Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryształowa Elka za promocję - art. sponsorowany

Redakcja

Rusza pierwsza edycja konkursu Kryształowa Elka, którego organizatorem jest urząd marszałkowski. Jego celem jest wyłonienie najlepszych projektów promujących nasz region, które były realizowane w ciągu ostatniego roku.

- Z roku na rok rośnie liczba turystów odwiedzających Lubelskie, a nasze produkty zyskują należny im prestiż oraz uznanie konsumentów w kraju i za granicą - mówi Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego, odpowiedzialny bezpośrednio za promocję. - Wiążące się z tym wysiłki promocyjne zasługują na uznanie i nagrodę.

Począwszy od tego roku urząd marszałkowski organizuje konkurs Kryształowa Elka przeznaczony dla podmiotów działających na rzecz promocji regionu w obszarze marketingu, turystyki, kultury i promocji gospodarczej. Elka to nazwa stylizowanej litery L, która od dłuższego czasu jest znakiem rozpoznawczym Lubelskiego.

Konkurs jest wydarzeniem integrującym wszystkie środowiska działające na rzecz wizerunku i promocji województwa lubelskiego. Jego celem jest wyłonienie najlepszych projektów promujących nasz region, które były realizowane w ciągu ostatniego roku.

Jury, składające się z ekspertów w zakresie marketingu terytorialnego, komunikacji społecznej i marketingowej oraz osobistości życia publicznego, wyłoni laureatów i nominowanych w pięciu kategoriach konkursowych: komunikacja marketingowa, produkt markowy, wydarzenie, strona internetowa, wydawnictwo promocyjne.

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu mijał 18 listopada, laureatów poznamy zaś już 1 grudnia, podczas uroczystej gali połączonej z konferencją Marki Regionalnej Lubelskie na Zamku w Lublinie.

***

Rozmowa z Krzysztofem Grabczukiem, wicemarszałkiem województwa lubelskiego

- Niedawno mieliśmy w Lublinie Europejski Festiwal Smaku, który odbił się szerokim echem w całej Polsce, a teraz kolejna nowość: nagroda dla tych, którzy najskuteczniej promują nasz region…
- Faktycznie, o Festiwalu mówiło się dużo i dobrze. Koncert Franki de Mille wspominany jest w ogólnopolskich mediach do dziś, z kolei Stan Borys, jak sam przyznaje, nie mógł wymarzyć sobie lepszego miejsca na świętowanie benefisu. Nie wspomnę już o wystawach i warsztatach, które towarzyszyły imprezie, a o których mówi się do dziś. Teraz z kolei wprowadzamy w życie nasz kolejny pomysł, czyli Kryształową Elkę.

- No właśnie. Czy faktycznie warto nagradzać tych, którzy przecież i tak robią to, co do nich należy, czyli zajmują się promocją?
- Oczywiście, bo jak w każdej dziedzinie życia, mogą to robić z sercem, albo po prostu ograniczyć się do obowiązków, które nakładają na nich mieszkańcy, przełożeni, partnerzy. Nie możemy zapominać, że wizerunek naszego województwa zmienia się każdego dnia. Ogromną rolę w tych przemianach odgrywają samorządy, instytucje kultury, ale także pojedyncze osoby, dla których ważny jest rozwój województwa lubelskiego. To dzięki tym podmiotom i ludziom powoli zaczynamy być postrzegani jako jeden z najszybciej rozwijających się regionów Unii Europejskiej, jej okno na wschód. A przecież wpisuje się to w główne założenia strategii promocji naszego regionu.

- Jakie to założenia?
- Lubelskie jest z jednej strony atrakcyjne turystycznie, a z drugiej - nowoczesne i dynamiczne. Jest przestrzenią ekopozytywną, czyli taką, która pozwala na ucieczkę od codziennego pośpiechu i zgiełku. Tu czas płynie wolniej, za to życie smakuje o wiele lepiej. Warto przy tym zaznaczyć, że nie jesteśmy skansenem i mamy sporo do zaoferowania również w najbardziej innowacyjnych dziedzinach życia. W skali kraju stajemy się znaczącym ośrodkiem naukowym, gospodarczym i kulturalnym.

- Czego będzie pan życzył laureatom Złotej Elki?
- Przede wszystkim uporu w codziennej pracy. Jako osoba bezpośrednio odpowiedzialna za promocję województwa lubelskiego, wiem, że wprowadzanie kolejnych pomysłów promocyjnych w życie nie zawsze idzie gładko i bezboleśnie, jednak wysiłek zawsze się opłaci.
Rozmawiał Damian Miechowicz

Międzynarodowy sukces Lubelskiego

Spot promujący region "Lubelskie - chwilo trwaj!" został doceniony przez międzynarodowe jury podczas Festiwalu Festiwali Grand Prix CIFFT w Wiedniu. 45-sekundowy film, zachęcający do odwiedzenia Lubelszczyzny, znalazł się wśród ośmiu najlepszych filmów turystycznych świata 2011 roku!

Festiwal Festiwali Grand Prix CIFFT stanowi podsumowanie najbardziej prestiżowych festiwali filmów promujących turystykę na świecie m.in. w Warszawie, Cannes, Berlinie, Czechach czy Rosji. Każdy z nich posiada własne międzynarodowe jury złożone z najlepszych specjalistów w dziedzinie filmu, promocji i turystyki oraz niezależnie przyznaje nagrody filmom zgłoszonym do konkursu. W tym roku do cyklu festiwalowego CIFFT zgłoszono w sumie 1400 filmów. Nasz spot "Lubelskie - chwilo trwaj!" zdobył nagrody prawie na wszystkich festiwalach zrzeszonych w CIFFT-cie i tym samym zasłużył na światową nagrodę.

Film "Lubelskie - Chwilo trwaj" zdobył w 2011 roku główne nagrody za najlepszy spot turystyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych FilmAT w Warszawie, Document.Art w Rumunii oraz na International Tourism and Cultural Film Festival "Kitovras“ w Rosji.

Naszej produkcji przypadła także Srebrna fala w kategorii filmów turystycznych na festiwalu SILAFEST w Serbii oraz 3. nagroda na najstarszym festiwalu filmów turystycznych na świecie, organizowanym w Karlovych Varach w Czechach.

Film "Lubelskie - Chwilo trwaj!" trwa 45 sekund i jest utrzymany w konwencji trailera kinowego. Był emitowany na antenie TVN, TVN 24, TVN Warszawa i Polsatu. Na kilkunastu portalach obejrzało go również kilkaset tysięcy internautów.
mgr

***
Piotr Franaszek dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego:
- Głównym zadaniem produkcji jest wyzwolenie w odbiorcach pozytywnych emocji i związanie ich z wizerunkiem województwa lubelskiego. Chcemy pokazać nasz region jako miejsce gdzie można "odnaleźć siebie“, cieszyć się życiem w otoczeniu różnorodnej przyrody i fascynujących zabytków. Nagroda przyznana w Wiedniu to dowód na to, iż przyjęty kurs promocji regionu jest właściwy i powinien przełożyć się na większe zainteresowanie ze strony turystów.

Nowa bioelektrownia w Siedliszczkach

7 października w Siedliszczkach (gmina Piaski) ruszyła kolejna w naszym regionie bioelektrownia rolnicza. Substratem w zbiornikach fermentacyjnych jest słoma kukurydziana skupiona w tym roku od okolicznych rolników z przeszło 350 ha oraz serwatka z pobliskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Piaskach. Biogaz, produkowany w 2 zbiornikach fermentacyjnych i 1 pofermentacyjnym, będzie następnie spalany w generatorach prądu o mocy wyjściowej 0,999 MW. Docelowa produkcja roczna energii elektrycznej to 8 tys. MWh.

- Nasza inwestycja to także korzyści dla okolicznych rolników dzięki możliwości dodatkowej sprzedaży ok. 15 tys. ton uprawianej na kiszonkę kukurydzy, co wiąże się z przeznaczeniem na ten cel ok. 350-400 ha powierzchni upraw rolnych - mówi Janusz Biszczanik, prezes Wikana-Bioenergia sp. z o.o. - Celem spółki jest zdecydowane zwiększenie wydajności upraw z 1 ha i, co za tym idzie, dalsze zwiększanie opłacalności produkcji dla współpracujących z nami producentów rolnych. Cel ten zamierzamy osiągnąć poprzez specjalistyczne doradztwo rolne, polegające na stosowaniu zaleceń agrotechnicznych dla poszczególnych gospodarstw, jak też stosowanie kwalifikowanego, zapewnianego przez spółkę, materiału siewnego. Nasza współpraca z rolnikami to także zapewnienie możliwości stosowania bogatego w azot nawozu, wystarczającego w naszym przypadku do nawożenia około 1 tys. ha upraw rocznie.

Marszałek Krzysztof Hetman i wicemarszałek Sławomir Sosnowski, w dowód uznania dla realizacji tej ważnej dla gospodarki regionu inwestycji wręczyli inwestorom i właścicielom bioelektrowni - prezesowi Januszowi Biszczanikowi i wiceprezesowi Robertowi Gajorowi z zarządu Wikana Bioenergia sp. z o.o. - medal województwa lubelskiego.

- Gratuluję sukcesu, podwójnego sukcesu, gdyż mamy do czynienia z jedną z najnowocześniejszych bioelektrowni w Europie, a przy tym jest to inwestycja, która generuje miejsca pracy i wspiera proces dywersyfikacji dochodu producentów rolnych - powiedział marszałek Krzysztof Hetman, po czym uruchomił cały proces technologiczny… jednym dotknięciem palcem na tablecie.
(tjm)

Lotnisko w Świdniku: ruszyła budowa terminala

Ponad 67 mln zł będzie kosztować budowa terminala międzynarodowego portu lotniczego w Świdniku. Prace mają zakończyć się w lipcu 2012 roku.

24 października władze Portu Lotniczego Lublin oraz przedstawiciele Budimexu, lidera konsorcjum realizującego tę inwestycję, podpisały umowę na budowę terminala i dwóch obiektów technicznych.
- Teraz jedyną niepewną rzeczą jest już tylko pogoda - cieszy się Jacek Sobczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego i przewodniczący Rady Nadzorczej Portu Lotniczego Lublin. - Cieszę się, że w imieniu władz Województwa, mogę zameldować mieszkańcom, że dotrzymaliśmy słowa!

Na stronie internetowej Portu Lotniczego Lublin (www.portlotniczy.lublin.pl) można na bieżąco śledzić postęp prac. Służą temu 3 kamery internetowe oraz rozbudowana galeria, gdzie zamieszczane są zdjęcia z kolejnych etapów budowy największej inwestycji Lubelszczyzny.
JS

"Po pierwsze środowisko"

Trzydniowa Międzynarodowa Konferencja "Ecoforum" odbywająca się w dniach 21-23 września w Lublinie przebiegała pod hasłem "Po Pierwsze Środowisko". Na bogaty program tej inicjatywy, przygotowanej przez marszałka województwa lubelskiego Krzysztofa Hetmana, wojewodę lubelskiego Genowefę Tokarską i prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka złożyły się m.in. Targi Ochrony Środowiska "Ecoforum-Expo" w hali Międzynarodowych Targów Lubelskich, panele eksperckie w Centrum Konferencyjnym "Etiuda" oraz uroczystości wręczenia nagród w konkursach ekologicznych.
- Dominantą rozwoju cywilizacyjnego jest zminimalizowanie ingerencji w środowisko naturalne.

Przyroda narzuca nam pewne normy, a człowiek jest już na takim etapie świadomości, iż rozumie, że tylko życie zgodnie z tymi normami daje szansę na jego dalszy rozwój. Niszczenie przyrody, to niszczenie nas samych - powiedział, otwierając konferencję, marszałek Krzysztof Hetman.
Jedną z ciekawszych inicjatyw był panel "Innowacje w energetyce odnawialnej" przygotowany przez Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie a moderowany przed dyrektora tego departamentu Sławomira Struskiego.

- Panel zgromadził fachowców z branży OZE, dla których nasz region jest jednym z najbardziej interesujących w Polsce, ze względu na znaczny potencjał źródeł energii odnawialnej, jak energia słoneczna i wiatrowa czy zasoby biomasy - mówi Struski. - Chcemy przy tym przekazać mieszkańcom województwa rzetelne informacje na temat potencjalnych szans i zagrożeń związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Podczas "Ecoforum" miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu "Eko Agro-Samorząd" zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie i Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce. Marszałek Hetman wręczył laureatom cenne nagrody. Pierwsze miejsce zajęła gmina Potok Górny otrzymując 20 000 zł i tablicę interaktywną, drugie - gmina Janów Podlaski (nagroda: 15 000 zł i tablica interaktywna), trzecie - gmina Wierzbica (nagroda: 10 000 zł i tablica interaktywna), kolejne miejsca (nagrody: laptopy) zajęły gminy: Zakrzówek, Rejowiec Fabryczny, Tarnawatka, Karczmiska, Urszulin, Dołhobyczów, Józefów nad Wisłą i Zalesie.

- Nasze samorządy w tej sferze działalności publicznej plasują się w polskiej czołówce - podkreślił marszałek Hetman, gratulując laureatom konkursu. - Samorząd ekologiczny to nie tylko instytucja działająca prawidłowo w środowisku naturalnym, to także samorząd logiczny, czyli jasno i precyzyjnie formułujący i realizujący swoje potrzeby.

Ostatniego dnia konferencji marszałek Hetman i prezydent Żuk wręczyli statuetki "Ecoforum". W kategorii "Firma Przyjazna Środowisku" otrzymała ją spółka Sigma S.A., w kategorii "Człowiek Przyjazny Środowisku" - Stanisław Zieliński, dyrektor BOŚ SA o/Lublin, a w kategorii "Firma i Człowiek Przyjazny Środowisku" - CEMEX Polska sp. z o.o. i prezes zarządu Tadeusz Radzięciak.
(tjm)

Jest pozwolenie na budowę Centrum

Województwo Lubelskie skompletowało już pełną dokumentację umożliwiającą realizację Centrum Spotkania Kultur oraz przebudowę Teatru Muzycznego.

Kolejnym etapem jest wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. Budowa będzie mogła rozpocząć się wiosną 2012 roku.

- Centrum Spotkania Kultur wciąż jest jedną z najważniejszych inwestycji kulturalnych na Lubelszczyźnie - mówi Jacek Sobczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego. - Dzień 20 października przejdzie do historii rozpoczętego ponad 45 lat temu Teatru w Budowie.
Województwo lubelskie zainwestuje w modernizację i adaptację funkcjonującego budynku CSK 134 mln zł ze środków europejskich oraz ponad 60 mln zł z własnego budżetu.
Mk

Z przewodniczącym o Orlikach

Podczas sesji w dniu 24 października br. Sejmik zatwierdził zmiany w uchwale w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego województwa lubelskiego na dofinansowanie w roku 2011 r. realizacji programu "Moje Boisko - Orlik 2012“. O szczegółach mówi Arkadiusz Bratkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.

- Wspomniana uchwała doprecyzowała plan wydatków, które, jako radni Sejmiku, zatwierdziliśmy wiosną bieżącego roku. Łącznie, na zaplanowane 34 nowe Orliki, przeznaczyliśmy kwotę 11,3 mln zł, zgodnie z przepisami mówiącymi o możliwości dofinansowania tych inwestycji z budżetu województwa do 33 procent wartości kosztorysowej projektu - wyjaśnia przewodniczący. - Po oddaniu do użytku zaplanowanych na ten rok kompleksów sportowych na terenie województwa lubelskiego funkcjonować będzie 131 Orlików. Wpłynęło już do nas ponad 30 wniosków na budowę boisk w przyszłym roku, z czego aż 22 dotyczą pierwszej, w poszczególnych gminach, tego typu inwestycji.
(tjm)

Trójgłos w sprawie gazu

Niedawno w Lublinie dyskutowano o znaczeniu gazu łupkowego i jego możliwym wpływie na środowisko. Przedstawiamy trójgłos po konferencji "Gaz łupkowy w Polsce i na Lubelszczyźnie", która odbyła się 27 września.

Prof. Marian Harasimiuk, UMCS:
- Gaz jest, kwestia otwarta to udokumentowanie wielkości zasobów. Stoimy przed szansą, którą, mam nadzieję, potrafimy wykorzystać. Musimy szczegółowo rozpoznać problemy związane z wydobyciem gazu, a potem skrupulatnie egzekwować prawo w kwestii ochrony przyrody i stawiać na odpowiednio wysokim poziomie wymagania środowiskowe wobec firm wydobywczych. Lepiej zabezpieczać się, niż potem przeznaczać duże pieniądze na rekultywację.

Paweł Poprawa, Państwowy Instytut Geologiczny:
- Od początku monitorujemy wszelkie prace poszukiwawcze, obserwujemy ich rzeczywisty wpływ na środowisko, co pozwala nam stwierdzić, że wokół gazu łupkowego istnieje mnóstwo mitów, w większości nieuzasadnionych. To jeden z największych finansowych projektów w naszej gospodarce i dajmy mu szansę na rozwój. Przemysł wydobywczy to nowe miejsca pracy i potężne wpływy do budżetu państwa i budżetów lokalnych. Koncesje na poszukiwania gazu to zaledwie początek, za 2-3 lata, po oszacowaniu zasobów, firmy będą występować o koncesje produkcyjne i wtedy dopiero możemy mówić o wydobyciu gazu. Wtedy też rozpocznie się proces budowy infrastruktury przesyłowej, natomiast pełna produkcja może nastąpić za 10-15 lat.

Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego:
- 26 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków, najwięcej w Polsce, wydano właśnie na terenie województwa lubelskiego. To oznacza, że przedsiębiorcy przywiązują dużą wagę do możliwości wydobywczych w naszym regionie, natomiast dla nas powstanie tej gałęzi przemysłu to szansa rozwoju o znaczeniu cywilizacyjnym, nie tylko dla Lubelszczyzny, ale także dla kraju. Obecnie mamy najlepszy czas, abyśmy wszyscy "nauczyli się" gazu łupkowego, poznali związane z tym tematem szanse i zagrożenia, regulacje prawne i dobre praktyki ze świata. Musimy mieć pełną wiedzę i przekazać ją społeczności regionu. Ludzie mają pełne prawo czuć się bezpieczni wobec inwestycji, które będą realizowane w ich okolicy.
(tjm)

Najpyszniejsze 40 metrów kwadratowych

40 metrów - tyle liczyła powierzchnia stoiska województwa lubelskiego, jednego z największych stoisk regionalnych, podczas IV edycji Targów Naturalnej Żywności "Natura Food" w Łodzi. Nasza prezentacja przyciągała licznych gości targowych nie tylko swoimi rozmiarami, ale także ciekawą aranżacją i wystrojem, przede wszystkim jednak - bogatą ofertą regionalnych artykułów spożywczych. Stoisko jak zwykle przygotowali i prowadzili pracownicy Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

- Targi w Łodzi cieszą się roku na rok coraz lepszą opinią pośród producentów żywności - mówi dyr. Sławomir Struski. - Dlatego, wychodząc naprzeciw zainteresowaniu naszych wystawców, rezerwujemy coraz większą powierzchnię wystawienniczą i nie brakuje chętnych chcących zareklamować swoje wyroby.

Tym razem stoisko Lubelszczyzny zapełniły tradycyjne wędliny drobiowe firmy "Kedam" z Glinnego Stoku (gm. Siemień), ekologiczne oleje i ozdobne kapustki sałatkowe Tomasza Obszańskiego z Tarnogrodu, miody Mieczysława Janika z Pszczelej Woli, nagrodzona w bieżącym roku tytułem "Perły" zupa chłopska a także pierogi, nalewki i zioła przywiezione przez Gminne Koło Aktywnych Kobiet z Fajsławic oraz wędliny ekologiczne z zakładu "Wasąg" z Hedwiżyna. Ponadto zwiedzający mogli posmakować tradycyjnych wyrobów wędliniarskich z GS Baranów, makowców z lubartowskiej cukierni Marii Siej, wędzonej szynki i dzwonka z karpia z gospodarstwa rybackiego "Pstrąg Pustelnia" z Woli Rudzkiej k. Opola Lubelskiego, miodów pitnych z lubelskiego "Apisu" oraz miodów ziołowych i "witamin eremity" Braci Oblatów z Kodnia.

Podczas targów nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów organizowanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi a adresowanych do producentów ekologicznej żywności. W kategorii "ekologia i środowisko" najwyższą lokatę z województwa lubelskiego otrzymali Teresa i Edward Banasiowie z Cegielni (gm. Ostrówek), natomiast w kategorii "gospodarstwo towarowe" - Tomasz Obszański, właściciel firmy "Barwy Zdrowia" z Tarnogrodu.

- W naszym regionie działa już ponad 2 tys. gospodarstw ekologicznych" - podkreśla kierownik pionu rolnictwa Janusz Malinowski. - wzrost popytu na eko-żywność zachęca rolników do transformacji produkcji, ja natomiast zachęcam do tworzenia grup producenckich, które uławiają działalność na rynku i chronią przed nieuczciwą konkurencją.

Trzy pracowite dni targów należy uznać za wspólny sukces wystawców i organizatorów lubelskiej ekspozycji. Nasze stoisko było oblegane od rana do wieczora przez mieszkańców Łodzi zafascynowanych bogactwem regionalnych smaków. Praktycznie każdy bezbłędnie rozpoznawał nasze produkty i kojarzył je z konkretnym regionem z Polsce, a wiele osób odchodziło z torbami (oczywiście ekologicznymi) pełnymi zakupów. Kilku przedsiębiorców nawiązało zachęcające kontakty handlowe.

- To tylko potwierdza celowość naszej obecności na największych imprezach targowych w Polsce - podsumowuje dyr. Struski. - Już teraz szykujemy się do przyszłorocznych targów, na które serdecznie zapraszamy lokalnych producentów. Promocji nigdy dosyć.
(tjm)

***
Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa lubelskiego:
- Coraz więcej rolników z naszego regionu uzupełnia swoją tradycyjną działalność o produkcję zdrowej, naturalnej żywności. Rosnący popyt i stosunkowo atrakcyjne ceny zbytu na wysokiej jakości produkty spożywcze wytwarzane w oparciu o tradycyjne receptury skłania mieszkańców wsi do sięgania po sprawdzone przepisy kulinarne naszych babć. Z roku na rok przybywa w naszym regionie wytwórców zarówno tradycyjnej, jak i ekologicznej żywności, którzy widzą konkretne, finansowe korzyści. Wiele firm zaczynało jako małe, rodzinne przedsięwzięcia, dzisiaj mają rangę potentatów, nawet na skalę europejską.

Złoto turystycznego salonu

Poznański TOUR SALON, największe krajowe targi turystyczne, okazał się bardzo udany dla naszego regionu. Obok szlaku kajakowego Bug-Krzna, nagrodzonego złotym targowym medalem, zdobyliśmy kilka innych nagród, w tym bardzo prestiżową Acanthus Aureus - dla najlepszego stoiska.

W 22. Targach Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON (w dniach 19-22 października w Poznaniu) uczestniczyło 750 wystawców z 43 krajów, a powierzchnia wystawowa przekroczyła 15 tys. mkw. Obok biur podróży i touroperatorów zaprezentowały się wszystkie polskie regiony i wiele regionów zagranicznych.

Stoisko naszego regionu zdobyło uznanie branżowego jury, złożonego z organizatorów targów i wystawców, które 10 wystawcom przyznało prestiżową nagrodę "Acanthus Aureus". Warto zaznaczyć, że nagrodę taką - za stoisko najlepiej odpowiadające realizacji strategii promocji - Lubelskie zdobyło także w latach 2009 i 2010.

- To świadczy, że nasze działania oraz system identyfikacji promocyjnej są spójne z przyjętą strategią promocji regionu. Cieszy, że zostały zauważone na targach poznańskich, które stanowią najpełniejszy i najważniejszy przegląd tego, co dzieje się na krajowym rynku turystycznym - mówi Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Kolejny targowy laureat z Poznania to Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania. Zarządzany przez nią produkt turystyczny - Szlak Kajakowy Bug-Krzna został nagrodzony, jako jeden z sześciu najlepszych produktów w kraju, Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Szlak zdobył też tytuł najlepszego turystycznego produktu roku w ogólnopolskim plebiscycie internatów, zorganizowanym przez portal otoWakacje.pl oraz Polską Organizację Turystyczną.

Warto dodać, że szlak, zgłoszony w targowym konkursie przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną, powstał w ramach polsko-flamandzkiego projektu Boot2Lubelskie. Partnerami współfinansującymi projekt byli: rząd Flandrii (Belgia), Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania, organizacja DeBoot z Flandrii Zachodniej, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenie Samorządów "Dom Europy".
- To dobry przykład, że najlepsze efekty w promocji regionu osiąga się poprzez współpracę wielu partnerów i synergię działań na poziomie gminy, powiatu, województwa - podkreśla dyrektor Franaszek.

W innym targowym konkursie POT - na najlepsze ośrodki i punkty informacji turystycznej - trzecią nagrodę zdobyło Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej.

Lubelskie zaznaczyło się też w towarzyszącym targom TOUR SALON XX Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. W kategorii albumów drugą nagrodą wyróżniono publikację "Lubelszczyzna - środowisko przyrodnicze i dziedzictwo kulturowe" Wydawnictwa Pietrzak z Lublina.
Wśród czterech produktów nagrodzonych Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich na, odbywających się równocześnie z TOUR SALONEM, Targach Wyposażenia Hoteli "Inwest Hotel 2011", znalazła się ekskluzywna sauna solna, oferowana przez Grupę ZENDAR Sp. z o.o. z Lublina.
AN

Z Sejmiku do Sejmu

24 października, podczas XIII sesji Sejmiku, zmniejszyło się gremium radnych województwa lubelskiego. Rezygnację z mandatu złożył Jacek Czerniak, który w październiku z powodzeniem kandydował do Sejmu.

Jacek Czerniak to doświadczony samorządowiec. Mandat radnego województwa wykonywał od 2006 r. Był przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego w latach 2007-2010. Gratulacje posłowi elektowi złożyli obecny przewodniczący Arkadiusz Bratkowski, i, w imieniu Zarządu Województwa Lubelskiego, marszałek Krzysztof Hetman. Składając rezygnację, Czerniak deklarował dalszą współpracę z lubelskim Sejmikiem na rzecz rozwoju województwa.

Za dotychczasową pracę podziękowania w imieniu klubów radnych świeżo upieczonemu posłowi złożyli również: Andrzej Pruszkowski (PiS), Krzysztof Grabczuk (PO), Sławomir Sosnowski (PSL) oraz Irena Kurzępa, która zastąpiła go na stanowisku szefa klubu SLD. Wakat w gronie radnych województwa lubelskiego zapełni prawdopodobnie Grzegorz Kurczuk, były minister sprawiedliwości.
Ap

Europejski tydzień w Brukseli

Od 10 do 12 października w Brukseli trwał Europejski Tydzień Miast i Regionów OPEN DAYS zorganizowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W tym roku spotkaniu przyświecało hasło przewodnie: "Inwestowanie w przyszłość Europy - regiony i miasta zapewniające inteligentny i zrównoważony wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu".

OPEN DAYS stanowią jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu Unii Europejskiej. W tym roku do stolicy Brukseli przybyło ok. 6 tys. gości z ponad 270 regionów Europy, aby dyskutować o problemach związanych z wdrażaniem funduszy strukturalnych oraz realizacją polityki regionalnej UE.
Tegoroczna edycja przypada na okres, w którym Komisja Europejska zamierza przedstawić wnioski ustawodawcze w sprawie polityki spójności po roku 2013. Zgodnie z zapowiedziami KE jak i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, szczególny nacisk w nowej perspektywie finansowej będzie kładziony na politykę miejską i instrumenty zwrotne, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw KE Jeremie i Jessica, a także kwestie efektywności energetycznej.

W sesji plenarnej Komitetu Regionów wzięła udział Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji REGI, Johannes Hahn, komisarz ds. polityki regionalnej, Mercedes Bresso, przewodnicząca Komitetu Regionów, Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, José Manuel Barosso, przewodniczący Komisji Europejskiej oraz Elżbieta Bieńkowska, minister Rozwoju Regionalnego. Natomiast, w warsztatach poświęconych współpracy transnarodowej realizowanej w ramach programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz europejskich ugrupowań współpracy terytorialnej (EUWT) udział wziął wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda. Jednym z ważniejszych wydarzeń była konferencja pn. "Wymiar miejski Polityki Spójności", w której głos zabrał Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman.

Część promocyjną wspierającą dyskusje merytoryczne stanowiło zorganizowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego "Miasteczko Polskie", w którym Województwo Lubelskie promowało kilka wybranych projektów współfinansowanych ze środków RPO WL 2007-2013. Wśród nich znalazły się: Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina - Kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy wzgórza zamkowego oraz Bramy Krakowskiej, Rewitalizacja Zabytkowego Starego Miasta w Zamościu, Budowa Parku Rekreacji "Zoom Natury“ nad Zalewem w Janowie Lubelskim, Promocja kultury i turystyki na terenie obszaru turystycznego "Dolina Zielawy", a także Uruchomienie innowacyjnej technologii wytwarzania wymienników ciepła.

Wśród promowanych inwestycji znalazł się także projekt ochrony głuszca realizowany przez Nadleśnictwo Biłgoraj o którym opowiadał jego przedstawiciel Paweł Dec.

Do udziału w tegorocznej edycji "Open Days“ zaproszono również niewielką reprezentację Wioski Gotów - grupę osób odtwarzającą życie codzienne w Kotlinie Hrubieszowskiej w II-IV wieku naszej ery. Prezentację Lubelszczyzny w "Miasteczku Polskim" możemy uznać za sukces: przez trzy dni trwania imprezy miasteczko odwiedziły setki gości.
Ewa Kowalczyk-Chodyra

Obudzić ciekawość świata

Przegląd projektów zrealizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego najczęściej nasuwa nam skojarzenia programu z inwestycjami drogowymi, wodno-kanalizacyjnymi czy wsparciem finansowym dla przedsiębiorców. Tymczasem RPO umożliwia również budowę obiektów rekreacyjno-naukowych wyposażonych w najnowocześniejsze laboratoria badawcze, które pozwalają kształtować postawę proekologiczną oraz rozwijać pasję wiedzy skutecznie łącząc ją z zabawą.

Dzięki staraniom gminy Janów Lubelski powstanie w Janowie Lubelskim innowacyjny park pod nazwą "Zoom Natury", który będzie połączeniem funkcji rekreacyjnej, aktywnego wypoczynku, zabawy i nauki. Nowoczesna, ekologiczna architektura kompleksu została zaprojektowana w formie budynków zaadaptowanych na małe laboratoria o intrygujących nazwach: "Brama Natury", "Zoom Natury", pawilon "Troposfery, awifauny i ekosystemy" oraz "Runo leśne".

Zostaną one wyposażone w multimedialne urządzenia oraz instalacje, które zainteresują nie tylko najmłodszych odkrywców, ale również dorosłych tajnikami z dziedziny biologii, ekologii oraz ochrony środowiska.

Wśród ekspozycji znajdą się m.in. akwarium, terrarium, wystawa ptasich piór, kubiczne nasiona oraz multimedialna biblioteka z ptasimi odgłosami. Największą atrakcją przygotowaną dla dzieci mają szansę stać się korzenie roślin służące do… huśtania. W ramach projektu wybudowane zostaną także: sala projekcyjna w systemie 3D, plac zabaw, 16-metrowa Wieża Mocy wraz ze ścianką wspinaczkową, zjazdem linowym nad wodą, skokiem na wahadle oraz tarasem widokowym.

Otwarcie całego obiektu nastąpi w maju 2013 roku, jednak już w przyszłym roku będzie gotowy m.in. park linowy. Obejmować on będzie cztery trasy rozpięte pomiędzy drzewami wraz z wyposażeniem. Jedna z tras przygotowanych dla dzieci, o niskim stopniu trudności, zostanie zainstalowana na wysokości 2-3 metrów. Pozostałe trasy dla dzieci od lat 8 oraz dla dorosłych, składać się będą z różnego rodzaju przeszkód, do pokonania których niezbędne będzie użycie sprzętu alpinistycznego.
Park nad zalewem w Janowie Lubelskim zajmie powierzchnię prawie 13 hektarów. Powiększone zostanie niemal dwukrotnie kąpielisko i plaża. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 21 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego stanowi blisko 14 mln zł.
Ewa Kowalczyk-Chodyra

Łatwiej o pieniądze na ochronę środowiska

Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości wprowadziła istotne zmiany w przyznawaniu dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 dla mikro, małych i średnich firm, które będą chciały zainwestować w przedsięwzięcia mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Zmiany te dotyczą działania 1.4 schemat A Dotacje inwestycyjne w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska.

Do tej pory przedsiębiorcy mogli liczyć na dofinansowanie do dużych projektów takich jak np. wdrażanie systemów zarządzania środowiskowego czy przebudowa istniejących sieci ciepłowniczych. Teraz będą to również przedsięwzięcia polegające na termomodernizacji budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Dotacje będzie można także otrzymać na projekty polegające na wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych lub zastosowaniu procesu kogeneracji we własnej firmie. Dzięki takim inwestycjom zmniejszy się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania, podgrzania wody użytkowej, klimatyzację czy wentylację.
- Tego rodzaju dotacje z pewnością zachęcą przedsiębiorców do inwestowania w ochronę środowiska naturalnego - mówi Izabela Byzdra, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

Już w listopadzie przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie projektów.
- Ze wsparcia będą mogły skorzystać firmy działające w województwie lubelskim w zakresie usług, produkcji, a także handlu detalicznego i hurtowego. Maksymalnie przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o 200 tys. zł - dodaje dyrektor LAWP. - Jednakże warunkiem niezbędnym otrzymania dofinansowania będzie przeprowadzenie audytu energetycznego.

Dokumentacja w sprawie przyznania dotacji będzie przyjmowana w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie, przy ul. Wojciechowskiej 9a. Tam też zainteresowani przedsiębiorcy mogą uzyskać szczegółowe informacje.
Dorota Dobrowolska

Kolejne pieniądze dla wsi

12 października Zarząd Województwa Lubelskiego zatwierdził listę rankingową operacji w ramach działania "Podstawowe usługi dla ludności i gospodarki wiejskiej". Projekty znajdujące się na liście otrzymają wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach dostępnego limitu, który wynosi ok. 130 mln złotych.

Celem działania jest poprawa podstawowych usług na obszarach wiejskich, obejmujących elementy infrastruktury technicznej. Refundacji podlegają koszty kwalifikowalne, poniesione przez beneficjenta, nieprzekraczającej 75 proc. tych kosztów, z tym że dla jednej gminy w okresie realizacji Programu - nie więcej niż:

1. 4 000 000 zł na operacje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej;
2. 200 000 zł na operacje w zakresie tworzenia systemu zbioru, segregacji, wywozu odpadów komunalnych;
3. 3 000 000 zł na operacje w zakresie wytwarzania lub dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.
W br. wpłynęło 137 wniosków na gospodarkę wodno-ściekową (kanalizacje, wodociągi, oczyszczalnie), 18 wniosków z zakresu segregacji odpadów (pojemniki na śmieci, śmieciarki) oraz 11 na energię odnawialną (pozyskiwanie energii z biomasy czy budowa instalacji solarnych). Na liście rankingowej z zakresu gospodarki wodno-ściekowej znajduje się 127 wniosków, z czego na chwilę obecną dofinansowanie otrzyma 101. Pozostałe wnioski oczekiwać będą na zwolnienie środków finansowych. Z pozostałych zakresów wszystkie pozytywnie ocenione wnioski otrzymają dofinansowanie.
Co już zostało zrobione w województwie lubelskim w ramach działania "Podstawowe usługi dla ludności i gospodarki wiejskiej"?

Wodociąg w Wierzbicy
Tytuł operacji: " Budowa systemu poboru i dystrybucji wody na terenie gminy Wierzbica etap II, etap III".
Bezpośrednim celem operacji w postaci budowy sieci wodociągowych na terenie gminy Wierzbica były:
1. Poprawa infrastruktury technicznej związanej z zapotrzebowaniem w wodę, co stanowi jedną z najpoważniejszych barier rozwoju obszarów wiejskich.
2. Poprawa warunków życia mieszkańców miejscowości Olchowiec, Olchowiec Kolonia, Święcica, Helenów, Terenin, Buza, Bakus Wanda, Wólka Tarnowska, Wygoda, Tarnów, Karczunek. Ogólna długość sieci wodociągowej wynosi 64 km, ilość przyłącz wodociągowych 346 szt.
3. Zredukowanie ryzyka zanieczyszczeń mikrobiologicznych wód podziemnych wykorzystywanych do celów spożywczych, poprawie ulegnie stan zdrowia mieszkańców zaopatrujących się w wodę ze studni indywidualnych. Jakość wody z wodociągu będzie na bieżąco monitorowana.
4. Realizacja operacji poza korzyściami dla mieszkańców gminy objętych zasięgiem oddziaływania operacji wywołała liczne pozytywne konsekwencje o charakterze społeczno-gospodarczym, powstaną infrastrukturalne warunki do rozwoju przedsiębiorczości, a co za tym idzie zatrudnienia i mobilności zawodowej mieszkańców. Infrastruktura techniczna jako podstawowa płaszczyzna rozwoju przedsiębiorczości zapobiega marginalizacji społecznej i ekonomicznej społeczności lokalnej, wynikającej z jej zamieszkania w jednym z województw o najniższych wskaźnikach makroekonomicznych. Na obszarze oddziaływania projektu poprawie uległy warunki sprzyjające przyrostowi osadnictwa. Budowa projektowanej sieci wodociągowej jest znacznym ułatwieniem i bodźcem do realizacji inwestycji z zakresu rozbudowy bazy agroturystycznej i noclegowej.
Po realizacji tego projektu Gmina Wierzbica jest już w 100% zwodociągowana.
Kwota dofinansowania z PROW 2007-2013: 2.765.406,00 zł

Inwestycja w odpady
To nie jedyne tego typu przedsięwzięcie w gminie Wierzbica. W ramach operacji zakupiono 200 szt. koszy na śmieci poj. 50 l, 1281 szt. pojemników na odpady stałe poj. 120 l, 15 szt. pojemników na odpady stałe POK poj. 2,2 mkw., 10 kpl. pojemników do segregacji odpadów poj. 2,5 mkw. Operację zrealizowano w celu poprawy podstawowych usług na obszarach wiejskich, obejmujących elementy infrastruktury technicznej co w efekcie przyczyniło się do poprawy jakości życia i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Gminy Wierzbica. Osiągnięty cel przyczynił się do objęcia mieszkańców Gminy Wierzbica zorganizowaną zbiórką odpadów.
Kwota dofinansowania z PROW 2007-2013: 130.051,00 zł.

Oczyszczalnia w Sawinie
Gmina Sawin: "Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Sawin"
Projekt stanowi zadanie z zakresu rozwijania gospodarki wodno - ściekowej na terenie Gminy Sawin. Zakłada wybudowanie 379 szt. przydomowych oczyszczalni w miejscowościach gdzie nie ma sieci wodociągowej tj. Aleksandrówka, Bachus, Bukowa Wielka, Bukowa Mała, Chutcze, Czułczyce i Czułczyce - Kolonia.
Kwota dofinansowania: 2 039 936,00 zł.
Edyta Dubaniewicz

Konkurs "Promuj z pomysłem" - Lubelszczyzna odbiera nagrody!

Każdy beneficjent, który realizuje projekt finansowany ze środków unijnych wie, że oprócz właściwej realizacji zadań z tym związanych, zobowiązany jest także do promowania swojego projektu.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wraz z Polską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości postanowiło nagrodzić i wyróżnić najlepsze kampanie promujące projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Do konkursu "Promuj z pomysłem" zgłoszono 20 projektów.

W Warszawie, 18 października odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród połączona z konferencją podsumowującą konkurs. I miejsce zajęła kampania pokazująca zmiany w komunikacji miejskiej Białegostoku (woj. podlaskie), II miejsce otrzymały działania projektu BIO, realizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie).

Wśród laureatów znalazły się dwie kampanie promujące projekty realizowane na terenie Lubelszczyzny - III miejsce zajął Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy. Nagrodzona kampania promuje projekt "Rozwój klastra Dolina Ekologicznej Żywności". Jury konkursu podkreśliło niezwykle wysoki poziom merytoryczny kampanii i jej wysoką skuteczność

Nagrodę odebrał dr Krzysztof Jończyk, kierownik projektu. Wyjątkowo w tym roku przyznano jedno wyróżnienie specjalne - otrzymała je Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie za promocję Centrum Studiów Inżynierskich. W tym przypadku doceniono przede wszystkim pomysłowość zastosowanych działań promocyjnych przy braku kosztów oraz bardzo dobrą współpracę z mediami. Nagrodę odebrał dr inż. Arkadiusz Tofil, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z zagranicą.

Jako pracownikom Sieci Punktów Informacyjnych z woj. lubelskiego, którzy zajmują się m.in. promowaniem funduszy europejskich, było nam niezwykle miło, że mogliśmy uczestniczyć w Gali i być podczas wręczania nagród, zwłaszcza że dwie z nich trafiły na Lubelszczyznę. Sieć Punktów Informacyjnych reprezentowała Ludmiła Jabłońska, pracownik Oddziału Funduszy Europejskich Departamentu Polityki Regionalnej.
lj

Wyjazd studyjny do Szwecji i Finlandii

W dniach 27 sierpnia - 1 września 30-osobowa grupa z województwa lubelskiego wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Szwecji i Finlandii. Podstawowym celem było zapoznanie uczestników z działalnością LGD w wyżej wymienionych krajach, w tym z problemami związanymi z zarządzaniem LGD, planowaniem, wdrażaniem i rozliczaniem projektów.

Już w dniu przyjazdu doszło do spotkania z przedstawicielem administracji rządowej województwa Uppsala, Marcinem Brożkiem - sekretarzem ds. międzynarodowych oraz Charlotte Heimersson z LAG Norra Mälarstranden.

Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z tematyką funkcjonowania KSOW w Szwecji, w tym: o celach, strukturze, organizacjach członkowskich, działaniach oraz tematycznych grupach działających, którą zaprezentował Międzynarodowy Koordynator Szwedzkiej Sieci Obszarów Wiejskich. Podczas wyjazdu poznano specyfikę obszaru objętego działalnością LGD Leader Norra Mälarstranden.
Dużą aktywność wykazali uczestnicy podczas spotkania z Anną Wiklund - burmistrzem miasta Enköping.

Duże wrażenie zrobiły prezentacje, pierwsza - na temat obszaru działania, strategii i projektów LGD Norra Mälarstranden oraz druga - Indi Person, zajmującej się Programem Leader.
Uczestnicy wyjazdu mieli również możliwość zapoznania się z projektami na terenie odwiedzanej Lokalnej Grupy Działania "Bryggholmen". Kolejnym punktem wyjazdu był przejazd do Vallby Radio, gdzie wyświetlona została prezentacja multimedialna dotycząca prowadzonej działalności Farmy Lidingby i Radiostacji Vallby. Ponadto omówiono projekt pod nazwą "pszczoła" realizowany w ramach Leader.

Realizacja kolejnych punktów merytorycznych wyjazdu odbywała się już w Finlandii. Uczestnicy wyjazdu poznali ramy finansowe fińskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które zaprezentował przedstawiciel fińskiego LGD "Pomootti ry". Odbyły się także spotkania z przedstawicielami LGD z okręgu Pirkanmaa oraz przedstawicielami regionalnymi nadzorującymi bezpośrednio wdrażanie programu Leader przez LGD. Podczas wizyty w miejscowości Päivölä omówiono prezentacje dotyczące m.in. realizacji oraz funkcjonowania Programu Leader w latach 2007-2013, dobrych praktyk oraz planów na najbliższą przyszłość.

Uczestnikami wyjazdu były osoby wydelegowane przez LGD naszego województwa. W praktyce byli to członkowie wszystkich organów stowarzyszenia, a także dyrektorzy biur. Wyjazd został sfinansowany ze środków Pomocy Technicznej, Schematu III "Stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich".
Dorota Frysztak

16 milionów dla najmłodszych uczniów nadal do wzięcia

16 listopada ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie projektów systemowych w zakresie Indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych. To szansa dla ponad 40 proc. organów prowadzących szkoły, które dotąd nie złożyły wniosków, na wykorzystanie tej możliwości.

W wyniku ubiegłorocznego naboru zawarto 177 umów na łączną kwotę niemal 27 mln zł. Dofinansowanie otrzymało 57, 65 proc. uprawnionych organów prowadzących.

- Wciąż dysponujemy ponad 16 mln zł i w związku z tym, oraz z koniecznością realizacji nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego przez wszystkie szkoły podstawowe, na listopad i grudzień br. zaplanowaliśmy kolejny nabór wniosków o dofinansowanie projektów systemowych w tym zakresie - mówi Iwona Nakielska, dyrektor Departamentu EFS UMWL. - Taki projekt to spore wsparcie dla szkoły w procesie edukacji. Uwzględnia on indywidualną pracę z dzieckiem w celu wspierania jego osobistego rozwoju. Zachęcam Państwa do skorzystania z tej szansy przede wszystkim ze względu na dobro dzieci. Wszystkie powinny mieć zagwarantowane podobne możliwości.

Projekt "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych" to ważny element polityki oświatowej. Jego działania stanowią spójną i wzajemnie uzupełniającą się całość z działaniami realizowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i beneficjentów systemowych. Chodzi o wsparcie szkoły na ważnym, pierwszym etapie edukacyjnym w realizacji treści i wymagań, określonych w nowej podstawie programowej i wypracowanych w ramach projektu systemowego MEN "Doskonalenie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół pod kątem zgodności z wymogami gospodarki opartej na wiedzy".

- W ramach tego projektu systemowego - dodaje dyr. Nakielska - mogą być finansowane m.in. zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, zajęcia logopedyczne, socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne, gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy. Będą to również specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych, jak np. hipo- czy dogo-terapia. Przewidziane są też zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych, zwłaszcza w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych.

Projekt umożliwia także doposażenie szkoły w materiały dydaktyczne, wynikające z procesu indywidualizacji oraz specjalistyczny sprzęt (np.: specjalistyczne oprogramowanie, pakiety do diagnozowania i korygowania dysfunkcji i dysharmonii rozwojowych, takich jak: wady wymowy, dysleksja, wady postawy, zaburzenia koordynacji ruchowej) odpowiednio do rozpoznanych potrzeb i zaplanowanych zajęć.
Adam Piejko

Konkurs dla najmłodszych rozstrzygnięty

Przedszkolaki stawiły się punktualnie w studio muzycznym Radia Lublin. W asyście mam i ojców, babć i wychowawców od razu zaczęły sobie robić zdjęcia na tle sceny z ekspozycją ich prac. Trzydzieścioro z nich zdobyło nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym "Jak zmienia się mój świat".

Imprezę, podczas której wręczono nagrody, prowadziła Ewa Dados znana małym słuchaczom radia z programu "Jasiek". Pełne ciepła wystąpienia Krzysztofa Hetmana, marszałka województwa lubelskiego i Jolanty Szczepińskiej, zastępcy lubelskiego kuratora oświaty tylko podgrzewały atmosferę oczekiwania na ogłoszenie zwycięzców konkursu.

Wreszcie zabrzmiały fanfary. Przyznano I, II i III miejsca oraz wyróżnienia w trzech kategoriach: rysunek, obraz malowany i dowolna technika. Dzieci w nagrodę otrzymały sztalugi, materiały plastyczne, gry i zabawki edukacyjne. Nagroda główna - tablica interaktywna dzięki pracom przygotowanym przez Olę i Zuzię trafi do Przedszkola nr 18 w Lublinie.

- To bardzo miłe zaskoczenie - mówi Lidia Styka, dyrektor przedszkola - Powiem szczerze, że tak troszeńkę czułam, że nasze dzieci ładnie pracują. Bardzo się cieszę, że nam to tak pięknie wyszło. Jeszcze bardziej cieszę się z tej tablicy interaktywnej, bo będziemy mieć wspaniałą pomoc dydaktyczną.

Dziewczynki, których prace zapewniły ten sukces opowiadają co namalowały:
Zuzia Kopycka z Lublina - Namalowałam, że jest dużo samochodów i to, że w przedszkolu mamy różne nowe zabawki, klocki różne drewniane, lalki kowbojskie - opowiada.

Ola Florek z Lublina - A ja namalowałam plac zabaw, bo lubię się bawić z koleżankami.
Ola Haponiuk z Publicznego Przedszkola nr 2 w Parczewie wybrała inną technikę - Ja używałam tektury, wycinałam i przyklejałam przedszkole i dzieci - opowiada- Najbardziej lubię malować dom babci Irenki. Babcia ma kotka i on się nazywa Maniek. Ja go tak nazwałam, Maniek. Ale nie umiem rysować kotów, tylko psy umiem.

Kredki ołówkowe, świecowe, pastele, farby i plastelina, tusze, patyczki, zdjęcia, brokaty - to tylko niektóre z użytych materiałów.
- Poziom był bardzo wysoki - mówi Agnieszka Lackowska, artysta-plastyk, członek konkursowego jury. - Szczególnie cenię prace, które są wykonane techniką mieszaną. Wymagają one koncentracji, znajomości materiału. Wymagają też odwagi i wyobraźni. Widać jest również dobrą pracę pedagogów.

Prace najmłodszych uczestników (3-4 lata) są zdaniem członków jury bardzo ekspresyjne.
- Mają w sobie pewną eksplozję - mówi Lackowska. - To wynika z tego, że dzieci nie czują barier. Nie zwracają uwagi na to co i jak rysują koledzy. Prace są dużo bardziej kolorowe, zawierają mniej elementów, ale rysowane są konkretnie i bardzo charakterystycznie.
Na konkurs "Jak zmienia się mój świat" wpłynęło łącznie ponad 1200 prac z całego województwa.
- Namalowałem przedszkole i dzieci które tańczą - opowiada Michał Piecek z Oddziału Przedszkolnego w Kłoczewie - Świat trzeba zmieniać, bo jakby się nie zmieniał to by było niedobrze i nudno.
Patrycja Leszczyńska

***

Kategoria rysunek

I miejsce: Aleksandra Florek (5l) - "Plac zabaw", Przedszkole nr 18 w Lublinie
II miejsce: Lena Kwiatosz (3l) - "Moi koledzy", Przedszkole nr 37 w Lublinie
III miejsce: Martyna Kowalczyk (6l) - "Dzieci z obszarów wiejskich także mogą chodzić do przedszkola", Przedszkole nr 32 w Lublinie

Wyróżnienia: Anna Kiszka (3l) - "Plac zabaw", Punkt Przedszkolny przy ZS w Krzemieniu, Kinga Kowalczyk (6l) - "Mama w pracy", Przedszkole nr 58 w Lublinie, Hubert Adamczyk (4l - "Dzieci w przedszkolu", Przedszkole przy ZS w Karczmiskach, Iza Baryczka (5l) - "Radosny przyjaciel", Publiczne Przedszkole Integracyjne im. Kubusia Puchatka w Puławach, Aleksandra Wanat (5l) - "Zabawy w ogrodzie przedszkolnym", Przedszkole Samorządowe w Szczebrzeszynie, Dżesika Łukasik (3,5l) - "Spacer" Przedszkole nr 37 w Lublinie, Michał Piecek (6l) - "Moje wspomnienia z unijnego przedszkola", Oddział Przedszkolny w ZS w Kłoczewie, Amelia Wilk (4,5l) - "Amelka, Maja i Pani Ewa na huśtawkach po spacerze będą się huśtały", Przedszkole Publiczne przy ZPO im. M.Curie-Skłodowskiej w Trawnikach, Wojciech Petkowicz (5l) - "Osoby bezrobotne mogą zdobyć nowy zawód i mogą pracować", Przedszkole nr 32 w Lublinie, Julia Weremczuk (5l) - "Ja idę do przedszkola, a mama do pracy", Przedszkole nr 2 w Chełmie, Magdalena Jedwabnik (6l) - "Park zabaw w Ulhówku", Gminne Przedszkole w Ulhówku, Paulina Pietrykowska (5l) - "Wszystkie dzieci nasze są", Przedszkole Samorządowe im. Wandy Cebryków w Zwierzyńcu, Maria Poświatowska (3l) - "Księżniczka Ekologia-duma Unii Europejskiej", Miejskie Przedszkole nr 10 im. Marii Kownackiej w Puławach, Zuzanna Kopycka (5l) - "Wszyscy podróżujemy", Przedszkole nr 18 w Lublinie, Magda Olszewska (6l) - "Nowy tęczowy świat", Przedszkole nr 63 w Lublinie

Kategoria obraz malowany

I miejsce: Kornelia Wasiluk (5l) - "Nowy plac zabaw", Przedszkole nr 3 - ZPO nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim
II miejsce: Wiktoria Golian (6l) - "Moje przedszkole", Przedszkole w Puchaczowie
III miejsce: Natalia Kozak (3l) - "Natalka na placu zabaw", Punkt Przedszkolny w Borysowie
Wyróżnienia: Łukasz Rzymowski (6l) - "Trening", Przedszkole w ZS w Dąbiu, Weronika Guzowska (3l) - "Nasz plac zabaw", Niepubliczne Przedszkole ANIOŁEK w Kijanach, Jagoda Kurzępa (4l) - "Tęczowy spacer", Punkt Przedszkolny PRZEDSZKOLANDIA przy SP w Czerniejowie, Bogusz Szuryga (6l) - "Dzieci na basenie", Przedszkole nr 16 w Lublinie

Kategoria inna technika

I miejsce: Julia Wieleba (5l) - "Mój ulubiony plac zabaw", Przedszkole nr 59 w Lublinie
II miejsce: Olivia Łukasiewicz (5l) - "Kolorowe latawce", Przedszkole nr 54 w Lublinie
III miejsce: Paulina Ochal (6l) - "Dziś przedszkole - niedługo w szkole", Przedszkole przy SP w Snopkowie
Wyróżnienia: Ola Haponiuk (5l) - "Moje przedszkole po remoncie", Publiczne Przedszkole nr 2 w Parczewie, Kacper Milewski (5l) - "Jak widzę Unię Europejską", Niepubliczne Przedszkole Krasnal III w Lublinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski