwać do końca kwietnia tego roku. - Zasadnicze roboty budowlane zostały zakończone w planowanym terminie - poinformowała Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza.

Prace obejmowały m.in. budowę nowej – multimedialnej - fontanny i przekształcenie części Krakowskiego Przedmieścia w deptak. Robotnicy nie zniknęli jeszcze z placu. I zostaną na nim do końca maja. Powód? Ratusz przedłużył termin zakończenia inwestycji.

- W najbliższym czasie prowadzone będą rozruchy, próby i odbiory fontanny, a w godzinach wieczornych i nocnych możemy spodziewać się testów pokazów multimedialnych. Kontynuowane będą również drobne prace wykończeniowe na placu, przy zieleni, montaż elementów małej architektury i placu zabaw – wyliczała Bobowska.

Kiedy lublinianie wejdą na „nowy” pl. Litewski? - Będzie udostępniony mieszkańcom prawdopodobnie już w czerwcu – stwierdziła Bobowska.

Zobacz także:
Prace remontowe na pl. Litewskim rozpoczęły się wiosną 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski