18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca do czytania

LUB
Przed weekendem prezentujemy Wam siedem książek. Mamy nadzieję, że te zapowiedzi Was zachęcą i sięgniecie po którąś z nich. Miłej lektury.

Mariusz Urbanek, "Broniewski. Miłość, wódka, polityka", Iskry, 44 zł
Godna polecenia biografia poety Władysława Broniewskiego, który mojemu pokoleniu został zobrzydzony przez szkolne akademie. Ale wierzcie mi na słowo: warto dziś włożyć odrobinę wysiłku i spróbować poznać go na nowo, czytając choćby tę książkę plus wybrane wiersze poety, które zostały wydane przez Iskry w oddzielnym tomie (w tym roku jest 50. rocznica śmierci poety). Broniewski przeszedł krętą, życiową drogę: walczył z bolszewikami, rewolucjonizował, w czasie II wojny trafił do armii Andersa, a na koniec został sztandarowym poetą PRL-u i pupilem władzy. Jednak na tej tylko podstawie nie oceniajcie go pochopnie. Spróbujcie go poznać.

Magdalena Zimny-Luis, "Ślady hamowania", Replika, 29,90 zł
Izabela, pozornie szczęśliwa żona i matka oraz rozwodząca się już po raz drugi Marlena. Kiedyś były nie tylko siostrami, ale i najlepszymi przyjaciółkami. Jednak od śmierci ojca nie odezwały się do siebie ani słowem. Odległość, jaka dzieli kobiety - jedna mieszka w Londynie, druga w Warszawie - nie sprzyja przełamaniu ciszy i jest źródłem wielu napięć w rodzinie oraz wśród znajomych. Tymczasem Danka, jedna z przyjaciółek, właśnie odpowiada przed angielskim sądem za zabójstwo. Dlaczego zabiła męża? Co się stanie z jej dziećmi? Do czego może być zdolna matka w chwili zagrożenia dziecka? Czy echa przeszłości można tak po prostu zignorować?

Adam Daniel Rotfeld, "Myśli o Rosji", Świat Książki, 39,90 zł
Zbiór esejów i wywiadów m.in. z Gazety Wyborczej i Tygodnika Powszechnego. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na kontrowersyjne pytania o dzisiejszą Rosję. Porusza aktualne i trudne tematy, takie jak: relacje Tusk - Putin, Rosja a NATO, sprawa tarczy antyrakietowej. Rozlicza także przeszłość Rosji i bada, dlaczego proces transformacji ustrojowej przybrał tam zupełnie inną postać niż w Polsce. Co sprawiło, że w społeczeństwie rosyjskim utrzymuje się mit Józefa Stalina? Dlaczego w cień niepamięci spycha się prawdę o milionach ofiar stalinowskich zbrodni? Autor jest naukowcem, był szefem polskiego MSZ, ma na koncie wiele publikacji.

Sir Gilbert Levine, "Papieski Maestro", Świat Książki, 44,90 zł
Opowieść o przyjaźni amerykańskiego dyrygenta żydowskiego pochodzenia i papieża Polaka. O muzycznej i duchowej wędrówce wyznawców dwóch różnych religii, którzy poprzez świat muzyki umacniali pokój i jedność w głęboko podzielonym świecie. Ich ponad 17-letnia współpraca zaowocowała znaczącymi wydarzeniami muzycznymi, takimi jak koncert dla upamiętnienia holokaustu czy Koncert Pojednania, które transmitowane były na całym świecie i zbliżały do siebie ludzi wszystkich wyznań. Książka to wspomnienia z rozmów z Ojcem Świętym, dzięki którym Sir Gilbert odzyskał własną wiarę i poczuł ją w głęboki sposób.

Lise Dion, "Tajemnica niebieskiego kufra", Prószyński i S-ka, 29,90 zł
"Tajemnica niebieskiego kufra" to pierwsza książka tej autorki, w której znalazł się wątek biograficzny. Opowiada o swojej przybranej matce, która zabrała swoją tajemnicę do grobu, a którą Lise Dion odkrywa w niebieskim kufrze. Od najmłodszych lat rozbudzał on jej wyobraźnię, a krył zaskakujące dokumenty dotyczące życia tej niezwykłej kobiety. Lise pragnie zrozumieć, co przeżyła Armande. Opisuje jej dzieje, przeplatając odkrytą w kufrze prawdę z czasów drugiej wojny światowej z bardzo bliską rzeczywistości fikcją. Armande zostawiła swojej jedynej córce bezcenne dziedzictwo, którym ta postanawia się podzielić.

Cees Nooteboom, "Utracony raj", WAB, 29,90 zł
Dwie młode kobiety, Alma, introwertyczna melancholiczka, i Almut, twardo stąpająca po ziemi hedonistka, wyruszają w podróż swoich marzeń. Docierają do wyśnionej Australii, gdzie, zafascynowane sztuką i kulturą aborygenów, poszukują prawdy o świecie, człowieku i sztuce. Przyjaźń dziewczyn zostaje wystawiona na próbę. Eryk Zondag, krytyk literacki, przechodzi kryzys wieku średniego. Rozmyśla o swoim życiu, kondycji współczesnej literatury holenderskiej i o nieudanym związku ze sporo młodszą kobietą. W sanatorium, w którym regularny i uporządkowany rytm dnia miał przynieść spokój jego duszy, spotyka Almę, swoją niedoszłą kochankę.

Aileen Orr, "Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa", Replika, 35,90 zł
W roku 1942 polscy żołnierze Armii Andersa maszerujący z Persji do Palestyny wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, szwajcarski nóż oficerski i konserwę wołową na wychudzonego niedźwiadka. Wojtek - bo tak nazwano zwierzaka - pełniący początkowo rolę maskotki, szybko awansował na pełnoprawnego żołnierza, posiadającego wojskowy stopień i numer ewidencyjny. Podczas kampanii włoskiej donosił pociski do ciężkich moździerzy. Od tego czasu symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu gen. Andersa, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski