Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Przedstawiamy jedenaście nowości, które pojawiły się ostatnio w księgarniach. Wybór gatunków i tematyki jest spory, coś interesującego znajdą dla siebie i dzieci, i dorośli. Wybierajcie i czytajcie. Życzymy wielu mocnych wrażeń.

Volker Ullrich "Hitler. Narodziny zła 1889-1939", Prószyński i S-ka
Lubię czytać o Adolfie Hitlerze. Nie dlatego, że uwiódł mnie faszyzm, albo że cierpię na jakąś dewiację (oby nie - mam nadzieję). Lubię o nim czytać, bo to bardzo ciekawa postać minionego XX wieku. Nie najwybitniejsza ani najważniejsza, ale tyle się wokół niego działo. Hitler miał olbrzymi - tragiczny w skutkach - wpływ na bieg wydarzeń XX w.

Czytając książkę Volkera Ullricha masz przed oczami całą epokę Hitlera. Poznajesz mechanizmy brudnej polityki, widzisz że słowo honoru, uczciwość i sumienie nic nie znaczy, że są tacy, którzy prą do władzy tracąc po drodze wszelkie hamulce, dosłownie po trupach idą do celu. I że każdy naród można omamić. Nawet tak kulturalny jak Niemcy, w sprzyjających okolicznościach może zapaść na chorobę faszyzmu (komunizmu, totalitaryzmu, fanatyzmu religijnego, dyktatury - można stosować te pojęcia wymiennie).

Co jest szczególnego w tej biografii? Ullrich postawił tezę, że nigdy nie uda nam się zrozumieć fenomenu Hitlera, jeśli odmówimy mu ludzkich cech, skupiając się jedynie na wizerunku potwora owładniętego szaloną wizją odrodzenia wielkiej Rzeszy. I od tej strony rzeczywiście go pokazuje. Czasami Hitler potrafił być nawet rozczulający, przyjacielski, szarmancki. Ale jako polityk, a potem wódz, zapisał się jako mistrz manipulacji. Na polu polityki i dyplomacji potrafił zawierać kompromisy i sojusze, ale tych umów i traktatów dotrzymywał tylko do momentu kiedy mu to było potrzebne. Miał niesamowity instynkt polityczny i spryt, i jeszcze większe szczęście. Parokrotnie, na różnych etapach życia, jego kariera wisiała na włosku. Do upadku brakowało wtedy naprawdę niewiele. I nikt by dziś nie pamiętał o Hitlerze...

Małgorzata Szejnert "Usypać góry. Historie z Polesia", Znak
Ta kraina wraz z drugą II Rzeczpospolitą odeszła do historii. Dziś nic już nie jest tam takie jak dawniej. Pozostały nieliczne ślady i opowieści o ludziach, którzy tam żyli obok siebie. Mieszkańcami Polesia byli nie tylko Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale przede wszystkim „tutejsi” – Poleszucy.

Małgorzata Szejnert ma wybitny talent do snucia tego rodzaju opowieści. Kiedyś zauroczył mnie jej "Czarny ogród", a teraz jej historie z Polesia siedzą w mojej głowie. Opowiada o Polesiu sprzed prawie stu lat i tym współczesnym, postradzieckim. Pisze o miejscowych i przyjezdnych, którzy ciągnęli na tamtejsze mokradła wiedzeni ciekawością świata i ludzi. W książce legenda przeplata się z legendą, historia każdego bohatera opleciona jest licznymi wątkami, pełno tu opisów miejsc, wiosek, majątków ziemskich, miejscowej biedy, ale i krzewionego tu z niemałym wysiłkiem przemysłu. Oddaje głos mieszkającym tam ludziom, żyjącym z dala od wielkiego świata i polityki, którym udało się ochronić swoje wyznanie, tradycję i język.

Steven Saylor "Złoczyńcy znad Nilu", Rebis
Książka awanturniczo-przygodowa, której akcja dzieje się w czasach starożytnych. Świat śródziemnomorski stanął w obliczu katastrofalnego konfliktu mogącego objąć Rzym, Grecję i Egipt. Młody Gordianus, obywatel rzymski, wysłany ongiś przez ojca za morze, żeby w bezpiecznym - zda się - miejscu przeczekać ogarniającą Italię zawieruchę polityczną, mieszka w Aleksandrii. Stara się zarabiać na życie w fachu detektywa, a w przerwach między zleceniami wiedzie słodkie życie ze swą piękną niewolnicą Bethesdą.

Anthony Horowitz "Moriarty", Rebis
W starciu nad wodospadem Reichenbach przepadli Sherlock Holmes i jego arcywróg, profesor James Moriarty. Londyn opłakuje śmierć detektywa, a przestępcza brać tęskni za swym hersztem, prof. Moriartym. Tymczasem na horyzoncie pojawia się nowa, brutalna siła zza oceanu, gotowa przejąć kontrolę nad półświatkiem: gang Clarence'a Devereux. Autor powieści na wszelkie sposoby stara się odtworzyć ducha i klimat opowiadań Conan Doyle'a. Czy mu się to udało - przekonajcie się sami.

Suzanne Collins "Gregor i Niedokończona Przepowiednia", Wydawnictwo IUVI
Opowieść o nastolatku, który pakuje się w niebezpieczeństwo, aby wypełnić swoje przeznaczenie - i odnaleźć zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach ojca - w ukrytym świecie pod Nowym Jorkiem. Kiedy Gregor spada wraz z maleńką siostrą przez kratkę wentylacyjną nowojorskiego mieszkania, trafia do ponurego Podziemia. Ludzie żyją tam we względnej zgodzie z olbrzymimi pająkami, nietoperzami, karaluchami i szczurami, lecz ten niepewny pokój jest zagrożony.

Christophe Mauri "Matt Hidalf. Bitwa o świcie ", Znak Emotikon
Kolejna książka z tej serii dla młodego czytelnika. Matt Hidalf został wykluczony z Akademii Elity. Jak podaje anonimowy świadek, bezzębna wiedźma rzuciła na niego zaklęcie snu. Obudzić go może jedynie odrodzenie jego złotego drzewa. Akademię Elity czekają ciężkie czasy. Zdrajca nadal jest na wolności. Czy Matt zdąży się obudzić, by uratować akademię? Bohater tej książki został już okrzyknięty we Francji następcą Harry'ego Pottera. Jego przygody mają ponoć milionową rzeszę wielbicieli. Czy słusznie? Sprawdźcie sami.

Jurij Felsztyński, Mihail Stanchev "Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę", Rebis
To pierwsza książkowa publikacja na temat zbrojnego konfliktu między Rosją i Ukrainą, który - zdaniem autorów - musi się przerodzić w starcie na skalę światową. Przytaczają na to liczne dowody, sięgają do analogii historycznych. Mimo że Felsztyński i Stanchev całą winą za wybuch tej wojny obarczają Putina i jego kagebowskie otoczenie, dostrzegają też poważne błędy elit politycznych Ukrainy, które przez ćwierćwiecze niepodległości stworzyły warunki sprzyjające rosyjskiej inwazji.

"Credo. Podstawowe prawdy wiary", Biały Kruk
Książka ta jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Artyści od wieków wykazując się wielką kreatywnością, pędzlem i dłutem próbowali zgłębić zawarte w Credo boże tajemnice. Adam Bujak tak kierował swój obiektyw, tak kadrował i oświetlał, że wydobył nawet te niezauważalne dla niewprawnego oka walory w setkach zachwycających dzieł sztuki wy-obrażających np. Trójcę Świętą, Baranka, Tajemnicę Cierpienia Jezusa, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie.

Conn Iggulden "Imperator. Krew bogów", Rebis
Cezar, ubóstwiany przez lud, zginął od ciosów najwierniejszych sprzymierzeńców, którzy okrzyknęli się wyzwolicielami republiki. Liczyli, że znajdą oparcie w senacie, lecz zapomnieli o Oktawianie, adoptowanym synu Cezara. Historia zapamięta go jako cesarza Augusta. Nic go nie powstrzyma przed wzięciem na zdrajcach odwetu. Wzburzeni ludzie wychodzą na ulice, a pętla wokół wyzwolicieli się zaciska. Niektórym udaje się uciec z Rzymu, lecz żadnemu nie jest pisana spokojna śmierć.

Adam Jay Epstein, Anrew Jacobson "Chowańce. Gwiazdy przeznaczenia", Wydawnictwo IUVI
Uciekając przed pościgiem, dachowiec Aldwyn ukrywa się w niezwykłym sklepie ze zwierzętami. Chwilę później zjawia się tam Jack, młody adept magii, który chce wybrać czarodziejskiego towarzysza - swojego chowańca. Aldwyn zawsze był sprytny. Ale czy jest magiczny? Jack w to wierzy, a kot nie wyprowadza go z błędu. A potem Jack i dwoje innych młodych czarodziejów zostają porwani przez żądną władzy królową.

Richard Rohr "Rzeczy ukryte. Odkrywanie duchowości Pisma", WAM
Richard Rohr, mistrz duchowości chrześcijańskiej, pokazuje, że potrzebujemy otwartości na poruszenie Ducha, by z różnorodnych tekstów biblijnych wydobyć motywy przewodnie: objawienie miłości, hojności i przebaczenia Boga. Otwartość ta jest jednak niemożliwa bez żywego doświadczenia modlitwy i działania Boga w codziennym życiu. Nie jest to droga prosta. Biblia zawiera wiele fragmentów niezrozumiałych, a nawet szokujących dla współczesnego człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski