Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książeczki zdrowia dziecka znów będą obowiązkowe

Gabriela Bogaczyk
28.10.2008 lublin ul. chodzki dzieciecy szpital kliniczny im. antoniego gebali oddzial nefrologii ..do dsk trafiaja dzieci niechciane przy porodzie i porzucane przez rodzicow, czesto z ciezkimi chorobami dziecko dzieci rezydent szpital opieka pielegniarka wenflon porzucenie medycyna dsk chodzki lekarz personel medyczny sala oddzial nefrologia  pacjent leczenie choroba fot. malgorzata genca / polskapresse
28.10.2008 lublin ul. chodzki dzieciecy szpital kliniczny im. antoniego gebali oddzial nefrologii ..do dsk trafiaja dzieci niechciane przy porodzie i porzucane przez rodzicow, czesto z ciezkimi chorobami dziecko dzieci rezydent szpital opieka pielegniarka wenflon porzucenie medycyna dsk chodzki lekarz personel medyczny sala oddzial nefrologia pacjent leczenie choroba fot. malgorzata genca / polskapresse Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Ministerstwo Zdrowia wprowadzi od stycznia przyszłego roku obowiązkowe książeczki zdrowia dla dzieci. Co w nich będzie?

Od 1 stycznia każdy szpital będzie musiał wydać nowy dokument dla nowo narodzonych dzieci. To już pewne, że książeczki zdrowia staną się elementem dokumentacji medycznej.

- W książeczce znajdzie się wiele istotnych informacji, przydatnych nie tylko dla lekarzy, ale także dla rodziców dzieci. Książeczka w założeniu ma być źródłem niezbędnej wiedzy na przykład dla lekarzy ze szpitala, do którego w nagłym przypadku trafi mały pacjent - wyjaśnia prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie pediatrii.

Zawartość dokumentu
W nowej książeczce zdrowia mają znaleźć się dane dotyczące całego życia dziecka. Dostępna będzie informacja o przebiegu ciąży i porodu (np. czy maluch przyszedł na świat przez cesarskie cięcie i ile trwał poród). Dokument będzie zawierał także dane z obserwacji dziecka na oddziale noworodkowym, w tym np. sposób karmienia.

W nowej książeczce będzie miejsce na informacje dotyczące przebytych przez dziecko chorób zakaźnych. Będą też wpisy lekarzy specjalistów, informacje o uczuleniach, reakcjach anafilaktycznych i pobytach w szpitalu.

W dokumencie mają znaleźć się wiadomości o szczepieniach czy zwolnieniach z zajęć wychowania fizycznego. - Mam nadzieję, że lekarze będą na bieżąco uzupełniać książeczki. Ta konsekwencja na pewno wpłynie korzystnie na monitorowanie stanu zdrowia dziecka - dodaje prof. Pac-Kożuchowska.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski