18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca do czytania

LUB, ART
Wybraliśmy dla Was szczęśliwą trzynastkę tytułów książkowych, które w ostatnim czasie trafiły na księgarskie półki. Rozmaitość wielka, z pewnością coś dla siebie wybierzecie. Życzymy wielu wrażeń podczas lektury.

Frederick Forsyth, "Czarna lista", Wydawnictwo Albatros
Nie ma chyba nikogo kto by nie słyszał tego nazwiska. Wiele pokoleń chłopców wychowywało się na jego książkach. Ja także. Teraz mamy długo wyczekiwaną, nową powieść Forsytha. Nie zawiedziecie się.

Jest rok 2014. USA i Wielką Brytanią wstrząsa seria zabójstw. Morderstw dokonują fanatyczni fundamentaliści islamscy, zainspirowani zamieszczanymi w internecie kazaniami, nawołującymi do zabijania niewiernych. Ich autor, nazywany Kaznodzieją, trafia na tajną listę osób "do odstrzału" - groźnych terrorystów do natychmiastowego wyeliminowania. No i zaczyna się pościg. Jest tylko jeden problem: nikt nie wie kto to jest i gdzie go szukać.

Marilyn J. Harran, Elisabeth B. Leyson, Leon Leyson, "Chłopiec z listy Schindlera", Prószyński i S-ka, 29,90 zł
Lejb Lejzon miał tylko dziesięć lat, gdy naziści najechali na Polskę, i musiał wraz z rodziną przenieść się do krakowskiego getta. Dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu, a także hartowi ducha i sprytowi, udało mu się przetrwać. Jednak w ostatecznym rachunku to wspaniałomyślność i przebiegłość jednego człowieka - Oskara Schindlera - uratowała życie Leona Leysona i jego rodziny. Schindler wpisał ich na listę pracowników swojej fabryki - lista ta stała się znana na świecie jako "lista Schindlera". Książka opowiada o niewinności młodego chłopca, który musiał przejść przez piekło.

Wiesław Myśliwski, "Ostatnie rozdanie", Znak, 44,90 zł
Bohater, choć jeszcze w pełni sił, podsumowuje wydarzenia ze swego życia. Wraca pamięcią do domu rodzinnego, pracy, do poznanych w życiu ludzi. Zwłaszcza kobiet oraz do Marii, swej pierwszej miłości, która w listach daje znać o sobie przez wiele, wiele lat. Przeglądałem się w powieści Myśliwskiego jak w lustrze, odnajdywałem podobieństwa, z różnic budowałem pytania: co ja bym zrobił, jak się zachował? Ta opowieść o ludzkim losie i doświadczeniu jest pretekstem dla czytelnika, by zastanowić się nad swoim życiem. Myśliwski nie poucza, nie moralizuje, ale pokazuje życie, jego dobre i złe strony, pułapki i ślepe ścieżki.

Nicolas Vanier, "Bella i Sebastian", Rebis , 32,90 zł
Jest rok 1943. Mieszkańcy spokojnej alpejskiej wioski cierpią pod niemiecką okupacją. Jakby tego było mało, w okolicy pojawia się groźne zwierzę, które porywa owce z ich stad. Górale organizują polowanie na Bestię. Podczas wędrówki w górach samotny, wychowywany przez dziadka chłopiec spotyka zdziczałego psa. Czy to właśnie on dziesiątkuje stada? Czy opuszczony chłopiec i skrzywdzone zwierzę będą potrafili sobie zaufać? W jaki sposób Bella i Sebastian staną się wojennymi bohaterami? Książka Nicolasa Vaniera to opowieść o pięknie życia w zgodzie z dziką przyrodą i możliwości zachowania człowieczeństwa w okrutnych czasach wojny.

Marcin Abram, "QUO VADIS. Trzecie tysiąclecie", Polwen, 36 zł
Nowy Jork, rok 2112. Trwa kryzys gospodarczy. Rządzący mają pomysł na podporządkowanie sobie ludzkości. Fabuła, pełna zwrotów akcji i przygód, przepleciona jest romantyczną historią miłości Szymona i Angel. Autor przedstawia swoją wizję przyszłości i opisuje tajemnicze mechanizmy rządzące światem i nami - obecnie i w przyszłości już dziś, w roku 2013. Wszystkim, którzy uważają, że autora poniosła wyobraźnia, polecamy obejrzenie najbliższego wydania wiadomości. Tym, którym to nie wystarczy, proponujemy włączenie internetu i sprawdzenie informacji, że Francja przygotowuje się do ustawowego zakazu używania słów mama i tata. W głowie się nie mieści? A jednak.

Maria Nurowska "Zabójca", Znak, 34,90 zł
Pociąg do Zakopanego. W przedziale dwoje ludzi. Młoda kobieta i milczący mężczyzna... Ona od pierwszej chwili czuje, że on skrywa jakąś tajemnicę. Postanawia go śledzić. Chce odkryć, kim jest ten człowiek. Prawda okazuje się przerażająca. "Zabójca" Nurowskiej, jednej z najbardziej znanych polskich pisarek, której książki przetłumaczono na 16 języków, a wiele z nich było bestsellerami, to powieść o nieoczekiwanej, gwałtownej namiętności. Niewinność zderza się tu ze zbrodnią, a szczerość z kłamstwem i manipulacją. Autorka, która od kilku lat dzieli czas między Warszawą a Bukowiną Tatrzańską, odsłania tajniki góralskiej duszy.

Leszek K. Talko, "Pitu i Kudłata w opałach", Znak , 34,90 zł
Autor, znany felietonista i pisarz, jest ojcem dwójki dzieci (i właścicielem większej liczby znalezionych zwierząt). Swoje rodzicielskie doświadczenia opisał w wielu książkach, w tym w serii "Pitu i Kudłata". Dosłownie na dniach ukaże się kolejna opowieść o tej rodzinie. Pitu i Kudłata lubią się wymądrzać. No co? Przecież swoje już wiedzą - na przykład gdzie można spotkać Wielką Stopę, ilu było Alibabów, jak kupić rażącą prądem pamiątkę albo jak być mumią. Mama z tatą muszą się jeszcze sporo nauczyć. Ciekawe tylko, dlaczego ciągle łapią się za głowę i przewracają oczami. Ale kto by tych rodziców zrozumiał?

Wil Haygood, "Kamerdyner", Marginesy
Czarne plecy zgięte wpół w Białym Domu i idealnie prosty kręgosłup moralny kamerdynera stały się kanwą filmowej epopei Czarnej Ameryki. Na jego twórców ma spaść deszcz Oscarów, trafiających dotąd tylko w białe dłonie. Dziennikarz "Washington Post", szukając pereł przed wyborami w 2008 roku, znajduje diament. Opublikowana na pierwszej stronie gazety historia segregacji rasowej opowiedziana przez Eugene'a Allena, który ponad trzy dekady służył ośmiu prezydentom, porusza sumienie Ameryki. Wkrótce "Kamerdyner" trafi do polskich kin.

Wojciech Kuczok, "Obsceniariusz", WAB, 39,90 zł
Ten zbiór opowiadań Wojciecha Kuczoka - z powodu sporej dawki erotyzmu i właśnie tytułowej obsceniczności - może czytelnika nieco, hm, poruszyć. Ale ten kto zna jego inne utwory, to specjalnie zaskoczony być nie powinien. Autor przygląda się życiu erotycznemu, m.in. na Śląsku, historie dzieją się współcześnie i przed wielu laty, mamy plejadę postaci znanych, zapomnianych oraz fikcyjnych. Czytając "Obscenariusz" byłem miejscami szczerze ubawiony w dobrym tego słowa znaczeniu. Opisom seksualnych wyczynów towarzyszą bowiem interesujące opowieści o ludziach, świecie i czasach, w których dzieje się ta historia.

Lucjan Bednarczuk, "Nowoczesna śmierć na Dzikim Zachodzie", Poligraf, 28 zł
Co powiecie na przejażdżkę po fikcyjnym mieście Białystok i jego przedmieściach, gdzie wszystko toczy się po swojemu, dopóki pewien człowiek nie znajdzie w sobie na tyle desperacji, żeby powiedzieć NIE czemuś ekstremalnie przeciwnemu do materializmu. Tutaj zmysły traci się łatwiej, bo psychika narażona jest na większe przegięcia, symbolizm i przenośnia przenikają się z dosłownością. A wszystko zmierza do odpowiedzi (albo jej braku) na pytanie: Jak nie paść ofiarą nowoczesnej śmierci na Dzikim Zachodzie?

Grażyna Jagielska "Anioły jedzą trzy razy dziennie", Znak, 32,90 zł
Grażynę Jagielską przez lata paraliżował strach. Żyła problemami męża - pisarza, publicysty i korespondenta wojennego. Dla jego pasji poświęciła swoje życie. W końcu jednak musiała zawalczyć o siebie. Przeżyła własny "lot nad kukułczym gniazdem". Spędziła pół roku w szpitalu psychiatrycznym. Poznała kobiety, które tak jak ona długo udawały, że wszystko jest w porządku. Spotkała twardzieli, którzy musieli na-uczyć się płakać. Była w miejscu, w którym można było wszystko. Nie wolno było jednego - kłamać. Autorka zabiera nas w podróż pełną intymnych zwierzeń i prawdziwych emocji. Jagielska porusza.

Arturo Pérez - Reverte "Mężczyzna, który tańczył tango", Znak, 39,90 zł
Max jest tancerzem, bawidamkiem i oszustem. Mecha - żoną sławnego i bogatego kompozytora. Po raz pierwszy spotykają się na statku do Buenos Aires. Ukradkowe spojrzenia i namiętne tango rodzą między nimi pożądanie, którego nie sposób opanować. Nieoczekiwane spotkania na Lazurowym Wybrzeżu i w Neapolu to kolejne odsłony namiętnego i perwersyjnego związku, prestiżowego meczu szachowego i szpiegowskiej afery. "Mężczyzna, który tańczył tango" to najbardziej zmysłowa i szelmowska powieść Revertego, hiszpańskiego dziennikarza i pisarza, którego wiele książek doczekało się ekranizacji.

Conor Grennan, "Mali książęta", Papierowy Księżyc, 39,90 zł
Bestseller "New York Timesa" przetłumaczony na kilkanaście języków. Conor Grennan był wolontariuszem w Domu Małego Księcia w wiosce Godawari w Nepalu w roku 2004. Tam rozpoczęła się jego historia, która zaowocowała powstaniem organizacji Next Generation Nepal. To organizacja non profit zajmująca się jednoczeniem rodzin, w których dzieci stały się ofiarami handlarzy dzieci.

"Książka ta istnieje, ponieważ grupa dzieci w Nepalu wpuściła mnie do swojego świata (...). Wciąż pozostają moimi braćmi i siostrami" - pisze autor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski