MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ks. prof. Mirosław Kalinowski ponownie wybrany na rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
fot. KUL, The John Paul II Catholic University of Lublin/Facebook
W czwartek (9 maja) ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego został wybrany na drugą kadencję 2024-2028. - Przed polskimi uniwersytetami stoi obecnie wiele nowych wyzwań - zaznaczył.

- Podchodzę z pokorą do kolejnej kadencji. Jestem świadomy wyzwań, które stają przed uniwersytetem. Wiele rozpoczętych projektów wymaga spokojnej kontynuacji. W planach mamy też nowe przedsięwzięcia. Zależy mi, by jak najwięcej osób, tworzących społeczność akademicką, było aktywnych i zaangażowanych w różnorodne działania. Jestem otwarty na innowacyjne propozycje. Zapraszam wszystkich do dalszej, ale też nowej współpracy - mówił ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor zaznaczył, że w jego wizji uniwersytetu i nauki, zdobywana wiedza, powinna iść w parze z holistycznym rozwojem studentów.

- Możemy dużo wiedzieć, a nie posiadać mądrości. Dziś w dobie internetu i sztucznej inteligencji, każdy bardzo szybko może dotrzeć do teoretycznych informacji. Ale ważnym jest to, byśmy sięgali do klasycznych modeli uprawiania nauki i kształcenia. Oczywiście, konieczne są nowe technologie, używanie sztucznej inteligencji, jako uczelnia, jesteśmy otwarci na rozwijający się świat - dodał.

Wskazał również na konieczność dialogu z różnymi środowiskami, potrzebę wymiany poglądów, z poszanowaniem systemów wartości wszystkich uczestników dyskursu.

- Nasz uniwersytet nikogo nie wyklucza, ale mamy też swoją tożsamość. Nie oznacza to, że chcemy ją narzucać, to kwestia wolnego wyboru - zaznaczył rektor.

Wśród priorytetów na najbliższe lata ks. prof. Mirosław Kalinowski wymienił uzyskanie statusu uczelni badawczej, cykliczne dostosowywanie oferty studiów do wymogów społecznych i rynku pracy.

- Planujemy dalszy dynamiczny rozwój obecności naszych ekspertów i naukowców w przestrzeni publicznej, jeszcze większe wykorzystywanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, dostosowanie warunków pracy do bieżących potrzeb, kolejne duże inwestycje infrastrukturalne, dokończenie rozpoczętych remontów, dalsza intensyfikacja relacji i kontaktów zagranicznych, współpraca z samorządem, inicjatywy społeczne, gospodarcze oraz kulturalne - podkreślił rektor KUL.

Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski od 1993 zawodowo związany z KUL. Pełnił m.in. funkcje: prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą i dziekana Wydziału Teologii, a od 2020 jest Rektorem KUL.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski