Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB, MS
Pierwszy powakacyjny przegląd nowości książkowych i aż 14 pozycji! Mamy dla Was zapowiedzi książek, które pojawiły się w księgarniach w ostatnich kilkunastu dniach. Wielki wybór, różnorodność gatunków, wielka uczta dla czytelników. Życzymy przyjemnej lektury i wielu wrażeń.

David Lagercrantz "Co nas nie zabije", Czarna OwcaDla tych, co jeszcze nie wiedzą: "Co nas nie zabije" to kontynuacja słynnej trylogii "Millennium" Stiega Larssona (już nieżyjącego), napisana przez Davida Lagercrantza. Jej premiera miała miejsce pod koniec sierpnia, więc książka jest jeszcze "cieplutka". I teraz najważniejsze pytanie, które sobie zadają fani Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander brzmi: Czy kontynuacja choć w części dorównuje oryginałowi, czy też jest to "wyrób czekoladopodobny"? Moim zdaniem, dorównać nie mogła, ale to dobra książka, naprawdę warta uwagi i poświęconego jej czasu. Dla mnie szczególnym plusem jest to, że na nowo odkrywa postać Lisbeth Salander, którą polubiłem już na pierwszych stronach trylogii i - co tu kryć - bardzo się do niej przywiązałem. David Lagercrantz w swojej książce "nie zepsuł" postaci Salander. I chwała Bogu.

W "Co nas nie zabije" Mikael Blomkvist przechodzi kryzys i rozważa porzucenie zawodu dziennikarza śledczego. Lisbeth Salander podejmuje duże ryzyko i bierze udział w zorganizowanym ataku hakerów. Więcej fabuły nie zdradzam. Przeczytajcie sami.

Anna Sztuczka, Krzysztof Janiszewski "My Lunatycy. Rzecz o Republice", MuzaPierwsza książka napisana przez fanów kultowego, toruńskiego zespołu Republika. Zawiera wywiady m.in. z menadżerami grupy, rodziną (m.in. z córką Grzegorza Ciechowskiego Weroniką, szwagierką Agnieszką Wędrowską i siostrą Aleksandrą Krzemińską). Są też krótkie rozmówki z przyjaciółmi muzyków i przede wszystkim z fanami zespołu. Plus bonus w postaci zdjęć z prywatnych archiwów. Jeżeli fascynowała was muzyka Republiki - koniecznie przeczytajcie.

Agnieszka Kowalczyk--Nowak "Państwowe Muzeum na Majdanku 1944-2014. Historia ilustrowana", Państwowe Muzeum na Majdanku Ilustracjom towarzyszy krótki komentarz. Najciekawsze są oczywiście najstarsze zdjęcia. Na pierwszej fotografii, wykonanej po 22 lipca 1944 roku, widzimy tłum lublinian. Ogląda piece, w których spalane były zwłoki ofiar. Budynek krematorium został wcześniej zniszczony przez uciekających Niemców, próbujących zatrzeć śladych swoich zbrodni. Dalej patrzymy na zdjęcia pierwszej, stałej ekspozycji muzealnej oraz już nieistniejącego kopca z prochami pomordowanych. Historyczne znaczenie mają fotografie pokazujące kolejne etapy budowy pomnika Walki i Męczeństwa. Warto też zwrócić uwagę na kadry zrobione w trakcie wizyt ważnych gości w Muzeum na Majdanku - Jana Pawła II w czasie jego pielgrzymki do Polski z 1987 roku i księcia Karola w 1993 roku. Lektura książki Agnieszki Kowalczyk-Nowak może być wstępem do poznania historii ważnego miejsca pamięci. Zainteresowani zgłębieniem tematu mogą później sięgnąć po tom z 2004 roku "Państwowe Muzeum na Majdanku w latach 1944-1947. Wybór dokumentów."

Robert J. Szmidt "Otchłań", Insignis Wrocław dwadzieścia lat po wojnie nuklearnej. Ocalali żyją w ciągnących się pod miastem kanałach, tworząc niewielkie zamknięte społeczności - enklawy. Powierzchnia nie nadaje się do zasiedlenia. Promieniowanie wciąż jest tam zbyt silne, a zmutowane rośliny i zwierzęta stworzyły w ruinach śmiertelnie niebezpieczny ekosystem.

Nauczyciel, jeden z ostatnich Pamiętających, chcąc chronić swego niepełnosprawnego syna, próbuje dotrzeć do podziemi owianej legendami, górującej nad miastem Wieży, gdzie mieści się ponoć najbardziej stabilna enklawa.

Marcus Sakey "Lepszy świat", Rebis Jeden procent populacji rodzi się z uzdolnieniami, o których inni mogą tylko marzyć. Od trzydziestu lat świat zmaga się z nasilającym się podziałem pomiędzy tymi wyjątkowymi... a pozostałymi. Nick Cooper zawsze walczył o lepszy świat dla swoich dzieci. Teraz, jako obdarzony i doradca prezydenta, jest przeciwko wszystkiemu, co reprezentują sobą terroryści. Jednak gdy Ameryka zaczyna się staczać ku wyniszczającej wojnie domowej, Cooper zmuszony jest brać udział w grze, której nie może przegrać, bo jego przeciwnicy mają własną wizję lepszego świata.

Paul Finch "Stalkerzy", Albatros Autor miał bardzo oryginalny pomysł na fabułę tego mrocznego kryminału. Osamotniony w działaniach detektyw sierżant Mark "Heck" Heckenburg, ba, wręcz napotykający na przeszkody i utrudnienia ze strony zwierzchników, z uporem prowadzi śledztwo w sprawie zniknięcia 38 kobiet. I nie odpuszcza aż do końca. Każda z ofiar wiodła szczęśliwe, pełne sukcesów życie, zanim zniknęła bez śladu. Trop prowadzi do sekretnego klubu, w którym możliwe jest wszystko, za co klienci chcą zapłacić. Ale gdy próbuje dowiedzieć się czegoś o tak zwanym "Nice Guys Club" trafia na mur milczenia.

Piotr Zychowicz "Pakt Piłsudski - Lenin", RebisPodczas wojny 1920 roku Polacy dwukrotnie mogli obalić reżim bolszewików - twierdzi Piotr Zychowicz. - Musieliby jednak zawrzeć przymierze z białymi rosyjskimi generałami. Niestety Józef Piłsudski odrzucił tę możliwość i podjął tajne rozmowy z Włodzimierzem Leninem. Uważał bowiem, że Rosja czerwona będzie dla Polski mniej groźna niż biała. Był to katastrofalny błąd - pisze Zychowicz. Najnowsza książka popularnego autora pełna kontrowersyjnych teorii i wniosków. Miłośnicy historii będą mieli się nad czym pochylić.

Kate Atkinson "Kiedy nadejdą dobre wieści?", Czarna Owca Los złączył ze sobą trzy osoby. Każda z nich ma za sobą traumatyczne przeżycia: rodzinną tragedię, śmierć najbliższych. Na swój sposób uciekli od przeszłości i szukają spokoju, ale spotykają ich wydarzenia, które wstrząsną ich życiem. Ta powieść, na pierwszy rzut oka kryminał, ma nieco szerszy wymiar. Opowiada o roli przypadku, nieszczęśliwym zbiegu okoliczności w naszym życiu, ale morał, jaki z niej wynika, każe nam zachować nadzieję nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach.

Nicola Kraus, Emma McLaughlin "Prezydencki romans", RebisMiała 22 lata, ledwie trzy tygodnie wcześniej skończyła college. Sądziła, że jej życie dopiero się zaczyna. Wtedy poznała jego. Niespodziewanie trafia na dziesięciotygodniowy prestiżowy staż w Białym Domu. Przypadkowe spotkanie z prezydentem Gregiem Rutlandem zapoczątkowuje flirt, który jednak szybko przeradza się w coś o wiele poważniejszego.

Zmysłowa, skandalizująca przypowieść o tym, co może się zdarzyć, gdy za obiekt uczuć obierzesz sobie prezydenta USA.

Joe Abercrombie "Pół świata", Rebis Tom drugi trylogii fantasy "Morze drzazg". Zadra rozpaczliwie chce pomścić śmierć ojca. Celem jej życia jest walka. Dziewczyna zostaje uwikłana w intrygi Ojca Yarviego, przebiegłego ministra Gettlandu, który przemierza pół świata, aby pozyskać sojuszników w walce z Najwyższym Królem. I nie cofnie się przed niczym. Towarzyszy im Brand, młody wojownik, który nienawidzi zabijania. A broń można wykorzystać tylko w jednym celu. Czy Zadra już do końca życia będzie pionkiem w rękach potężnych graczy, czy zdoła odnaleźć własną ścieżkę?

Waldemar Piasecki "Jan Karski. Jedno życie", InsignisKsiążka najbliższego przyjaciela i współpracownika Karskiego, opatrzona przedmową laureata Pokojowej Nagrody Nobla - Elie Wiesela, nie jest ani typową biografią, ani zwykłym historycznym opracowaniem. Ma w sobie wszystko - wartką akcję, świetnie zarysowane postaci, pasjonująco zaznaczone, szerokie tło historyczne, opisane tak samo dobrze i porywająco jak losy bohaterów. Rozmiar książki "Jan Karski. Jedno życie" może zniechęcać, ale lektura wciąga tak bardzo, że wystarczy na nią raptem kilka wieczorów.

Paweł Majka "Niebiańskie pastwiska", Rebis Serię "Horyzonty zdarzeń" zasiedlają niezwykłe postaci, za wszelką cenę próbujące sobie poradzić w świecie przypominającym pobojowisko... We wszechświecie dogasa największa wojna, jaką pamięta ludzkość. Zrujnowano całe systemy. Wraki dziesiątek orbitalnych miast spadają na ruiny spustoszonych planet. Związek Wspólnych Przestrzeni szykuje się do odbudowy po zdławieniu wojny domowej. Niedobitki pokonanych starają się przetrwać, zwycięzcy zaczynają już walczyć między sobą o łupy.

Randall Munroe "What If? A co gdyby?"Jeśli przychodzi Ci do głowy bardzo głupie pytanie, nawet takie, że myślisz, iż nie ma na nie odpowiedzi - jesteś w błędzie. Każdą, nawet trywialną sprawę, da się naukowo wyjaśnić. Udowadnia to trzydziestoletni Randall Munroe, twórca legendarnych internetowych komiksów, były naukowiec NASA. Z jego książki, która pojawi się w Polsce po raz pierwszy, będziecie mogli dowiedzieć się między innymi: jak będzie wyglądał świat za kilka milionów lat albo co stałoby się, gdyby Ziemia nagle stanęła w miejscu...

Harry Sidebottom "Cesarski tron. Żelazo i rdza", RebisWiosna 235 roku. Niespodziewane, brutalne morderstwo dokonane na cesarzu Aleksandrze i jego matce kładzie kres dynastii Sewerów. Po raz pierwszy w historii rzymskiego imperium armia obwołuje cesarzem bohatera wojennego - Maksymina Traka. Kiedy bezlitosna wojna z barbarzyńcami na północy pochłania coraz więcej ludzi i pieniędzy, bunt oraz osobista tragedia doprowadzają cesarza do krwawej zemsty i... na skraj szaleństwa. Powieść ukazuje świat okrutny, pełen intryg, namiętności, morderstw.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski